Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Sorgulama

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bu yazımızın içeriğinde sizlere sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacağınızı ve bu işlemlerin sonuçları hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. Yazımızın devam kısmında sizlere yardımcı olmak amacıyla verecek olduğumuz bilgiler sayesinde sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama konusunun içeriği hakkında bir çok bilgi sahibi olmanız mümkündür. Öncelikli olarak sigortasız işçi çalıştırmayla alakalı cezalardan birincisi, sigortasız işçiye ait tüm prim ve gecikme cezalarının işveren tarafından ödenmesi mecburidir.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası Sorgulama

Sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama işleminizi yapmak için internet sistemini kullanabilirsiniz. sigortasız işçi çalıştırmakta olan işverenler devletten almak istedikleri tüm teşvik primlerinden de men edilmektedir. Teşvik primi alamayan işçi sigortası ödemeyen işveren daha sonra işçi üzerinde oluşan bir kazadan veya meslek hastalığından dolayı devlet tarafından destek görememektedir.

 

Bir meslek hastalığı veya iş kazası geçirerek iş görememezlik raporu almış olan içi için ödenek işveren tarafından karşılanmalıdır. Peki, bu kapsamda işçilerini sigortasız olarak çalıştıran işverenler devlet tarafından ne kadar cezaya çarptırılırlar. Bu ceza kurum ve kuruluşlara %38 oranında yansımaktadır. Fakat bu hususta bir de sigortasız olarak çalıştırılmakta olan işçi için yasal defter kurum tarafından tutulmuyorsa bu husustaki cezanın katlanarak artması da oluşabilir.

Sigortasız işçi çalıştırma cezası sorgulama işlemleri kapsamında işverenlerin bu konu içinde daha dikkatli olmaları ve konuyla ilgili olarak,  hassasiyet göstermeleri mecburidir. Bu kapsamda verilmiş olan cezalarda işverenleri ve sigortasız işçi çalıştırmama konusunda işverenlere uyarı niteliğinde olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK