Ana sayfa PTT Posta Kodu Arama

Posta Kodu Arama

0
PAYLAŞ

Posta kodu arama işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bu işlemi yapmak için internet bağlantınızın olması yeterlidir. Posta Kodu günlük yaşantı içerisinde akılda tutulamayan aslında her zaman da gerek duymadığımız bir bilgidir.

Posta Kodu Nedir?

Posta kodu nedir? Posta kodu neden lazım olur? Posta kodu bir gönderinin alıcısına kolayca ulaşması için her bölgeye özel olarak atanmış olan rakamlardır. Rakamlardan oluşmakta olan posta kodu ülkeden ülkeye şehirde şehre farklılıklar göstermektedir. Bu posta koduna bazen ihtiyaç duyulduğunda kombinasyon içerisine harfler eklenebilir. Posta kodları her ülkenin Posta Yönetimi için gereklidir.

 

Eski zamanlarda sadece mektup ve telgraf için kullanılmakta olan posta kodu şimdilerde her türlü gönderi için gerekli olmaktadır. Posta kodu kullanımı sayesinde gönderdiğimiz postalar alıcısına kısa süre içinde ve doğru bir şekilde ulaştırılmaktadır.

Kullanılmakta olan posta kodları aynı zamanda ulusal bir niteliğe sahiptir. Yurt içi veya yurt dışı gönderilerde de aynı posta kodunun gönderilmesi gerekir. Dünya Posta Birliği verilerine göre 2005 itibariyle 190 ülkenin 117 tanesi ulusal niteliğe sahip posta kodu kullanmaktadır. Türkiye’de ulusal niteliğe sahip olan posta kodu kullanan ülkeler içindedir. Fakat bazı ülkeler ulusal posta kodu kullanmamaktadır. Mesela İrlanda ve Gana ulusal posta kodu kullanmayan ülkeler arasındadır.

Posta Kodu Arama Nasıl Yapılır?

Posta kodu öğrenme işlemleri için en çok tercih edilen ve kullanılmakta olan araç şüphesiz ki internettir. Bulunduğumuz zamanda merak edilen her soru için kullandığımız internet Posta kodu araması yapmak için en fazla tercih edilen araçtır. Arama motoruna Posta Kodu arama yazdığınız zaman yüz binlerce sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Posta Kodu arama sorgusu yapmak için tüm kaynaklar içinde güvenilir olan kaynakları tercih etmek gerekmektedir. Bunun için çıkan sonuçlar içinden PTT resmi internet sitesinin kullanılması da en doğru tercih olacaktır.

PTT posta kodu arama işlemlerini vatandaşların yapabilmesi için özel bir web sitesi oluşturmuştur ve özel olarak hazırlanan bu site üzerinden il, ilçe, mahalle ve köy gibi bilgileri girerek bulunmakta olduğunuz bölgeye özel olan posta kodunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Posta Kodu bilgilerini öğrenmek isteyen kişilerin tümü açık bilgilere ulaşabilir. Yani isteyen kişiler istedikleri her bölgenin posta kodunu öğrenebilirler. Bu bilgi internet üzerinden arama yapıldığında gizlilik esasları içerisinde yer almaz.

Posta kodu arama işlemlerinizi yapmak istiyorsanız isterseniz resmi devlet adresi üzerinden e-devlet sistemiyle girip, benim sayfam kısmı üzerinde yer alan adres bilgilerinizden de bu bilgiyi öğrenebilirsiniz. Posta kodu sadece size gelen gönderiler için değil sizin gönderi yapmak istediğiniz kişilerin adresleri içinde yapılması gereken aramalardan birisidir.  Posta kodu arama işlemi yapmak istiyorsanız PTT resmi internet sitesinden başka bir çok internet sitesi de bu bağlamda hizmet vermektedir.

Posta Kodu Arama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-devlet sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Posta Kodu Yapısı Nasıldır?

Posta Kodu Arama işlemi yapmak istiyorsanız yukarıda sizinle paylaşmış olduğumuz yönergeleri takip ederek kolay bir şekilde posta kodu arama işleminizi yapabilirsiniz. Ülkemiz dünya üzerinde uluslar arası posta kodu kullanmakta olan ülkelerden birisidir. PTT Genel Müdürlüğü’nün ilk kuruluş senesinden bu zamana kadar sağlıklı bir şekilde posta kodu kullanılmaktadır.

Türkiye’de posta kodu yapısı gereğince rakamlardan ve sayılardan oluşmaktadır. Başka ülkelerde ise posta kodları içerisinde harf ve rakamlar da yer alabilmektedir. Posta kodu bulunduğu ili, ilçeyi ve mahalleyi temsil etmekte olan adresin bir parçasıdır. Bu işlemin nasıl yapıldığını küçük bir posta kodu arama işlemi ile görebiliriz. Burada örnek olarak Adana ilinin, Çukurova İlçesinin Beyaz Evler Mahallesine ait posta kodunu öğrenebiliriz.

Yukarıdaki görselde sizlere örnek verdiğimiz üzere Adana / Çukurova / Beyaz Evler Mahallesi kapsamında posta kodu arama sonuçları çıkmış bulunmaktadır. Posta Kodunun en başında yer alan 01 Adana iline ait plaka kodudur, 170 numarası ise bulunduğu ilçe ve mahalleyi temsil etmek için o ilçeyi ve mahalleyi temsil etmek için verilmiş özel numaradır.

Tüm posta kodları şehirlerin plaka kodlarıyla başlar ve bağlı bulunduğu ilin, ilçenin ve mahallenin sıralamasına göre devam etmektedir. Posta Kodu sorgulaması yaparken tersini de sorgulamak da mümkündür. Bazen bir posta kodunun hangi adrese ait olduğunu bulmamız gerekebilir.  Bu işlemi yapabilmek istiyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz PTT resmi internet sitesinde yer almakta olan posta kodu arama sitesine tıklamak yeterli olacaktır. Bu ekran üzerinde Posta Kodu sorgulama kutucuğu içine posta kodunu girdikten sonra sorgula butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK