Ana sayfa PTT PTT Kart Bakiye Sorgulama

PTT Kart Bakiye Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bankalarda oluşan ucu bucağı görünmeyen sıraların çözümünü teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankamatik kartları ve kredi kartları ile bulduk. Bu sistem bizi o büyük sıraları ve kalabalık kuyrukları beklemekten bir nevi kurtardı. Bu kartlar ile birlikte para çekme, para yatırma gibi birçok para işlemlerimizi gerçekleştirebilir duruma geldik. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte işlemlerimizi internet üzerinden kısa süreler içerisinde gerçekleştirmeye başladık. Mevcut bakiyelerimizi sorgulamak, para transferleri ve döviz işlemleri gibi işlemlerimizi kolay bir şekilde yapabilir hale geldik. Bu işlemler arasında PTT Genel Müdürlüğü işlemlerinin daha rahat gerçekleşmesi amacı ile PTT kart uygulamasını uzun bir süre önce hayata geçirdi.

PTT Kart Nedir?

PTT kart günümüzde kullanılan diğer kartlar gibi sıradan bankamatik kartı özelliği taşıyan bir karttır. Kart sahibi olan müşterilerinin hesaplarındaki bakiyeleri banka ATM’lerinden veya internet üzerinden kolay bir şekilde bu kart sayesinde sorgulayabilir, nakit para çekme işlemi yapabilir ve yurtiçi-yurtdışı alışverişlerinde bu kartı nakit yerine kullanabilir. PTT matiklerde nakit çekmeyle birlikte fatura ödeme ve anlaşmalı kurum ödemeleri, aktarma gibi bir çok işlemlerini yapabilmelerini sağlayan bir karttır.

 

PTT Kart Nasıl Alınır?

PTT kart alabilmek için size en yakın herhangi bir PTT şubesine müracaat ederek Posta Çeki Hesabı açtırmak yeterli olacaktır. 2011 Eylül ayından bu yana PTT şubelerinden emekli aylığı alan vatandaşlarımızın PTT kartları emekli vatandaşlara verilmiştir. PTT kartlarda herhangi bir kart aidatı ve kart işletim ücreti gibi ücretlendirmeler kesinlikle bulunmamaktadır.

İnteraktif Posta Çeki yani kısa ismi ile (İPÇ), banka hesapları ile internet üzerinden yapabildiğimiz her işlemi PTT hesabımız ile yapabildiğimiz bir işlem seçeneğidir. Size en yakın olan herhangi bir PTT şubesine başvurarak size verilmiş olan formu doldurduğunuzda mevcut PTT hesabınızın İnteraktif Posta Çeki sistemi sizin adınıza aktifleşir.

PTT Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT kart bakiye sorgulama işlemleriniz için öncelikli olarak online işlemler menüsüne ulaşabilmeniz adına yazımızın son kısmında sizler için hazırlamış olduğumuz yönlendirme linkini kullanabilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sayfa aşağıda vermiş olduğumuz resimde de olduğu gibi PTT resmi web sitesi ana sayfasıdır. Ok işareti ile gösterilmekte olan “Online İşlemler” menüsünü işleme başlamak için tıklayınız.

Hesap kontrolü yapmak istiyorsanız PTT Online İşlemler menü üzerinde en üstte yer almakta olan interaktif posta çeki menüsünden bu işlem yürütülmektedir. Bu menüye girdiğiniz zaman aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi PTT kart bakiye sorgulama sayfasını oluşturmaktadır. Müşteri numaranızı veya TC kimlik numaranız ile sisteme hızlı bir şekilde giriş yaparak PTT kart bakiye sorgulama işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilir, ilgili PTT kart hesap bakiyesini istediğiniz gibi inceleyebilirsiniz.

PTT Kart Bakiye Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK