Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ruhsata LPG İşletmeme Cezası Sorgulama

Ruhsata LPG İşletmeme Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama işlemleri dahilinde yer almakta olan cezalar ve böyle bir durum ile karşılaşacağınız uygulamaların hakkındaki ayrıntılı bilgileri yazımızın devam kısmında sizlere vermiş olduğumuz bilgilerle hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Araç sahibi olan kişilerin ruhsatlarına LPG işletmeme cezası, araç içindeki kişilerin güvenliği için trafik kanunları içerisinde yer almakta olan bir uygulamadır. Ülkemizde ruhsata LPG işlenilmeme durumu ile oldukça fazla karşılaşmaktayız. Ülkemizde oluşan bu sorun yüzünden ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama işlemi dahilinde çok fazla ceza uygulaması bulunmaktadır.

Ruhsata LPG İşletmeme Cezası Sorgulama

 

Karayolları trafik kanunu maddelerine göre bu kanunların 32. Maddesi içeriğinde yer almakta olan kurala göre, ruhsata LPG işletmemeden dolayı oluşan ceza için şöyle açıklama yapılmıştır; ‘30 gün içerisinde araç üzerinde yapılmakta olan teknik değişiklik tescili yapan kişi bu değişikliği kuruluşa bildirmeyle mükelleftir.’ Madde de belirtildiği gibi belirtilen süre dahilinde, ruhsata LPG cezası işletmeme cezası sorgulamasında idari para cezası uygulaması vardır.

Belirtilmiş olan kurala uymayı reddeden araç sahiplerine 2017 yılı içerisinde 2 durum üzerinden idari para cezasına uygulaması yapılmaktadır. Bunlardan birisi, ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulama işlemleri kapsamında, herhangi bir kontrol veya kaza anında tespit edilmesi durumunda 95 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

İdari para cezasına ek olarak, araç sahipleri üzerinden 10 ceza puanı da sürücü belgelerinden düşürülme cezası verilecektir. Bunlara ek olarak cezai işleme bir ek de aracınız trafikten men edilmesi olacaktır.

Ruhsata LPG işletmeme cezası sorgulamasının içeriğinde önemli olan ikinci bir durumsa, aracınıza montaj faturası kesilerek bu işleme müteakip 1 ayı takip eden bir süre içerisinde araç sahipleri LPG’yi ruhsatlarına işletmez ise, trafik tescil şube tarafından işlemleri yapılırken araç sahiplerine 1 aylık süreyi geçirdikleri için aynı ceza uygulanarak araçları trafikten men edilmemektedir. Fakat bu kesilmiş olan cezayı 15 gün içinde vergi dairelerine veya  bu işlemi yapan PTT şubelerinden yaptıkları beyanlı ödemeler ile mevcut borç üzerinden yüzde 15 oranında bir indirim kazanabilirler.

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi için TIKLAYIN!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi

2017-Trafik-Ceza-Rehberi

BİR CEVAP BIRAK