Ana sayfa Banka Sorgulamaları Sahte Para Sorgulama

Sahte Para Sorgulama

0
PAYLAŞ

İnternet destekli bir yaşam biçimi içinde günlük yaşam içinde yapabileceklerimizin sınırları da bir hayli genişlemiştir. Bunun yanında birçok alanda hizmet veren kurumların da bu internet hizmeti en büyük yardımcısı olmuştur. Hem hızlı hem de basit yöntemler ile internet dünyasında yapılacak olan işlemler de oldukça geniştir. Eski zamanlarda kurumlara bizzat gitmek gerekirken şimdiki zamanlarda bilgisayar başından internet desteği ile kurumlara gidilip yapılabilen tüm işlemleri de yapabilmekteyiz. Son zamanlarda sıklıkla gerçekleştirilen işlemlerden biri de sahte paraların sorgulanması işlemidir. Dolandırıcılık alanında oldukça önemli gelişmelere örnek sunabilmek için bu işleme önem vermeniz gerekmektedir.

Sahte para dağıtımı piyasa genelinde çok fazla meydana gelmektedir. Bunlardan korunabilmenin en kolay yolu da sahte paraların tanınabilmesidir. Elinizde bulunan tüm banknotların gerçek mi sahte mi olduğunu bilebilmek için internetten de destek alabilirsiniz. Hem de artık bu hesabı yapabilmenin çok basit olduğu da bilinmektedir. Sahte para kullanmak da kullandırmak da çok büyük bir sorundur. Hatta hapis cezasına kadar bile işin gittiği bilinmektedir. Buna ek olarak suç olduğunu da hatırlatırsak mutlaka paraların kontrol edilmesi gerektiğini söylemeliyiz. Para kontrolleri yapılmadığı taktirde alışverişlerinizde sıkıntı yaşanacağını da unutmamak gerekir. Buna ek olarak sahte para bulduğunuz zaman da parayı hemen yok etmeniz gerekmektedir. Parayı harcamak için bir alışveriş alanına gitmeden önce sahteliğini anlamak da şu an internet sayesinde mümkün olabilmektedir. Polise verebilir ya da bankalara durumu bildirebilirsiniz. Hemen parayı imha edeceklerdir.

Sahte Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Elinizdeki banknotların her zaman kontrollerini yapmalı ve buna ek olarak internet desteği ile de sorgulama işlemine zaman ayırabilirsiniz. Çünkü son zamanlarda ortaya çıkan birçok düzenleme ile artık sahte paraların anlaşılması da çok zorlaşmıştır. İlk olarak bu sorgulama işlemini online şekilde yapabilmek için aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir.

Açmış olduğunuz sayfada hemen ilk olarak göreceğiniz alan para biriminizi işaretlemenizdir. Daha sonrasında da banknotun değerini yazmalısınız. Seri numarası ve sıra numarası da bunun hemen altında olan bir alandır ve doldurulması gerekir. İşlem kodunun da işlenmesi ile sorgulama ekranındaki boş alanların doldurulduğunu ve sorgulama işleminin tamamlandığını da görmekteyiz. Bir sonraki pencerede açılan sekmede paranızın gerçek ya da sahte olduğu artık anlaşılacaktır.

Sahte Para Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Göz ile bakıldığı zaman da sahte para ile gerçek para arasındaki farklılığı görebilmek mümkündür. Dış görünüm konusunda birebir aynısıymış gibi görülse de aslında paraların taklit edilemez tarafları bulunmaktadır. Sahte para konusunda bilinçli olarak izleme yapamıyorsanız da bir uzmandan destek almanız yeterli olacaktır. Hem de bir uzman tarafından yapılan yorumlara bakıldığında kesin sonuç almanız da mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında her paranın 12 tane güvenlik önlemi bulunmaktadır. Dokunma ya da bakarak veya açılı şekilde bakma şeklinde kontroller ile 10 adet güvenlik özelliklerini kontrol edebilirsiniz. UV ışık destekleri ile paranın taranması da mümkündür ve sahtelik konusunda kontroller de bu şekilde yapılmaktadır.

Özellikle bakılması gereken nokta dikdörtgen şeklin içindeki TL rakamlarının incelenmesidir. Farklı açılardan kontrol edildiğinde parlak ve renkli motiflerin de bulunduğunu görebilirsiniz. Emniyet şeridi de kağıda gizlenmiş bir şekilde gömülü halde bulunmaktadır. Şerit üzerinde aynı zamanda paranın miktarı yer almaktadır ve banknot ışığa tutulursa bu gizli şerit üzerindeki tüm rakamlar sırası ile görülmektedir. Bunun yanında Atatürk portresinin küçük boyu her zaman görülmelidir. Her paranın üzerinde de kabartma desenlerin olması gerekmektedir. Paraların üst kısmında TCMB işareti de mikro baskı halinde yazılmıştır ve bu da orijinalliğin bir göstergesidir. Banknotların her zaman ebatları da standarttır ve 6 mm ölçüsünde uzun kenarlara sahiptir. Kısa kenarlar ise 4 mm uzunlukta olmalıdır. Bahsedilen tüm özelliklere bakıldığında ilk olarak göz ile inceleme yapabilirsiniz. Bunun yanında da online olarak sorgulama işlemi de sizin için kolay bir yöntem olarak sunulmuştur.

BİR CEVAP BIRAK