Ana sayfa Trafik Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu

0
PAYLAŞ

Trafik tescil tabiri oldukça sık duyulan ancak içeriği herkes tarafından bilinmeyen pek de bilgi sahibi olunmayan bir konudur. Emniyet Genel müdürlüğü tarafından verilen, Türkiye’de üretilmiş veya yurt dışından alınarak ülkemizde kullanılacak olan araçların teknik bilgilerini barındıran ve araç uygunluk belgesi bilgilerini içeren ithalatçıları ve üreticileri aracılığı ile verilen belgeler olmaktadır. Sıfır veya ikinci el araç satışları gerçekleştiği zaman satışla ilgili bilgilerin elektronik ortamda satışının gerçekleştiği kişiler tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine gönderilmesi ve alıcı adına plaka tescil istediğinde bulunulacaktır. Araç ve alıcı ile alakalı verilen bağlantılı sistemlerde bu doğrulanır ve herhangi bir sınırlandırıcı şartın olup olmadığı online şekilde site üzerinden doğrulanır. Bu işlemler sırasında araca zorunlu ödemesi gereken vergilerin yatırılıp yatırılmadığı, mali zorunluluk sigortasının yapılıp yapılmadığı gibi tüm bilgiler burada doğrulanmalıdır.

Aracı almak isteyen kişi ve satılacak araç ile ilgili tescile engel herhangi bir durum olmadığı anlaşıldıktan sonra araç alıcısı adine tescil işlemi düzenlenecek ve aracı satacak olan bayi ile de yeni araç sahibinin arasında tescil edildiğine dair geçici bir belge gönderilecektir. Araç satışını gerçekleştirecek olan bayiler otomatik olarak direkt sistem üzerinden plaka basım fişi almakta ve sonrasında da bu aracın tescilli plakasını şoförler odasına başvurup gereli belgeleri ve işlemleri tamamladıktan sonra plakayı bastırabilmektedir. Yapıldığı günden itibaren bir ay boyunca geçerli olacak olan bu belgeler herhangi bir trafik tescil kurumunda alınabilmektedir. Tescil yapılacak olan araçlardan istenecek belgeler ise şu şekilde olmaktadır. Fatura ve faturayı düzenlemiş olan bayinin yetki belgeleri, T.C kimlik numarası, Zorunlu Mali Mesuliyet sigortası, Uygunluk belgesi, ÖTV ödeme belgesinin aslı, Tescil ve Trafik belgesi, şoförler odasına yeni kayır dosyası gibi belgeler bulunmak zorundadır. Bu belgelerin tümü trafik tescil şubelerine gönderilerek başvuru işlemleri yapılacak ve plakalar tescil edilecektir. Tüm bu zahmetli işlemleri daha kolay ve pratik şekilde gerçekleştirmek için randevu sisteminden yararlanmanız gerekmektedir. Şanlıurfa Trafik Şubesinden trafik tescil işlemlerini yapabilmek için kişilerin Ş.Urfa trafik tescil randevu sisteminden randevu alması gerekmektedir. Yazımızın devamında nasıl randevu alınacağı belirtilmektedir.

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu Nasıl Alınır?

Trafik şubelerinde hem uzun bekleyişleri sonlandırmak hem de kalabalık bir yığılmaya neden olmamak için artık randevu sistemi kullanılmaktadır. Trafik tescil işlemlerinde randevu almak zorunludur ve randevu alınmadan kesinlikle işlemler yapılmamaktadır. En açıklayıcı şekilde örnekler ile birlikte nasıl trafik tescil randevusu alınacağını anlatacağız. Şanlıurfa trafik tescil randevusu için öncelikle adrese giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından da siteye girdiğiniz son derece basit işlem adımlarını takip ederek kolayca randevu alabilirsiniz.

 

Siteye giriş yaptığınızda karşınıza çıkacak olan ekranda Randevu AL kısmını göreceksiniz. Bu sekmeyi tıkayın.

Karşınıza çıkacak olan ekranda randevu sisteminde ay ay hangi tarihler arasında ve saat kaça randevu alacağınız çıkacaktır.

Bu tarihler arasından kendinize en uygun olan tarihi belirleyebilirsiniz.

Sonrasında ise T.C kimlik numarası, randevu alacak olan kişiye ait olacak isim ve so isim ile telefon numaraları da istenen alana girilecek ve sonrasında da güvenlik kodu doğru bir şekilde istenen alana girilecektir. Bu aşamadan sonra Şanlıurfa trafik tescil randevusu alınmış olacaktır. Ekranda randevu tarihi ve saati karşınıza çıkacaktır. Bu bilgileri unutmadan kaydetmeniz gerekir. Sonrasında ise gerekli evraklar ile randevu saatinde istenen yerde olmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılacak olan bu işlemler sayesinde son derece basit ve hızlı bir şekilde tüm kurum içi işlemlerinizi halletmiş olacaksınız.

Ş.Urfa Trafik Tescil Randevu Alma İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK