Ana sayfa PTT PTT Para Sorgulama

PTT Para Sorgulama

0
PAYLAŞ

PTT para sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler için bir kaç çeşit yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızın içeriğinde gönderilen veya karşı taraftan beklenilen parayı nasıl sorgulayabilirsiniz bunun hakkında bilgiler vereceğiz. Para göndermek ve para almak artık bir kaç işlem sonrasında kolayca yapılabiliyor. Yıllardan beri ülkemizde hizmet veren PTT’nin para gönderme hizmeti sayesinde dünyanın herhangi bir yerine rahat bir şekilde para gönderebilirsiniz.

PTT Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Para gönderme işlemi veya para alma işlemi için sürekli olarak PTT’yi kullanıyorsanız, Posta Çeki Hesabı açmanız sizin için faydalıdır çünkü posta çeki hesabı bulunmakta olan kişiler indirimli bir şekilde havale yapabiliyor.

 

Yurt içi veya yurt dışı fark etmeden PTT üzerinden dilediğiniz zaman para gönderebilir veya gönderilmiş olan parayı alabilirsiniz. Tarafınıza gönderilmiş olan bir paranın akıbetini sorgulama yapmak istiyorsanız yapmanız gereken şey size en yakın olan PTT şubesine giderek kimliğinizi göstererek adınıza gelmiş olan para olup olmadığını sorgulamak olabilir. PTT bünyesinde para sorgulama işlemi yapabilmek için en hızlı yöntem ise size en yakın PTT şubesine giderek sorgulama yapmak olabilir.

Eğer kimliğiniz yanınızda yok ise Trafik Emniyet Müdürlüğü tarafından size özel verilmiş olan ehliyetiniz ile de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ehliyetiniz de yoksa PTT şubesindeki görevli kişiye isminizi soyisminizi ve T.C kimlik numaranızı söyleyerek PTT para sorgulama işleminin yapılabilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Posta Çeki Hesabı Nasıl Açılır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi Posta Çeki hesabı açmanız veya posta çeki hesabı açtırmanız para göndermek ve para almak gibi işlemleri daha hızlı daha ekonomik yapabilmenizi sağlamaktadır.

Para gönderme işlemlerinde tarafınızdan yapılmış olan cüzi miktar da olsa bir para gönderme ücreti ödemeniz istenir veya göndermek istediğiniz miktarından kesinti yapılır. Posta Çeki Hesabı yapan kişiler bu kesintilerden en az şekilde faydalanabilirler.

Posta Çeki Hesabı açtırmak istiyorsanız size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. PTT şubesine giderken PTT şubesindeki yetkili kişiye ibraz etmeniz gereken evraklar vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz T.C nüfus cüzdanı, pasaport veya T.C sürücü belgesi yeterli olacaktır. Yabancı uyruklu iseniz Pasaport veya ikamet belgesini işlem yapmakta olan PTT elemanına ibraz etmeniz gerekir.

Posta Çeki Hesabı bulunanlar için en düşük ücret ile para göndermek, il, şube, ilçe farkı olmaksızın her yerden para göndererek, para çekilebilmektedir. Posta Çeki hesabı olan kişi PTT’de bir hesabı bulunduğundan dolayı PTT para sorgulama işlemi yaparken vakitten tasarruf sağlayarak en kısa süre içinde sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

PTT bünyesinde faaliyet göstermekte olan Aktif Bank isimli bir hizmet ile yurtiçi, yurtdışı para gönderme işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. UPT adı verilmekte olan açılımı Ucuz Para Transferi olarak okunan hizmet sadece para göndermek için değil aynı zamanda adınıza veya hesabınıza gönderilmiş olan bir parayı da rahatlıkla bu sistemde çekebilirsiniz. Bu arada PTT para sorgulama işlemleri bünyesinde Aktif Bank’ın size sağlamış olduğu hizmetlerden de kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz.

UPT sistemi ile birlikte ister tarafınıza gönderilmiş olan para olsun isterseniz sizin gönderdiğiniz para olsun alıcının ismine veya alıcı hesabına dakikalar içerisinde havalesi yapılabilmektedir. Paranızın adınıza veya sizin hesabınıza yatırıldığından emin olduktan hemen sonra en yakın PTT şubesine giderek adınızı söyleyip kimlik bilgilerinizi göstererek anında paranızı PTT görevlisinden nakit bir biçimde alarak kolay bir işlemle havalenize sahip olabilirsiniz.

PTT para sorgulama işleminizi yapmak için size en yakın PTT şubesine gitmeden E-Devlet sistemine giriş yapıp bu kolaylıktan faydalanabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yaparak arama bölümüne PTT para sorgulama yazmanız bu işlemi yapabilmek için yeterli olacaktır. Birkaç saniye içinde e-devlet sistemi üzerinde bulunmakta olan PTT para sorgulama ile ilişkilendirilmiş sonuçlar önünüze listelenmiş olacaktır. Bu işlemler sayesinde internetten PTT para sorgulama işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

BİR CEVAP BIRAK