Ana sayfa PTT Posta Kodu Sorgulama

Posta Kodu Sorgulama

0
PAYLAŞ

Son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte sanal ortamlarda yapacağımız işlemlerin sayısı da gün geçtikçe çoğalmaya başlamıştır. Günümüzde teknoloji oldukça hızlı bir düzeyde gelişim göstererek insanların rahat bir nefes almasına sebep olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internetin de kullanımı oldukça fazla yaygınlaşmıştır. İnternetin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte tüm işlemlerimizi internet üzerinden kolay yöntemler sayesinde gerçekleştirmemiz mümkündür. İnternet üzerinden yapılmakta olan tüm işlemler oldukça kısa sürelerde gerçekleştirilerek bitirilmektedir. Eskiden kurumların önünde birikerek yapmış olduğumuz işlemleri teknolojinin ilerlemesi ile birlikte internet üzerinden birkaç dakika içinde hatta saniyeler içerisinde oldukça basit yöntemler sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Devlet ve devlete bağlı olan kurumlar artık gelişen teknolojinin etkisiyle birlikte kendilerine sanal ortamda yer edinme ihtiyacı hissetmişler ve bazı uygulamaları kendi web siteleri üzerinden hizmete sunmuştur. Bu hizmetlerden en fazla kullanılan kurum internet web sitesi de PTT web sitesidir. PTT ana sayfasında yer alan posta kodu sorgulama işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanız mümkündür. Posta kodu sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacağınız hakkında bilginiz yok ise ve bilgi almak istiyorsanız bu yazımızın içeriğinden posta kodu sorgulama uygulaması ile internet üzerinden nasıl sorgulama işleminizi yapabileceğiniz hakkında bir çok bilgi edinebilirsiniz. Yazımızın tümünü okuyarak posta kodu sorgulama işleminizi en kolay şekilde nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Posta Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer Posta kodu sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız o zaman ilk olarak yazımızın son kısmında sizinle paylaşmış olduğumuz kurum linkini bir kez tıklayınız. Daha sonra bu sistem üzerinden posta kodu sorgulama işleminizi yapabilmeniz için karşınıza çıkacak olan sayfada ilk olarak hangi semtin ve mahallenin posta kodunu öğrenmek istiyorsanız bu yerin bağlı olduğu şehir ismini seçiniz. Şehir ismi seçimini tamamladıktan hemen sonra ise sıra yine posta kodunu öğrenmek istediğiniz yerin bağlı bulunduğu ilçeyi seçmek olmalıdır. Çünkü illere ve ilçelere göre farklı olarak tüm posta kodlarına ulaşabilmeniz mümkündür. Posta kodu sorgulama işlemlerinizi yapmak istediğiniz ilçeyi de tam olarak belirledikten sonra bu sefer bağlı bulunmuş olduğunuz mahalle veya köy bilgisini seçmeniz gereklidir. Tüm bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra posta kodu sorgulama işleminizi güvenli bir şekilde yerine getirmiş olacaksınız ve posta kodunuzu doğru olarak öğreneceksiniz.

 

Eğer elinizde bir posta kodu var ve bu posta kodunun adresini tam olarak bilmiyorsanız bu sistem üzerinden yani yine aynı sayfa üzerinden il, ilçe, mahalle ve köy hakkında bu posta kodunun ait olduğu bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu işlemi tam olarak yerine getirmek için posta kodu sorgulama yazmakta olan yere bir kez tıklayınız ve daha sonra karşınıza çıkan bölüm üzerinde elinizde bulunan posta kodunu alakalı olan kısma doğru bir şekilde girmeniz gereklidir. İlgili alana posta kodu numarasını eksiksiz bir şekilde girdikten sonra en alt kısımda yer almakta olan güvenlik kodu kısmında olan harf ve rakamları güvenlik kodu yazan alana eksiksiz ve doğru bir şekilde giriniz. Bu işlemi de yaptıktan sonra sorgulama butonunu tıklayarak elinizdeki posta kodunun hangi il, ilçe, köy ya da mahalleye ait olduğu hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz. Alakalı olan sorgulama işlemi için nasıl bir sorgulama ekranıyla karşılaşacağınızı görmek istiyorsanız aşağıda bulunmakta olan görseli inceleyebilirsiniz. Aşağıda bulunan görsel gibi posta kodu sorgulamayla alakalı kısımdan sokak veya cadde adı bilgisini gerekli olan boşluğa yazmalısınız. Sonrasındaysa resimdeki güvenlik kodunu ilgili kısma eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Daha sonra sorgula butonunu tıklayarak posta kodu sorgulama işlemlerinizi güvenli ve başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Posta Kodu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

Posta Kodu Nedir?

Dünyada bir çok ülkede kullanılan posta kodu, posta gönderilerinin ayrımını makineler tarafından yapılmasını sağlamak amacıyla ve postaların istenilen adreslere kolay bir şekilde ve en hızlı ulaşımla gitmesini sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Yani bu sistemin kısaca açıklaması posta kodları adreslerin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde tüm mahallelere ait olan posta kodları 5 rakamdan oluşmaktadır. Akılda çok daha kolay kalabilmesini sağlamak amacıyla ilk iki rakam bu posta kodunun il plaka kodu, son üç rakam ise o şehrin bulunduğu sınırlar içinde dağıtım grubu veya birimini göstermektedir. Tüm illerimiz için farklı olan posta kod çeşitlerini internet üzerinden kolay yöntemlerle öğrenmeniz mümkündür. Bu işlemi basit yöntemlerle yapmak için PTT nin sayfasına girerek posta kodlarını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK