Ana sayfa HGS - OGS Sorgulamaları PTT HGS Ücretleri

PTT HGS Ücretleri

0
PAYLAŞ

Otoban ve köprülerde trafik kargaşalığını önlemek adına KGS yerine daha modern bir sistem olan HGS sistemi getirilmiştir. Bu sisteme göre sürücüler gişelerden geçerken bekleme olmadan geçiş yapabileceklerdir. Talep edilen ücret ise sürücülerin edinmiş olduğu HGS kart ya da etiketleri üzerinden kesinti yapılarak alınacaktır. Geçişlerde büyük kolaylık olan bu sisteme abone milyonlarca üye vardır. Sürücüler HGS kart ya da etiketlerini yanlarında araç ruhsatı ve kimlik belgelerini götürerek PTT şubelerine gitmeleri yeterlidir. Kart abonesi olduktan sonra akaryakıt istasyonlarından ya da anlaşmalı oldukları bankalardan da kart ya da etiketlerini alabilirler.  PTT HGS ücretleri ise aşağıda bildirilmiştir.

PTT HGS Ücretleri Ne Kadardır?

HGS kart ya da etiket almadan önce sürücülerin araçların sınıf derecelerini bilmeleri gerekir. Aracın sınıfına göre HGS ücretlerinde de değişiklik olmaktadır. Abonelik süreci de bu koşula göre işlemektedir. Yani aracın sınıf derecesine göre kart ya da etiket aboneliği yapılmakta ve ona göre ücret ödemektesiniz. Aracının sınıf derecesini bilmeyenler alttaki linke tıklayarak araçlarının sınıf derecelerini öğrenebilirler. PTT HGS ücretleri:

  • Birinci sınıf araçlarda 30 TL
  • İkinci sınıfla araçlarda 37.50 TL
  • Üçüncü sınıf araçlarda 53 TL
  • Dördüncü sınıf araçlarda 67.50 TL
  • Beşinci sınıf araçlarda 81.50 TL olarak belirlenmiştir
 

İlk yükleme için aracın sınıf derecesine göre yükleme yapılır. Aracın sınıfı yanlış bilinirse daha yüksek fiyat ödeme olasılığınız olabilir. Bu tür mağduriyet yaşamamak için aracınızın sınıf derecesini bilmeniz gerekir. PTT şubesinde 15 TL karşılığında kartı 5 TL karşılığında ise gerekli olan belgeleri yanınıza aldıktan sonra etiketi satın alabilirsiniz. Etiket ucuz olmakla birlikte bazı durumlarda sorun oluşturabilir. Etiketi aracın camına yapıştırdıktan sonra kolayca çıkarılmaz. Etiketin yıpranması durumunda etiket geçişlerde okunmayabilir ve bu durum da size ceza ihlali yazılabilir. Bu açıdan pek çok kullanıcı etiket yerine HGS geçişleri için genelde kart sistemini tercih etmektedirler. Kartı kullanmak etikete göre daha pratik ve aynı zamanda daha güvenlidir. Bu açıdan HGS geçişlerinde mağdur olmamak için kart kullanımını önerebiliriz.

PTT HGS Ücretleri Araç Sınıfınızı Belirlemek İçin TIKLAYINIZ!

PTT Üzerinden HGS İle İlgili İşlemleriniz İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK