Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Polisten Kaçma Cezası

Polisten Kaçma Cezası

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları gereği Trafik polisleri gerekli gördükleri durumlarda dur emri vermekle yükümlüdür. Haklı olsun olmasın bu dur emrine karşı sürücülerin durması gereklidir. Dur emrine uymayan kişiler için polisten kaçma cezası uygulanır. Bu ceza ehliyetsiz yola çıkan kişiler için uygulanmaktadır. Bazı durumlarda sürücünün dalgınlık ya da başka nedenlerden dolayı dur emrini fark etmediği de olabilmektedir. Bu konuda ceza olarak kişinin adresine ceza yazılarak gönderilir. Kasıtlı olarak yapılan, mal ve can güvenliğini tehdit eden durumlarda ise daha ağır yaptırımlar sürücüler için uygulanmaktadır. Çünkü bu durumda kaçma eylemiyle trafik güvenliği tehdit edilmekte, yaralanma ya da ölüm gibi durumlarda izinsiz kaçma cezası da cezaya eklenir. Radar uygulaması sayesinde kolayca tespit edilen sürücüler hakkında gerekli işlemler başlatılır. Yasalar gereği bu işlemler nelerdir, sürücülerin bu gibi durumlarda almış olduğu ceza ve durumları hakkında ayrıntılı bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.

Trafik Kanununda Polisten Kaçma Cezası

Polisten kaçma cezası Karayolları Trafik Müdürlüğünce belirlenen kanundaki maddeler gereğince hazırlanmaktadır. Bu maddeler Trafik Cezası Madde 65/4 ve Trafik Cezası Madde 81/3 maddesinde detaylı olarak anlatılmaktadır.

Polisten Kaçma Cezası

Trafik Cezası Madde 65/4 maddesine göre polisten kaçma cezası, “Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses ya da görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek” yasaklanmıştır. Bu maddeye göre uygulana ceza tutarı 1.554 TL ücrettir. Peşin ve hemen ödemelerde % 25 indirim sağlanır ve buna göre 1.158 TL civarında işlem ücreti alınır.

 

Trafik Kanunun 81/3 maddesine göre kazaya karışarak polisten kaçmaya kalkışan sürücüler için ‘’ Yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak’’ yasak olarak belirtilmektedir. Buna göre uygulanacak olan para cezası 412 TL kadar ücrettir Aynı şekilde cezanın hemen tahsil edilmesi durumunda %25 indirim olarak 309 TL ye bu ceza düşer. Ceza puanı olarak sürücülere 20 puan ceza hanelerine yansır.

Polisten kaçma cezası maddelerde yer alan durumlara göre değişik şekilde olmaktadır. Duruma göre ödenmesi gereken ceza ücreti de değişmektedir. Her durumda trafiği ciddi anlamda tehdit altında bırakan bu gibi durumlarla karşılaşmamak için polisin dur emrine uymalı ve gerekeni yapmalıyız. Aksi takdirde sözü edilen ceza tutanaklarını ödemek ile yükümlü olmaktayız. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve aynı zamanda güvenliği tehlikeye atmamak adına söylenen kurala uymalıyız.

BİR CEVAP BIRAK