Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Radar Ceza Sorgulama

Radar Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Türkiye’de son dönemlerde ivme kazanarak gelişmiş olan ve ilerleyen teknoloji, birlikte hayatın her döneminde olduğu gibi trafikte de aşırı bir yoğunluk getirmektedir. Özellikle de günümüzdeki çağdaş Türkiye’de trafikte yer alan araç sayısının artışı ve akabinde trafik yoğunluk durumu ve trafik kuralı ihlallerinin artması gibi durumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da trafik ihlallerinin azalması için çeşitli ceza sistemleri uygulanmaktadır. Hatta son dönemlerde hızla gelişmiş olan teknolojiyi trafik denetleme sistemleri üzerinde en yararlı şekilde kullanılan Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan trafik şube timleri olarak şehirler üzerinde farklı noktalara konulmuş olan mobese kameraları, radar sistemlerinin yanında Elektronik Denetleme Sistemi gibi yenilikçi bulunan teknolojik sistemler ile trafik üzerinde daha sağlıklı ve çok daha verimli bir trafik kuralları ihlali denetleme işinin yapılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle trafik içerisinde bulunan araçlarda bulunan sürücülerinin yapacakları küçük trafik kuralı ihlalleri durumunda bile direkt teknolojik sistemler sayesinde belirlenerek, araçların durdurulmasına bile gerek duyulmadan plakasının kayıtlı yer aldığı adrese, trafik kuralı ihlali yapılmasına dair uygulanan trafik cezasını posta yoluyla gönderilmektedir. Özellikle radara yakalanması durumunda haberi olamayan ya da farkına hiçbir şekilde varmayan araç sürücüleri için cezanın eve gönderilmesi güzel fakat riskleri olan bir yöntem olarak bulunur. Postacı geldiğinde evde cezanın iletilmiş olduğu kâğıdı teslim alacak bir kişi olmadığında posta geri döner ve ceza belirtilmiş süre zarfından ödenmemesi durumunda ceza miktarı daha da katlanmaktadır. Bu gibi riskli durumlara maruz kalmamak sebebi ile internet aracılığı ile sorgulama uygulamaları geliştirilmeye başlandı. Cezalı araç sahiplerinin sorgulama uygulaması ile internet bağlantısını kullanarak radar ceza sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek isimlerine kesilmiş bir radar cezası olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilme imkanına ulaşabilir.

Radar Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Radar ceza sorgulama uygulaması 3 farklı yerden internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemlerini yapmak adına yapmanız gereken tek şey internetin başında bulunmanızdır. İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden online internet sitesinden radar ceza sorgulaması yapılmaktadır. İlk yapmanız gerekenlerden bir tanesi alt kısımda verilmiş olan linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekir.

 

Daha sonra radar ceza sorgulama adresine girildiği zaman isim, soy isim, T.C. kimlik numarası ile beraber doğum yılı gibi bilgileri sırasıyla giriş yaparak doğrula butonuna basmanız gerekir. Ardından araç üzerinde yer alan herhangi bir radar cezası bulunup bulunmadığını hemen öğrenebilirsiniz. Diğer yöntemlerden bir tanesi E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işidir. Bunun için ilk olarak alt bölümde bulunan verilen linke tıklayarak internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından kimlik doğrulamanızı yapabilirsiniz.

Daha sonra T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilmesi gerekir. Ardından sisteme giriş yap bölümüne basılarak işlem tamamlanmaktadır. Bu işlem ile de bir radar cezasının yer alıp almadığı öğrenebilirsiniz.

EGM Radar Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından İnternet Vergi Dairesi internet adresi üzerinden radar ceza sorgulama uygulamasıdır. Bunun için ilk olarak alt kısımda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanız gerekir.

E-Devlet Radar Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Ekrana gelmiş olan formda boşluk bölümüne plaka numaranızı, özel plakanız bulunuyorsa onun numarasını, TC kimlik numarası ile beraber vergi kimlik no ve araç tescil tarihi bilgilerini her zaman doğru bir şekilde giriş yaparak tamam butonuna basılmaktadır. Ekrana gelmiş olan sayfada vergiye ya da cezaya konu olan mükellef bilgileri, trafik cezası bilgileri ve motorlu taşıtlar vergisi gibi bilgiler yer almaktadır. Bu ekran üzerinden ceza bilgileri kısmını seçerek aracınız ile ilgili olarak herhangi bir radar cezası olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz.

GİB Radar Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK