Ana sayfa Araç Şasi No Sorgulama

Şasi No Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde tüm araçlar üzerinde görmekteyiz ki hemen hemen tüm araçlarda şase numarası bulunmaktadır. Şasi numarası bir araç tanımlama numarasıdır yani bir diğer adı ile şasi numarası aracın kimliği olarak bilinmektedir. Şasi numarası 17 adet sayı ya da harf kombinasyonundan meydana gelmekte olan bir numara olup aracın hangi kıtada, hangi ülke tarafından, hangi fabrikada üretildiğini ifade etmeye yarar. Ayrıca şasi numarası araç, motor ve kasa tipini belirlemekte olan bir numara olma özelliğini de taşımaktadır. Aynı zamanda aracın üretimi yapılan fabrikadan çıkarılan kaçıncı araç olduğunu ve üretim yılını da şasi numarası ile belirlemek mümkündür. Aslında şasi numarası özel bir numara olarak bilinse de içerisinde harf yer almaktadır. Bütün araçların kendine has bir şasi numarası bulunmaktadır ve aynı şasi numarası başka bir araç üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca şasi numarası başka bir numara ile değiştirilemez ve değiştirmeye çalışılması ise kanuni açıdan suç sayılmaktadır. Araçların plakaları değişse bile şasi numaraları değişmez ve şasi numaraları üzerinden tüm sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Sizin için hazırlamakta olduğumuz bu yazımızda  şasi no sorgulama işleminin nasıl yapılacağını adım adım detaylı bir şekilde anlatacağız.

Şasi No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm araçların kendine ait bir şasi numarası bulunduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle ise şasi numaraları araçlar üzerinde belirleyici ve etkili bir rol oynamaktadır. Şasi numaralarının araç üzerinde yerleştirilmesi yapılırken araçların görünebilir yerlerinde bulunması gereklidir. Genel olarak şasi numaraları kolay bulunabilmesi amacı ile sürücü kısmının silecek paneli ya da sürücü kapısının aralığına yerleştirilmektedir. Aynı zamanda şasi numarası ruhsatta ve kasko poliçesi içerisinde de yazılmaktadır. Arabadan silindiği veya zarar gördüğü durumlarda bu yerlerden de şasinin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Her aracın kendisine ait olan bu şasi numarası ile ne tür sorgulamalar yapılabilmektedir? Aslında neredeyse araç ile ilgili tüm sorgulamaları yapma olanağı ile pek çok bilgiye kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Şasi numarası sorgulama işlemi ile hasar geçmişinizi ve poliçe bilginizi de sorgulayabilirsiniz. Araç hakkında kaza kaydı, poliçe bilgileri gibi tüm genel bilgilere ulaşabilme olanağı veren bu sorgulama işlemi, özel bilgilere ulaşımı engellenmektedir. Bu yüzden sorgulama yapacak olan kişiler şasi no sorgulama işlemi yaparak araç ile ilgili genel bilgilere erişim sağlayabilir. Bunun haricinde araç sahibi ya da araç hakkında özel bilgilere ulaşım sağlanması kesinlikle imkansızdır. Şasi no sorgulama yapmaya olanak sağlayan Tramer, bu sorgulama hizmetini SMS aracılığı ile kullanıcılara sağlayarak takdir ve ilgi toplamaktadır. Şimdi ise yazımızda sizlere örnek teşkil etmesi amacı ile şasi no sorgulama işlemi nasıl yapılır konusu hakkında bilgi sağlayacağız. Aşağıda paylaşılmakta olan resimden de yardım alarak ve yazımızı okuyarak işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

İlk işlem olarak cep telefonunuzun mesaj bölümüne büyük harfler ile TRAFIK yazınız.  Ardından da bir boşluk bırakılarak aracın 17 haneli şasi numarası yazılmalıdır. Daha sonra ise bu mesajı 5664’e göndermeniz gerekmektedir. Sorgulama mesajınızın cevabı dakikalar içerisinde kısa bir sürede kısa mesaj olarak tarafınıza gönderilecektir. Sorgulama işlemleri tüm operatörler için 7 Türk Lirası olarak ücretlendirilmektedir.

Şasi no sorgulama işlemi ile araçların plakaları değiştirilmiş olsa bile, şasi numaraları değiştirilmeyeceğinden dolayı şasi ile sorgulama yapmanız sizler için en sağlıklı ve en doğru sonuçları vermektedir. SMS yolu ile de şasi no sorgulama işlemlerini çok kolay ve çok pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

SMS İle Şasi No Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK