Ana sayfa PTT Ptt Barkod Takibi

Ptt Barkod Takibi

0
PAYLAŞ

Kargo günümüzde her çeşit küçük büyük eşya ve dosya gibi şeylerin nakliyesinde kullanılan bir sistemdir. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna dilediğiniz gibi göndermek oldukça kolay ve basit bir işlem. PTT bu görevi üstlenerek vatandaşların sıkça kullandığı bir araç olmaya ve kurumsallığıyla herkese güven vermeye devam etmektedir.

PTT çalışanları ve çalışma prensipleri ile vatandaşların gözünü kapatıp güvenle istediği ürünü teslim edecekleri bir kurumdur. Eğer kişi bir ürünü veya dosyayı göndermek üzere PTT şubelerine başvurmak istiyorsa öncelikli olarak en yakın PTT şubesine gitmesi gereklidir.

Göndermek istediğiniz şeyi dilediğiniz kuruma veya kişiye göndermek üzere yetkililere bildirdiğiniz zaman paketleme işleminin en uygun halde yapılmasını sizlere göstererek yardımcı oluyorlar. Göndermek istediğiniz herhangi bir şeyi istediğiniz adrese göndermeniz için yetkililer sizlere bir form veriyor. Bu formda göndereceğiniz kişinin veya kurumun adres bilgilerini ve kimlik bilgileri bulunması gereklidir.  Bu bilgileri uygun bir şekilde eksiksiz ve doğru olarak yazdığınızdan emin olduktan sonra gönderici bilgilerini de eklemeniz gereklidir. Bu bilgilerin en son tamamının doğruluğundan emin olmalısınız. Yanlış bilgi verilen formlardan dolayı göndermek istediğiniz şey doğru adrese teslim edilemez. Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuz formu yetkililere teslim etmelisiniz. Siz formu doldurduktan sonra yetkililer bu bilgileri sisteme kaydedip sizlerin gönderinizin takibi için bir sistem oluşturmaktadırlar. Sisteme tüm bilgiler girildikten sonra sizlere de bir takip numarası verilecektir. Bu takip numarası ile sizler kargonuzun gidiş ve geliş kısmının hangi aşamada olduğu nerede olduğu teslim edilip edilmediğini öğrenebilecek ve bu takip numarası sisteme giriş yapabilmeniz için size yardımcı olacaktır. Size PTT tarafından verilmiş olan takip numarasını kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Daha önceleri kargo takip işlemleri PTT şubelerine gidip yapabileceğiniz bir işlem idi. Fakat daha sonraları teknolojinin gelişmesi ve PTT’nin bu teknolojiye ayak uydurarak bir sistem oluşturmasıyla artık çok daha kolay bir şekilde yapılabilir bir işlem haline gelmiştir. PTT takip numaranızı kullanarak kargonuzu takip edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise E-devlet sistemiyle birlikte PTT takip işleminizi nasıl yapacağınız hakkında bilgi edinmek olmalıdır. Bu işlemi nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazımızın devam kısmınızı okumanız bu işlemi yapabilmek için yeterli olacaktır.

 

PTT Barkod Takibi Nasıl Yapılır?

Göndermek istediğiniz bir gönderi için başvurduğunuzda yetkililerin sizlere vermiş olduğu takip numarası ile bir diğer adı barkot kodu ile kolay bir şekilde PTT Barkot takibinizi bu numara ile yapabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak internet bağlantısının bulunduğu herhangi bir akıllı cep telefonundan veya bir bilgisayardan internet erişimi sağlamalısınız. Daha sonra PTT web sayfası üzerinden gönderinize ulaşabilirsiniz. Sayfaya girdiğinizde hemen sayfanın üst köşesinde yer alan gönderi takip butonuna tıklayınız. Daha sonra yetkililerin sizlerin PTT şubesinde vermiş olduğu barkot kodunu ilgili boşluğa eksiksiz ve doğru bir şekilde yazınız. Daha sonra takip et butonunu tıklayınız. Bu işlemin ardından hemen sayfa yenilenecektir. Yenilenen sayfa üzerinde sizin gönderinizi vermiş olduğu tarihten diğer tarihler arasında yer almakta olan tüm işlemler yer alır. PTT gönderi takibinizi bu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer bu işlemi daha hızlı bir halde yapabilmek istiyorsanız PTT’nin kendine ait olan resmi PTT gönderi takip uygulama programınızı akıllı cep telefonlarınıza indirmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulamayı kullanarak gönderi takibinizi daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gelişen teknoloji ve PTT’nin işbirliğini kullanarak çok daha kolay bir şekilde kargo takip işlemi kolaylaşacaktır. Eğer barkot kodunuzu kaybetmişseniz diğer bir yöntemle yani e-devlet şifresiyle PTT kargo takibini sağlayabilirsiniz. Yine PTT şubelerinden edinebileceğiniz E-devlet şifresini kullanarak bu işlemi sandığınızdan çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizle birlikte E-devlet web sayfasına ulaşım sağlayın. Sonra uygun olan boşluklara T. C kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz. Tam olarak bilgileri girdikten sonra mutlaka tekrar kontrol ederek bilgilerinizin doğruluğundan emin olmalısınız. Bu doğrulama işleminden sonra kimliğimi sorgula butonuna tıklamalısınız. Daha sonra yenilenen sayfada karşınıza çıkan E-hizmetler başlığının altında PTT takip işlemlerine en uygun butonunu tıklayarak işleminizi güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK