Ana sayfa Genel Sorgulamalar Seçim Yeri Sorgulama

Seçim Yeri Sorgulama

0
PAYLAŞ

Türkiye’de 1920 yılında başlayan seçim maratonu ile birlikte belirli sürelerde seçimler yapılmaya başlandı. İlk meclisin kurulumu ile birlikte ara ara yapılan seçimlerde mecliste milletvekili olan kişiler değişim gösterdi. Çok partili zamana geçtikten sonra da seçim sürelerinin araları bir hayli kısalarak sık sık ülkemizde seçim yapılmaya başlandı ve tabiki bu seçimlerle birlikte ben nerede oy kullanacağım sorusu da gündeme geliyor eğer seçmen kağıdınız adresinize henüz gelmediyse aşağıda sizle paylaştığımız seçim yeri sorgulama linki üzerinden nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Vatandaşlarımızın merak ettiği konular arasında her seçim döneminde acaba nerede oy kullanabileceğim ve oy kullanacağım yeri nasıl öğrenebilirim soruları bulunmaktadır. Vatandaşlarımız belirli sürelerde kendilerine sunulmuş olan sandıklarda oy kullanma sebepleri, iyi bir yönetime kavuşmak ve ileriye yönelik hayatlarında yaşadıkları dönemleri bolluk ve ferah içinde atlatmak olmuştur.

Seçim Yeri Sorgulama
Seçim Yeri Sorgulama

Nerede Oy Kullanacağım ?

 

Ülkemiz vatandaşları tarafından seçim zamanlarında en fazla merak edilen konulardan birisi olan nerede oy kullanacağım veya hangi oy sandığında oy kullanabilirim sorularıdır. Bu sorulara yanıt internet üzerinden E-Devlet sistemini kullanarak veya YSK resmi web sitesi üzerinden seçim yeri sorgulama işlemi yapılarak öğrenilebilir.

Hiçbir kurum veya kuruluşa gitmeden kısa bir süre içinde internet sistemi üzerinden nerede oy kullanacağım sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Kullanacağınız internet sistemi üzerinden kimlik bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi sisteme girerek sorgulama yapabilirsiniz. kendinizin oy kullanma alanını öğrendikten sonra isterseniz aileniz veya komşularınız içinde hangi sandıkta ve nerede oy kullanılacağı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Size Ait Hangi Belgelerin Oy Kullanırken Yanınızda Olması Gereklidir ?

Bazı vatandaşlarımız evlerine gönderilmiş olan seçmen bilgi kağıdı ile birlikte oy kullanabileceklerini sanmaktadır. Eğer seçmen bilgi kağıdı ellerine ulaşmadı ise oy kullanamayacağını sanan vatandaşlar için bu yazımızın içeriğinde bir açıklama yapmayı kendimize görev bildik.

Seçmen bilgi kağıtları muhtarlıklar tarafından ikametlere gönderilmektedir. Fakat bazı aksaklıklar yüzünden seçmenlerin bazılarının ellerine bu seçmen bilgi kağıtları gelmemektedir. Peki eline seçmen bilgi kağıdı gelmemiş olan vatandaşların ne yapması lazım? Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar oy kullanabilir mi?

Eline seçmen bilgi kağıdı geçmemiş olan vatandaşlar oylarını, pasaport, ehliyet, nüfus kağıdı, evlenme cüzdanı veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı ile oylarını seçim günü belirlenmiş olan oy kullanma süresince kullanabilirler.

Seçme Ve Seçilme Yaşı

Ülkemizde seçme ve seçilme yaşı yapılan değişikliklerle aralıklı olarak değiştirilmektedir. 1876 yılında seçmen yaşı 25 olarak belirlenmiş günümüze kadar bu yaş değeri belirli aralıklarla ortalama olarak 7 – 8 defa değişim göstermiştir. Seçme yaşı en son 1995 yılında 18 yaş olarak belirlenmiş ve bu yaş değeri günümüze kadar değişim göstermemiştir. Son zamanlarda yapılan anayasa değişikliği ile seçilen yaşı da 18 yaş değerine düşürülmüş ve 18 yaşında olan kişiler için artık milletvekilliği yolu açılmıştır. Buna göre 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı hem seçmen olabilir hem de vatandaşlar tarafından milletvekili seçilmeye hak kazanarak bu hakkını kullanabilmektedir.

Seçim Yeri Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK