Ana sayfa Araç Şasi Sorgulama

Şasi Sorgulama

0
PAYLAŞ

Şasi kelime anlamı olarak motorlu kara taşıtlarının iskelet bölümü olarak bilinmektedir.  Şasi teknik anlamıyla da otomobilin çeşitli sistemlerini üzerinde bulundurmakta olan temel bir yapıdır. Bir şasinin dayanıklılığı, hafif ve az parçalı olmasına bağlı olmaktadır. Dünyada VIN (Vehicle Information Number) yani bir diğer adı ile Araç Tanımlama Numarası olarak bilinmekte olan fakat bizim dilimizde şasi numarası adı ile çevrilmekte olan bir tabirdir. 1954 yılında kullanılmaya başlanmakta olan ve 1981 yılından sonra ise 17 karakterden meydana gelen bir şasi numarası standardı ile günümüzdeki halini almıştır.

Şasi numarası temel bilgi olarak aracın üretilmiş olduğu ülke, aracın üreticisi, aracın üretildiği fabrika, aracın tipi, aracın motorun tipi, kasanın tipi, üretim yılı ve o fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu bilgilerini içeriğinde barındırmaktadır. Şasi numarası 17 haneli numaradan oluşmaktadır. Şasi numarasının içerisinde numara diye tabir edilmesine karşın harfler de yer almaktadır fakat rakamlar ile karışıklığa neden olmaması için Q, O, l gibi harfler şase numarası içerisinde kullanılmaz. Şasi numarası her araç için özeldir ve bu numaranın başka bir kişi tarafından değiştirilmesine imkanı yoktur. Şasi numarası araçların bazı yerlerinde bazen ise plakalara yazılı formdayer almaktadır. Bu numaralar genel olarak aracın sürücü kısmının silecek panelinde ya da sürücü kapısının aralığında bulunmaktadır. Ek olarak ise aynı numara ruhsat ve kasko sigorta poliçesine de yazılmaktadır. Şasi numarasını değiştirmek ise kanuni açıdan suç sayılmaktadır. Araçların kimliği olarak görev gören şasi numaraları, güvenlik açısından da büyük ölçüde önem taşımaktadır. Çünkü aracın plakasını değiştirseniz bile sahip olduğu şasi numarası üzerinden araç ile ilgili tüm bilgilere detaylı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Peki şasi numarasından neler anlaşılır?

Örnek bir şasi numarası yazacak olursak: 1FAFP55U62G193474

  • İlk harf veya ilk numara aracın hangi kıta da üretildiğini göstermek için kullanılmaktadır.
  • İlk 2 rakam veya ikinci harf kombinasyonu aracın hangi ülkede üretildiğini göstermektedir.
  • Üçüncü rakam veya üçüncü harf ise aracın ne tip bir araç olduğunu belirtmektedir.( örneğin; otomobil, kamyon, motor vs. )
  • Dördüncü harf ile sekizinci harf arası harf veya rakamlar (4-5-6-7-8) araca ait özelliklerin bulunduğu yani aracın modeli, motor tipi, gövde özellikleri gibi özellikleri ifade etmektedir.
  • Dokuzuncu harf veya dokuzuncu rakam araçla ilgili bir bilgi vermez, sadece şasi numarasının doğruluğunu kontrol eden bir harf veya rakam olarak yazılmaktadır.
  • 10 ile 17. basamaklar ise aracı tanımlayan tüm özellikleri göstermektedir. 10. basamak aracın model yılını belirtmede yardımcı olur.
 

Ülkemizdeki bazı birimler aracılığı ile araçların plakalarının bilmeksizin sadece şasi numaralarından sorgulama işlemi gerçekleştirmeye aracı olan sistemler ile artık araçların plaka numaraları değişse bile şasi numaraları üzerinden araç ile ilgili tüm bilgilere erişim sağlanabilmektedir. Peki şasi sorgulama nasıl yapılır?

Şasi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tramer sisteminin araç sorgulamalarının araç plakaları üzerinden yapıldığını daha önceki yazılarımızda sizlere detaylı bir şekilde aktarmıştık. Ancak bilgi sahibi olmak istediğiniz bazı araçların plaka numaraları değiştirildiğinde bu durum sorgulama yapmak isteyen kişiyi sıkıntıya düşürmekteydi. Şimdi ise geliştirilen yeni sistemler aracılığı ile araçların plaka numaraları bilinmeden de sadece aracın şasi numarası üzerinden hasar kaydı sorgulama, hasar geçmişi sorgulama, araç detay bilgisi sorgulama, değişen parça bilgisi sorgulama ve poliçe bilgi sorgulama gibi pek çok sorgulama hizmetine detaylı bir şekilde erişim sağlanabilmektedir. Şimdi bu yazımızda sizlere SMS ile şasi sorgulamanın nasıl yapılacağını bir örnekle açıklayacağız.

Şasi sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için ilk yapmanız gereken şey telefonunuza HASAR yazıp bir boşluk bırakarak aracın şasi numarasını yazmalısınız. Daha sonra ise mesajı 5664’e göndermeniz gerekmektedir. Sorguladığınız araç ile ilgili hasar bilgisinin cevabı kısa mesaj olarak tarafınıza gönderilecektir. Bu SMS uygulaması için tüm operatörlerden 7 Türk lirası işlem ücreti tahsil edilmektedir.

SMS İle Şasi Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK