Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Radar Cezaları

Radar Cezaları

0
PAYLAŞ

Araç sayılarının her geçen gün artmış olduğu trafiğin de daha kalabalıklaşmasına sebep olmaktır. Maalesef bazı araç sürücülerinin bencil tavırları özellikle büyükşehirler üzerinde trafiğin daha da çekilmez hala duruma gelmesine neden olmaktadır. Bu durum da pek çok kazanın oluşmasına sebep olmaktadır. 2017 tarihi verilerine göre meydana gelmiş olan trafik kazalarının en büyük sebeplerinden bir tanesi aşırı hızdır. Aşırı hız kaynaklı ölümcül bulunan kazaların önüne geçmek için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Trafik Şubeleri tarafından radar adı verilmiş olan ve yol kenarlarına belli mesafelerle yerleştirilerek araç geçişleri esnasında aracın hızlarını ölçmeye yaramış olan aletler ile beraber araç sürücülerinin hızları kontrol altına alınmaya çalışılır. Yol kenarlarında yer alan trafik uyarı levhaları ile beraber hız limitleri belirtilmektedir. Araç sürücülerinin ise hız ayarlamalarını bu limit durumlarına göre yapmaları gerekir. Aksi durumunda aracın hızını tespit etmeye yönelik şekilde yapılan radar ölçüm sistemleri ile beraber araçların hızı tespit edilmektedir. Bu durumda radara yakalanan sürücülerin ödemiş olduğu cezalar büyük miktarlara ulaşılır. Şayet yolda seyir durumundayken uyarı levhasının üzerinde hıza sahip olan sürücüler radara yakalanmaları durumunda radar cezası plakalarına kesilmektedir.

Araç nerede bulunursa bulunsun plaka kime ait durumdaysa kişinin beyan etmiş olduğu adrese posta yoluyla ceza tutanağı gönderilmektedir. Bazı durumlarda adres değişiminden kaynaklı ya da sürücülerin evde yer almadığından dolayı posta ile gelmiş olan ceza teslim edilmemektedir. Bu yüzden alınan radar kaynaklı trafik cezalarının da farkına varamamaktadır. Ve bilindiği üzere trafik cezaları belirlenen zamanlar içerisinde ödenmesi zorunlu bulunan para cezalarıdır. Belirlenen dönemlerde ödenmeyen trafik cezalarına gecikme zammı uygulanır. Bu sayede cezanın miktarı daha da yükselmektedir. Eğer radardan geçmesi durumunda ceza aldığınızdan emin olmamanız durumunda, trafik şubelerinden arayarak bilgi alarak kolayca emin olabilirsiniz. Aksi durumda zamanında ödemediğiniz borç küçükken sonrasında çok daha büyük rakamlara kolayca ulaşabilirsiniz. Peki, hız limitini aştığınız zaman radar tarafından fark edilmiş ve sonucunda kesilmiş olan radar cezaları 2016 yılında ne kadar oldu?

Radar Cezaları Ne Kadardır?

 

Kara yolları üzerinde güvenliğin sağlanması ve aşırı hız kaynaklı bulunan kazaların önüne geçmek için geliştirilmiş olan radar sistemi trafik levhalarından belirtilen hız limitlerini aştığınız zaman adınıza bir trafik cezası kesilir. Kesilen bu cezalar koşulların azaltılması adına biraz ağır olabilmektedir. Her yıl da radar cezaları değişim gösterir. 2016 yılı güncel radar ve ortalama açıklanmış hız limitleri aşma trafik cezaları alt bölümde verilmiştir.

—Hız sınırı aşma cezaları % 10’dan – % 30’a kadar

—Madde 51/2-a hız sınırını % 10’dan % 30’a kadar aşılması

—Kime uygulanır: Araç sürücülerine

—Ceza tutarı: 206 TL erken ödeme ile beraber 154,50 TL

—Ceza puanı: 10

—Hız sınırı aşma cezaları % 30’dan daha fazla

—Madde 51/2-b, hız sınırını % 30’dan fazla olduğu zaman

—Kimlere uygulanacak: Araç sürücülerine

—Ceza tutarı: 427 TL, erken ödeme ile 320,25 TL

—Ceza puanı: 15

—Belgelerin geri alınma durumu: Geriye dönük şekilde 1 yıl içerisinde 5 defa ihlal edildiği zaman 1 yıl süre ile

Açıklama: Ceza sürelerinin bitimiyle beraber sürücü belgesini geri alınan bu süre sonucunda bir psiko-teknik değerlendirmenin yanında psikiyatri uzmanının muayenesi ile sürücü belgesi almasına engel olmadığı anlaşıldığı zaman belgeler iade edilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK