Ana sayfa PTT PTT Havale

PTT Havale

0
PAYLAŞ

Yoğun iş temposu sebebi ile veya büyük şehirlerde yaşanan ulaşım sorunları nedeniyle bir yere para götürmek veya ödeme almak bir hayli zorlaşmış durumdadır. Ödemeler bu şekilde yapıldığında gecikebilme ihtimali yüksektir. Fakat son on yıl içinde oldukça hızlı şekilde gelişen teknoloji sayesinde insanlar artık kolay ve rahat bir şekilde tüm ödemelerini yapabilmektedir.

Çeşitli bankalar bu ödemeleri yapmanızı sağladıklarında sizlerden hizmet bedeli olarak bir miktar kesinti yapmaktadırlar. Bu yapılan kesintinin sabit kalabilmesi yani oldukça düşük bir miktar gönderi için veya yüksek miktarda bir gönderi için gerçekleştirdiğiniz zaman aynı ücretin kesilmesi zaman zaman canınızı sıkabilir. Bu nedenle oldukça güvenilir olan ve çok uzun süreden beri kurumsallaşması ile halkın da güvenini kazanmış olan PTT bu konuya uzun bir süreden beri el atmış bulunmaktadır. Eğer sizler de havale işlemi yapmak istiyor ve bunu en uygun bir şekilde yapmak istiyor iseniz çevrenizde bulunan en yakın PTT şubesine başvurduğunuzda bu işleminizi yetkililer sayesinde birkaç dakikada halledebilirsiniz. Havale yapacak olduğunuz kişinin herhangi bir şekilde banka hesabı yoksa siz de bu ödemeyi nasıl yapacağınızı düşünüyorsanız bunu kolay bir şekilde PTT sayesinde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Üstelik PTT sizlere herhangi bir şekilde şart koşmadan bu işlemi hızlı bir şekilde yapacaktır. Sadece gönderen ve gönderilen kişilerin güvenliği için alıcının ve göndericinin 18 yaşını doldurmuş olması mecburidir.  Gitmiş olduğunuz PTT şubesinde yetkililer sizlere bir form verecektir. Havale formu ismindeki bu form üzerinde sizden bir takım bilgilerinizi bu forma eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz istenecektir. Sizin bilgilerinizin yanında karşı taraftaki kişinin de T. C kimlik numarası ve birtakım bilgilerini bu havale formuna girmeniz gerekmektedir. Havale yapmak istediğiniz kişinin bilgilerini ve kendi kişisel bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra bu formu PTT yetkililerine teslim etmelisiniz. Ve bu formu yetkililere verdikten sonra havale formuna yazdığınız ne kadar havale miktarı olmasını istiyorsanız bu miktardaki parayı yetkililere teslim etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde para yatırdığınız takdirde mesai saatleri dahilinde alıcı olan taraf sizlerin havale etmiş olduğu parayı anında çekebilir. Önceki zamanlarda bu paranın karşı tarafa gitmesi için insanlar bir haftaya kadar uzanan bir süreç içerisinde beklemek zorunda kalmakta idi. Fakat gelişen teknoloji sebebi ile bu beklemeler rafa kaldırılarak istenilen zamanda kişiler karşı taraftan yatırılmış olan bu miktarı birkaç dakika içinde çekebilmektedir.

 

Online PTT Havale İşlemi

Yukarıda anlatmış olduğumuz şekilde işlem oldukça kolay olsa da bazı zamanlarda PTT‘de oluşan kuyruklar sebebi ile beklemek sizlerin oldukça fazla vaktinizi alabilir. Eğer PTT şubelerine gitmeden PTT havale işlemini yapmak istiyorsanız bunun için öncelikli olarak hem size hem de havale yapmak istediğiniz kişiye ait PTT Bank hesabı olması gerekir. Bu şekilde kolay ve pratik olarak işleminizi internet üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz birkaç dakika içerisinde işleminiz tamamlamış ve aktarımını yapmak istediğiniz miktardaki para karşı tarafın hesabında olacaktır. Ancak bu işlem için ilk olarak bir PTT şubesine giderek kendi adınıza hesap açtırmanız gerekir. PTT üzerinden bu hesabı açma işlemi de oldukça basit bir işlemdir. Hesap isminize açıldıktan sonra online işlem yapmak için internet bağlantısının olduğu herhangi bir akıllı cep telefonundan veya bir bilgisayardan resmi PTT Bank internet sitesine ulaşmalısınız. Hesap bilgileriniz ile girişinizi yaptıktan sonra hesabınızda bulunmakta olan miktardan ne kadar bir miktarı göndereceğiniz ile ilgili butona bu miktarı yazınız. Daha sonra karşı tarafın hesap bilgilerini ilgili olan boşluğa yazarak havale işleminizi bu şekilde sadece birkaç dakika içinde gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer bu işlemi daha hızlı bir yöntem ile gerçekleştirmek istiyorsanız bunu akıllı cep telefonlarınızın uygulama mağazasında yer alan PTT Bank uygulamasını indirdikten sonra gerçekleştirebilmeniz mümkün olur. İndirdiğiniz bu uygulama sizlere hem zaman kazandıracak hem de havalenizi daha hızlı olarak yapmış olacaksınız. Bu şekilde hiçbir kuruma gitmeniz gerekmeden internet bağlantısının olduğu yerlerden oldukça kolay bir şekilde hiç eziyetsiz olarak PTT havale işleminizi yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK