Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Resmi Tatilde Çalışma Cezası Sorgulama

Resmi Tatilde Çalışma Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde tatillerde işçi çalıştırmak yasaktır. Fakat bu yasağı bilmelerine rağmen bazı işverenler ülkemizde resmi tatillerde ve tatillerde işçi çalıştırmaktadır. 4857 sayılı iş yasasının 44. maddesinde yer alan yasa gereğince tatillerde işçi çalıştırarak iş sözleşmesine aykırı duruş sergileyen kişiler hakkında ceza uygulamasına gidilmektedir.

Fakat iş sözleşmeleri üzerinde tatil dahilinde işçi çalıştırabilir ibaresi bulunan işletmeler bu hususta ceza görmemektedir. Bu hususta işçinin onayını almak ve işçiye maddi olarak bir ücretlendirmede bulunmak şarttır.

Resmi Tatilde Çalışma Cezası Sorgulama

 

İş sözleşmeleri üzerinde tatillerde işçi çalıştırması hakkındaki maddeler bulunan işletmeler için bu konuda ilgili herhangi bir ceza bulunmamaktadır. Yani sözleşmesinde tatil günlerinde işçi çalıştırabilir ibaresi bulunan kişi, işçilerini tatil günlerinde çalıştırsa da bu işverenler için cezai işlem uygulanmaz.

Ancak iş sözleşmeleri üzerinde bu maddeler bulunmayan kurumlar için belirlenmiş olan cezalar bulunmaktadır. Resmi tatilde çalışma cezası söz konusu olan bu günlerde işçilerini çalıştıran kurumlarda öncelikli olarak işçinin onayını alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şartlar altında resmi tatilde çalışmakta olan işçinin cezasının hepsinin işveren tarafından karşılanma cezası bulunmaktadır.

Eğer böyle bir durum dahilinde işçinin onayı alınmadığı halde çalıştırılması söz konusuysa, resmi tatilde çalışma cezası kapsamında normal zaman içinde almış olduğu ücrete ek olarak % 50 oranında fazla ücret alma hakkına sahip bulunmaktadır. Örneğin işçi normal çalışma kapsamında, günlük yevmiye olarak 20 Türk Lirası ücret alıyorsa ve aynı zamanda resmi tatil gününde çalışması talep ediliyorsa, çalıştığı günlük yevmiye miktarı 30 Türk Lirası olması gereklidir.

Bu şartlarda, resmi tatilde çalışma cezası kapsamında, işverenlerin tatil süresince çalıştırmış olduğu her işçiden onay alması ve gerekli ücretlendirmeyi de işçilerine yapması gereklidir. Resmi tatilde çalışma cezası konusunda işçilerinde en az işverenler kadar bu hususta dikkat etmesi gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK