Ana sayfa Araç Rehinli Araç Sorgulama

Rehinli Araç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Aracın rehin olması iki durumda ortaya çıkar. Birincisi kredi kartı ile araç alındıysa kredi süresi bitene kadar banka ait olarak araç rehinli olarak gözükür. Bu durumda aracın alım satım işlemleri kredi borcu bitene kadar yapılamaz. Borç bittikten sonra banka Emniyet Genel Müdürlüğüne durumu bildirir ve aracın rehinlik durumu ortadan kalkar.

İkinci olan aracın rehin olma durumu ise farklı bir borçtan dolayı kişi kredi çekip bakasını ipotek ettirdiyse borcunu ödeyene kadar araba rehinli olur. Yine bu durumda da aracınızla ilgili alım satım işlemlerini borcunuz bitene kadar yerine getiremezsiniz.

Araç kredi borçlarınızı ödedikten sonra hala aracınızın rehinli olma durumu olup olmadığından emin değilseniz rehin sorgulama işlemi yapmanızda yarar olacaktır. Aynı durum yeni araç alacak araç sahipleri için de geçerlidir. Bu durumda da aracın rehinli olup olmama durumu için rehinli araç sorgulama işlemi yaptırılır. Rehinli araç sorgulama işlemleri nasıl ve nereden yapılır gelin birlikte görelim:

 

Rehinli Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aracınız için rehinli olup olmama durumunu sorgulamak için E- Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Burada araç sorgulama seçeneklerine girerek bu durumla ilgili ayrıntılı bilgi öğrenebilirsiniz. Aracın renin olup olmama durumu ile ilgili bilgiler bu sayfada da gerekli olan kısımlar doldurulduktan sonra rahatlıkla öğrenilebilir.

E- Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT kurumuna giderek şifre edinmeniz mümkündür. 2TL karşılığında E- Devlet şifrenizi postaneden kolaylıkla edinebilirsiniz. Şifre edindikten sonra aracınızın rehinli olma durumunun olup olmadığını kolayca öğrenmek için altta verilen linke tıklamanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan sayfada TC kimlik bilgileri ve E- Devlet şifresi istenir. Bu bilgiler doldurulduktan sonra sistemde sorgulamak istediğiniz aracın plaka numarasını da girdikten sonra sorgulama yapmak istediğiniz araçla ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda aracın rehinli olup olamama durumu hak mağduriyeti olarak isimlendirilir. Buraya giriş yaparak aracınızın rehinli olup olmadığı konusunda detaylı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Rehinli Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK