Ana sayfa PTT PTT Barkod Numarası

PTT Barkod Numarası

0
PAYLAŞ

PTT bünyesinde Barkod Numarası PTT tarafından hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu yazımızın içeriğinde PTT Barkod Numarası ve nasıl kullanılabileceği hakkında bir çok bilgiler vereceğiz. PTT Barkod Numarası ile neler yapılabileceği bilgilerini bu yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

PTT Barkod Uygulaması Nedir?

PTT Barkod Numarası 1840 yılında çok eski zamandan bu  yana hayatımızda varlığını sürdürmektedir PTT barkod uygulaması T.C posta ve telgraf teşkilatının vatandaşlara kullanmaları için sunduğu bir hizmet çeşididir. İlk olarak yaşantımız içinde böylesine güçlü bir yer edinmiş olan PTT Kurumunun günümüze nasıl geldiği hakkındaki bilgilere bakalım. İlk PTT  Tanzimat fermanının yayınlanmasından hemen sonra halkın haberleşme ihtiyacı düşünülerek  23 ekim 1840 tarihinde kurulmuş ve ilk posta merkezi yani postane ise İstanbul ilimizin Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire ismiyle açılmıştır.  PTT Genel Müdürlüğü Cumhuriyetin ilk senelerinde İçişleri Bakanlığı bünyesine bağlı olarak görevlerini sürdürürken, 1933 senesinden itibaren Bayındırlık Bakanlığı bünyesine bağlanmıştır. Bu sistem değişikliğinin ardından 1939 yılından itibaren Ulaştırma Bakanlığı bünyesine bağlı olarak tüm hizmet çeşitliliğini halkın kullanımına sunmuştur. 29 Ocak 2000 tarihli Resmi Gazetede 23948 sayılı  durumda yürürlüğe konulan 4502 sayılı kanun gereğince 24. maddesi ile ‘T.C posta işletmesi genel müdürlüğü’ ismi altında bu kurumun ismi ‘T.C Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’ yani (PTT) olarak değiştirilmiştir. PTT Kurumunun günümüze geliş hikayesi tam da bu şekildedir. PTT Kurumu sunduğu hizmetlerin kalitesi açısından çok üst sıralara kendisini çekmeyi başarmıştır. Bu hizmetlerinin arasında kargo hizmetlerini de devlet garantisi güvencesi ile olması amaçlanarak PTT Kargo hizmetlerini vermeye başlamıştır. PTT bünyesinde yapılan hizmetler arasında Kargo hizmetlerinde kullanılmakta olan Barkod Numarası da tam olarak bu noktada devreye giren bir hizmet olmuştur.

 

PTT Barkod Numarası Nedir? Ne İşe Yarar?

PTT barkod numarası işlem hizmeti PTT tarafından sunulan “kargom nerede” uygulaması ile gönderi yapan kişinin kargosunun nerede olduğu hakkında bilgi edinilmesini sağlamaktadır. PTT barkod numarası sorgulama işlemi sayesinde çok kısa bir süre içinde kargonuzun konumunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yurt içine veya yurt dışına göndermiş olduğunuz her kargo için güvenlik uygulaması olduğu için PTT barkod numarası hizmete sunulmuştur. Her bir gönderiye ait PTT farklı bir barkod numarası oluşturmaktadır. Bu numarayla kargoya verilmiş olan ürünün durumunu sorgulamak çok kolay bir işlemdir. PTT barkod numarasıyla işlem yapabilmek isteyenler için internet üzerinde bulunan ilgili kısma tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz. PTT barkod numarası işlemleri yurt içi ve harici yurt dışı kargolarınızın takibini gerçekleştirmek için de kullanılmaktadır. PTT barkod numarasıyla nasıl işlem yapılacağı, işlemi gerçekleştirmek isteyenler için gönderim yaparken imzalatılarak size verilmiş olan numara bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girmelisiniz. PTT barkod numarası işlemi yapabilmek için bu bilgi en önemli bilgidir. Size verilmiş olan numarayı kaybetmeniz durumunda kargonuzu göndermiş olduğunuz PTT şubesine giderek kargo detaylarınızdan istediğiniz PTT Barkod Numarası bilgilinize tekrardan ulaşabilirsiniz. PTT ile ilgili tüm işlemler gibi PTT barkod numarası işlemleri de müşterilerine kolaylık açısından PTT online işlemler sitesinden giriş yapılarak gerçekleştirilebilmektedir.

PTT Kargo Takip Nedir? Kargo Takipte PTT Barkod Numarası Ne İşe Yarar?

PTT kargo takibi yapmak istiyorsanız öncelikli olarak PTT barkod numarasını bilmeniz mutlak gereklidir. PTT barkod numarası siz kargonuzu gönderdiğiniz vakitte size verilmektedir. Eğer bu numarayı kaybetme gibi bir durum varsa kargonuzu göndermiş olduğunuz PTT şubesinden tekrar PTT Barkod Numarasını öğrenebilirsiniz. On üç haneli PTT barkod numaranızı öğrendikten sonra PTT resmi web sitesi üzerinden gönderi takip ekranını kullanarak PTT barkod numarasını ve güvenlik kodunu sisteme eksiksiz bir şekilde girerek kargo takibinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlem e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi aldıktan sonra e-devlet sistemine girebilir ve daha sonra işlemler menüsünden PTT kayıtlı gönderi takibi seçeneğini kullanarak önünüze çıkan ekran üzerinde PTT barkod numarası ve güvenlik kodunu sisteme girebilirsiniz ve bundan sonra PTT resmi web sitesinde olduğu gibi öncelikli olarak bu sistem sizden PTT barkod numarasını ve daha sonrasında ise güvenlik kodunu girmenizi isteyecektir bu işlemlerin hepsini doğru bir şekilde bitirdikten sonra kargonuzun durumunu kolayca öğrenebilirsiniz.Kargo durumunuzu öğrenmek için PTT şubelerini aramanız ve telefonda olan görevliye PTT barkod numaranızı vererek de kargonuzun durumunu öğrenebilirsiniz. İnternet kullanmadan bu şekilde sadece telefon ile kargo takibinizi yapabilirsiniz.

PTT Barkod Numarası İle Kargo Takibimi Nasıl Yaparım?

PTT Barkod Numaranızı kullandığınız takdirde şubeye gitmenize hiçbir şekilde gerek kalmadan online olarak internet üzerinden kargo takibinizi yapabilmeniz mümkündür. Bu işlem için öncelikli olarak yazımızın son kısmında vermiş olduğumuz bağlantı adresine bir kez tıklamalısınız.

Açılan sayfa üzerinden sahip olduğunuz barkod numarasını kullanark ve sayfada verilen güvenlik kodu bilgilerini eksiksiz bir şekilde sisteme girmeniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girdikten sonra “Sorgula” butonunu tıklamanız kargo bilgilerinizin tümünü öğrenmek için yeterli olacaktır.

PTT Barkod Numarası İle Sorgulama Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK