Ana sayfa PTT PTT Posta Kodu Sorgulama

PTT Posta Kodu Sorgulama

0
PAYLAŞ

İnternetin hayatımıza sağlamış olduğu kolaylıklar her geçen gün biraz daha artmaktadır. Cepten telefonlarından veya bilgisayardan tek tuş ile gerçekleştirebileceğiniz işlemlere her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Birkaç yıl önceye kadar büyük güçlükler ile karşılaşmamıza neden olan işlemler bugün saniyeler içinde ve tek tuş kolaylığı ile yapılabilmesi mümkündür. Söz konusu bu yeniliklerden birisi de PTT internet web sitesinin hizmete sunduğu PTT posta kodu sorgulama işlemleri uygulamasıdır. Bazı zamanlarda küçük bir bilgi eksikliği yaptığımız zaman herhangi bir işlem güçleşebilir. Bu küçük bilgilerden birisi de hemen hemen her yerde karşımıza çıkmakta olan posta kodudur. Gündelik hayatım içinde özel olarak resmi işlemlerde ve daha birçok yerlerde karşımıza çıkmakta olan posta kodunu öğrenebilmek için yapmanız gereken işlem ise oldukça basit. Her gün yeniliklerine bir yenisini daha ekleyen PTT Kurumuna ait olan resmi internet web sitesin üzerinde sizler için sunulmuş olan posta kodu sorgulama hizmeti sayesinde isterseniz kendi posta kodunuza isterseniz farklı bir kişinin posta koduna online olarak başka hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan ve herhangi bir ücret ödemenizi gerektirmeden tek tuş rahatlığı ile ulaşabilirsiniz ve internet sayesinde posta kodunuzu kolaylıkla ve güvenli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Posta Kodu Nedir?

Günümüzde gerçekleştireceğimiz birçok işlemde istenilmekte olan posta kodu, adres verilerinde ortaya çıkabilecek olan karışıklığı önleyebilmek amacı ile kullanılan bir harf ve birkaç basamaklı sayıdan oluşmaktadır. Bir adresin bir başkasına verilme sürecinde veya bir kişinin adresine paket gönderirken buna ek olarak mektup dahi atarken gönderim yapılacak olan yerin posta kodunun bilinmesi mutlaka gereklidir. Her ilçeye ve ile özel olarak belirlenmiş olan posta kodu numarası bulunmaktadır. Bankacılık işlemleri ve daha birçok işlem yapmak istediğimizde karşımıza çıkmakta olan posta kodunu öğrenmek istiyorsanız PTT resmi internet web sitesi bu bağlamda kişilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bunun için yapmanız gereken şey PTT posta kodu sorgulama işlemlerini eksiksiz olarak gerçekleştirmektir.

 

PTT Posta Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT resmi web sitesi üzerinden posta kodu sorgulama uygulamasıyla aradığınız numaraları hiçbir zorluk çekmeden hızlı bir biçimde bulabilirsiniz. Genellikle bilinmesi gereken bir konuyu kapsamakta olan posta numaralarına PTT internet sitesi üzerinden sunulmuş olan kaliteli ve hızlı hizmet ile ulaşabilirsiniz. Herhangi bir yere kayıt yaptırırken, alış veriş işlemlerinizde, kargo gönderilerinizde, mektup yollarken ve benzeri birçok veri iletişiminde bile muhakkak PTT posta kodu ihtiyacınız vardır.

Bulunmuş olduğunuz il ve ilçenin posta kod numarasını ve birçok veriyi öğrenmek istiyorsanız tamamen doğru bilgilerin aktarılmış olduğu PTT internet sitesinden ihtiyacınız olan tüm posta kodlarını ve diğer verileri kolayca bulabileceksiniz. Her ilçeye ve ile ait olan özel olarak belirlenmiş bir posta kodu numarası bulunmaktadır. PTT posta kodu sorgulama işlemlerinin uygulaması ile artık tüm Türkiye’nin bütün il ve ilçelerine ait olan posta kodları eliniz altında bulunuyor.

Bulunduğunuz ilin ve ilçenin veya PTT posta kodu sorgulamak istediğiniz herhangi bir ilin veya ilçenin posta kodunu sorgulamak için yapmanız gereken birkaç işlem vardır. PTT posta kodu sorgulama işlemlerini nasıl yapabileceğiniz aşağıda görsellerle birlikte sizlere sunulmuştur.

PTT ana sayfasına girdiğiniz anda karşınıza aşağıda görmüş olduğunuz ekran çıkacaktır.

Karşınıza çıkan bu ekran üzerinden istenilen boşluklara sorgula yapmak istediğiniz ili, ilçeyi, mahalleyi düzgün bir şekilde yazdığınızda yukarıdaki resmin en alt kısmında görünen doğrulama kodunu da eksiksiz ve doğru olarak sisteme girdiğiniz zaman sistem aradığınız posta kodunu otomatik olarak sizlere sunmuş olacaktır.

Yukarıdaki görselle anlatılmakta olan şehir, ilçe, mahalle isimleri dışında başka herhangi bir bilgi girmeniz gerekmemektedir. Kişisel olarak hiçbir bilgi istenmediği için bu sistem üzerinde herhangi bir güvenlik sorunu oluşmamaktadır. Ayrıca PTT internet web sitesinin sunmuş olduğu tüm bu hizmetler yapılırken kullanıcılarından kesinlikle herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yani tüm bu işlemler hiçbir ücret ve hiçbir vergi ödemeden tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir.

PTT Posta Kodu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK