Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ruhsatsız Silah Bulundurma Cezası Sorgulama

Ruhsatsız Silah Bulundurma Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Kamuoyunda 6136 sayılı kanun ateşli silahlar kanunu olarak bilinmektedir. Yani bu kanuna göre ruhsatsız ateşli silahı kişilerin üzerinde, aracında, evinde ve işyerinde bulundurması suç teşkil etmektedir. Kişiye ait olan bu alanlarda ruhsatsız bir silah bulunduğunda kişi kanun hükmünce karşı aykırı hareket etmiş olur.

E-Devlet ve UYAP ile birlikte Adalet Bakanlığı’nın geliştirmiş olduğu sorgulama sistemi ruhsatsız silah bulundurma cezası sorgulama işlemini yapabilmek için bir sistem açmamıştır. Ruhsatsız silah bulundurma cezası sorgulaması oluşturmak isteyen vatandaşlar haklarında yürütülmekte olan bir soruşturmanın olması dahilinde bu soruşturma dosyasını savcılık ismi ile ve dosya numarası bilgileri ile E-Devlet sistemi üzerinden ulaşım sağlamaları mümkündür.

Ruhsatsız Silah Bulundurma Cezası Sorgulama

 

Ruhsatsız silah bulundurma cezası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar bu konuda haklarında bir davanın açılıp açılmadığını görmek için en fazla sorgulama işlemini yapmak istemektedirler. Bu sistem üzerinden bir davanın açılıp açılmadığı kolaylıkla görülebilmektedir.

Ruhsatsız Silah Bulundurma Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ruhsatsız silah bulundurma cezası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların merak ettikleri konuların başında o kişinin haklarında kamu davası açılıp açılmadığı veya kişi hakkında ne kadar ceza alınacağı konusunun sorusu gelmektedir.

15.07.1953 tarihi kapsamında yürürlüğe girmiş olan kamuoyunda bilinen adı ile ateşli silahlar kanunu hükümlerine uygun olarak ruhsatsız silah bulundurma veya taşıma sureti ile suç işleyen kişiler 1 seneden 3 seneye kadar hapis cezası veya bu suçun karşılığında adli para cezasına çarptırılırlar. Taşıma veya bulundurma ruhsatı olmaksızın ateşli silahlara sahip olan kişilerin bu silahları yetkili mercilere teslim etmeleri mecburidir. Avcılık faaliyetleri dahilinde kullanılmakta olan silahlarda bu kanun hükümlerine tabidirler.

Bulundurulan ateşli silahın niteliği ve bu niteliklerin sayısının fazla olması halinde suçu işleyen kişilere verilecek hapis cezası beş sene ila sekiz seneye kadar hapis olan bir cezasıdır. Bununla birlikte 500 Türk Lirasından, 5000 Türk Lirasına kadar bu kişiler hakkında yasak işlendiği vakit dahilinde adli para cezası verilmektedir.

Ruhsatsız Silah Bulundurmaktan Hakkınızda Açılan Soruşturma ve Davaları Görmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK