Ana sayfa Araç Şase No Sorgulama

Şase No Sorgulama

0
PAYLAŞ

Motorlu taşıtlar konusunda bilgilendirilmek isteyen kişilerin, sorgulama uygulaması esnasında araç şase numarasını kullanması imkânı da yer almaktadır. Kişinin aracı hakkında elinde yer alan yalnız şase numarası bilgisi bulunuyor ise bu durumla araç sorgulama yapılması mümkün hale gelmektedir. Araç şase numarası araçların kendi içerisinde genel olarak motor kaputunun altında olan ya da iskelet bölümünün herhangi bir yerinde yazılan benzersiz araç kimliğidir. Araçların bu kimliği benzersiz yer aldığından, sunulmuş olan hizmetler dolayısıyla bu bakımdan yalnız araç plakası yardımı ile beraber değil de aynı şekilde araç şase numarası sorgulama ile araç detay ve bilgi sorgulama uygulaması yapılarak kendi araçları ile ilgili bilgi edinmektedir.

Şase No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Elektronik ortam aracılığı ile yapılabilen şase numarası sorgulama işlemleri daha çok motorlu taşıtların kaza ya da değişmiş parça sorgulama işlemleri konusunda SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi)’nin kendi internet adresi bu hizmet için kullanmaya uygun olmaktadır. SBM’nin ilgili sayfasında insanların araç şase numarası ile sahip oldukları araçlarının sorgulama işlemlerini yapabileceği hizmetler listelenmiş yer almaktadır. Yayınlanmış olarak bulunan web sayfasının hizmetlerine göre kişiler, kendi ihtiyaçları konusunda araç şase numarası sorgulama yardımıyla araç sorgulama işlemi yapmaktadır.

 

Buna ek olarak araç şase numarası sorgulama işlemi konusunda araçların kaza detaylarına erişilmek istenmesi durumunda, kişilerin cep telefonlarından sadece şase numarasını yazabilmesi ve yollaması yeterli olmaktadır. Araçların şase numarası yazıldıktan hemen sonra insanların SMS mesajını 5664’e yollaması gerekir. Gönderdiğiniz mesaj akabinde sistem içerisinde işlem yaparak araç şase bilgilerine ait olmuş olan bir kaza olayının yer alıp almadığına bakılacaktır. Bununla beraber SMS yollanan kişilere aracın durumu konusunda bilgi ve detaylarını cevap olarak gönderilerek araç sahiplerinin kaza hali konusunda bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. Elektronik ortam içerisinde sunulan bu hizmetler yalnız araç kaza hali sorgulama yapma ile yetinmiş olan bir servis değildir. Böyle kullanışlı ve pratik bir hizmetlere erişmek için yazının hemen alt bölümünde size vermiş olduğumuz internet bağlantısından yararlanarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kendi resmi web adresine girebilir ve bu sitede hangi konularda sorgulama yapmak istiyorsanız bunu size sağlayarak araç sorgulama ihtiyaçlarınıza göre bu hizmetlerden kolayca faydalanabilirsiniz.

İnsanların SBM 5664 servisi üzerinden yapmak istediği bütün araç sorgulamaları ücretlendirmeye dâhil olmaktadır. Bu nedenle yapılan sorgu başına 7 TL işlem bedeli ödenmesi gerekir. Bu ücretlendirme insanların telefonundan ne şekilde tahsil edildiği nedeniyle ilgili telefonun faturasına yansıyabilmektedir. Bu sayede yaptığınız işlemlere dikkat etmeniz gerekir. Dikkatli ve doğru bir şekilde ilerlediğiniz zaman herhangi bir sorun yer almadan konuyla ilgili sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. SMS ile şase numarası sorgulama işlemi örnek olarak alt kısımda sizlere verilmektedir.

SMS İle Şase No Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK