Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları PTT HGS Sorgulama

PTT HGS Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç trafik sorunu nedeniyle trafikte araçların geçiş hızını arttırmak ve trafik çilesini önlemek için HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi getirilmiştir. Bu sistemle birlikte trafik rahatlamış sürücüler daha rahat bir geçiş imkanı kazanmıştır. HGS ile birlikte HGS Sorgulamaları da önemli bir sistem olarak ortaya çıkar. HGS Sorgulamaları HGS sırasında ceza ihlali olan durumlar için ve aynı zamanda bakiye sorgulamak için yapılır.

Bilindiği gibi HGS sistemi kolay ve pratik olduğu kadar ücretli bir sistemdir. Bu ücret HGS kartı  ya da araç üzerine yapıştırılan HGS etiketleri üzerinde okutularak ücretin  HGS anlaşmalı bankalardan ya da akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilmesi işlemidir. Eğer kartınızı da yeterli bakiye yoksa kartınızı ücret karşılığında doldurmanız gerekir.

HGS sistemi birçok karayolu ve köprülerde uygulanan bir sistemdir. Bundan sürücüler oldukça memnundur. Ancak bazı durumlarda farkında olarak ya da olmayarak ceza ihlali gerektiren durumlar söz konusu olabilir. PTT HGS sorgulama denilen işlem de sürücülerin HGS de kullanmak için alıkları kart sisteminde olan bir takım uygulamaları kapsar. Eğer kartınızda yeterli bakiye yoksa geçiş sisteminden geçersiniz fakat aracınızın plakası üzerinden ceza işlemi size aracınıza uygulanır. Sorgulama yöntemiyle ne kadar ceza aldığınızı ve ödeme bilgileri ile ilgili detaylı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. Araç sahibi kişiler otoban ya da köprülerden geçerken bu kartları sayesinde beklemekten kurtulsa da kart dolumlarını takip etmediklerinde ceza ile karşılaşacaklarını da bilmelidirler. Bunun için bakiye takibi yapmaları gerekir. Bakiye takiplerini de HGS Sorgulama işlemleri üzerinden gerçekleştirebilirler.

 

PTT HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler HGS kartı edinmeleri gerekir. Bu kartı alan kişiler cep telefon bilgilerini paylaşırlar. Buna bağlı olarak HGS kartında bakiye bitmek üzere olduğu durumlarda uyarı mesajı sürücülere cep tlf üzerinden gelir. Mesajı görmeyen kişiler ya da emin olmak isteyenler en yakın PTT kuruluşundan sorgulama yaptırarak kartındaki bakiye miktarı hakkında detaylı bilgi edinebilirler. Bunun dışında online aracılığıyla sürücüler kendi resmi siteleri üzerinden PTT HGS Sorgulama işlemleri de yapabilirler.

İnternet aracılığı ile sorgulama işlemleri yapmak için PTT HGS Sorgulama İşlemleri yazarak giriş yapabilirsiniz. E- posta adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra sağa doğru çubuğu kaydırabilirsiniz. Üyeyseniz sorgulama işlemlerini sayfada çıkan önergeler doğrultusunda yapabilirsiniz. Üye değilseniz üye ol kısmına tıklayarak buradaki üyelik şartlarını yerine getirerek üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

PTT HGS Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK