Ana sayfa PTT PTT Mektup Sorgulama

PTT Mektup Sorgulama

0
PAYLAŞ

İletişim kurma işlemi ne kadar değişse de zamanımızda mektupla iletişim kuran insanlar halen vardır. Bu yazımızın içeriğinde mektup sorgulama işleminin nasıl yapılacağını sizlere anlatacağız. PTT mektup sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız bu yazımızın içeriğindeki yönergeleri takip ederek PTT bünyesinde bulunan mektuplarınızı kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Eski zaman insanları birbirleriyle iletişim kurmak istedikleri zaman çeşitli yöntemler kullanırlardı. Mektup da eski zaman insanlarının iletişim kurmak için kullandığı araçlarından birisiydi. Modern zamanlarda ne kadar da teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte anlık iletişim araçlarını kullanarak eski iletişim araçlarını unuttuysak. Kolaylık ülkemizde ve dünyada daha hızlı bir şekilde yayılarak herkesi kaplamış bulunuyor. Cep telefonlarının hayatımıza girmesi ile birlikte öncelikli olarak SMS, facebook, mesenger, whatsapp, line, viber gibi birçok anlık iletişim gereçleri maalesef mektup gibi eskiye ait iletişim araçlarına ilkel  yöntemlerle iletişime geçmek olarak bakmamızı sağlamış bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ünlü yazarı ve şairi de duygularını ifade edebilmek için mektup yazmayı tercih etmişlerdir. Franz Kafka’nın Milena’ya mektupları, Enver Paşa’nın cepheden karısı Naciye Sultan’a mektupları o kadar çok hayranlık uyandırdı ki, çoğumuz onlar gibi sevdiklerimize mektuplar yazmaya başladık. Ne kadar eskide kalmış gibi görünse de eskiyi yad etmeye yönelik bu yazımızın içeriğinde sizlere mektup sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatmak istedik.

 

PTT Mektup Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bir mektubunuz varsa, PTT mektup sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için internet üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Bu aramaları yapabilmek için iki resmi internet sitesini kullanabilir ve bu işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. PTT mektup sorgulama işlemi için kullanabileceğiniz internet siteleri sizlere aşağıdaki linklerde sunulmuştur. PTT mektup sorgulama işlemi aşağıdaki iki birim üzerinden yapılabilir.

  • E-Devlet Resmi İnternet Sitesi
  • PTT Resmi İnternet Sitesi

Bu iki internet sitesine güvenli bir şekilde giriş yaparak göndermiş olduğunuz mektubun sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

E-Devlet Sisteminden Mektup Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT mektup sorgulama işlemlerinizi e-devlet sistemi üzerinden yapmak istiyorsanız  e-devlet sistemine giriş yaparak PTT Genel Müdürlüğü  ve PTT Kayıtlı Gönderi Takip servisini kullanarak PTT mektup sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için aşağıda verilmiş olan linki kullanarak işleminizi tamamlayınız. Bu linke tıkladığınızda aşağıdaki görselde bulunan ekran karşınıza çıkacaktır. Bu ekran üzerinden ok işareti ile gösterilmekte olan alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sorgulama butonuna tıklayarak mektup sorgulama işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

PTT’den sizin gönderinize özel olarak verilmiş olan barkod numarasını e-devlet sistemi üzerinden barkod numarası kısmına tıklayarak mektubunuz hakkında bilgileri detaylı olarak görebilirsiniz.

E-devlet Üzerinden PTT Mektup Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

PTT Resmi İnternet Sitesinden Mektup Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer mektup sorgulama işleminizi e-devlet sistemi üzerinden yapmak istiyorsanız fakat e-devlet şifreniz yoksa PTT mektup sorgulama işlemlerinizi PTT resmi internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Yazı sonunda verilmiş olan bağlantıya tıkladığınız vakit aşağıdaki görselde görmüş olduğunuz ekran karşınıza çıkacaktır.

 

Gönderi takibi yazmakta olan ekran aynı zamanda PTT mektup sorgulama ekranı olarak kullanılmaktadır. Bu ekran üzerinden mektuplarınızı ve size gelen, giden kargolarınızı ve diğer tüm gönderilerinizi kolay bir şekilde takip edebilir ve gönderileriniz hakkında istediğiniz gibi detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Karşınıza çıkan bu ekran üzerinden PTT mektup sorgulama işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız PTT’den sizin gönderinize özel olarak verilmiş olan Barkod Numarasını öğrenmeniz gerekmektedir. Barkod numarasını eksiksiz bir şekilde sisteme girmek ve hemen altında bulunan Güvenlik Kodunu da sisteme girmeniz halinde gönderiniz ile ilgili tüm gerekli ve detaylı bilgilere kolay bir yöntem ile erişebilirsiniz.

PTT Resmi İnternet Sitesi Üzerinden PTT Mektup Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

PTT Mektup Sorgulama İşlemi İçin Alternatif Yöntemler?

PTT mektup sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için internetten başka bir yönteme ihtiyaç duyuyorsanız yine iki seçenek ile PTT mektup sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu alanda bu iki seçenek karşımıza PTT Şubesi ve Alo PTT olarak çıkmaktadır.

Evinizin en yakınında olan PTT şubesine giderek gönderenin adı ve soyadı veya alıcı adı soyadı gibi kısa olan net bilgiler ile gönderiniz hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu işlemi yaparken mutlaka işlem yapmakta olduğunuz PTT elemanına kimlik göstermek mecburiyetindesiniz çünkü üçüncü şahıslara yönelik gizlilik esasları gereğince mektubun sahibi olmayan kişilere bilgi verilmemektedir.

İkinci bir işlem olarak da 444 1 788 numaralı Alo PTT müşteri hizmetleri numarasını arayarak PTT mektup sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK