Ana sayfa Plaka Sorgulamaları SMS İle Plaka Sorgulama

SMS İle Plaka Sorgulama

0
PAYLAŞ

Plaka sorgulama 2. el araç alımlarının temel bilgi kaynaklarından birisidir. Bu sorgulama şekli ile araca ait bir hasar kaydının olup olmadığı, kaza ve poliçe bilgilerinin detayları öğrenilebilir. Sıfır araç alırken bir önemi olmayan bu sorgulama şekli 2. el araç alımlarında hayati bir önem arz etmektedir.

Plaka sorgulaması sonucu cep telefonuna yansıtılan bilgiler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kaynağından gelmektedir. Yani resmi kayıtlardır.

Herhangi bir anda kaza yapab sürücü ilk olarak trafik polislerini arar. Gelen polisler, resmi kaza tutanağını işlerler. İşlenen bu kaza bilgileri aynı zamanda sigorta kayıtlarına da geçirilir. Dolayısı ile kazanın neden olduğu hasar bu şekilde sigorta tarafından karşılanmaktadır. Sonuç olarak sigorta kayıt-ları içinde kaza yapan taraflar, kazanın ne kadarlık bir hasara neden olduğu, yaralanma ya da can kaybının olup olmadığı, aracın onarımında bir parça değişimine gerek görülüp görülmediği, değişen parça var ise nasıl bir parça ile değişim yapıldığı gibi tüm kaza detayları bulunur.

 

Kaza yapan bu araç satılmaya çalışıldığında ise yapılan SMS ile plaka sorgulaması önceden girilmiş olan kaza tutanaklarına dayanır. Yani kesin ve net bir bilgidir. Cep telefonuna yönlendirilen bu bilgiler ışığında alıcı aracı alır ya da almaz. Ama kararını doğru bilgilere göre verir.

SMS Sorgusu

Aslında SMS ile plaka sorgulama son derece basit bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Ülkemizdeki tüm cep telefonu şebekelerinden 5664’e gönderilecek bir mesaj ile sorgulama gerçekleşir. Yapılan her bir sorgulama tüm operatörlerde aynı şekilde yani her sorgulama için 7 TL. olarak fiyatlandırılır.

Sorgulamalar, alınmak istenen bilginin türüne göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Örneğin aracın hasar geçmişi sorgulanmak isteniyor ise hiç boşluk bırakmadan plaka yazılır ve servise gönderilir. Ama kaza bilgisi edinilmek isteniyor ise bu kez KAZA yazıp bir boşluk bırakarak yine boşluk olmadan plaka yazılır.

Poliçe bilgisi sorgulamak için TRAFİK yazılır ve bir boşluğun ardından plaka boşluksuz olarak yazılmalıdır. Mağdur durumu hakkında bilgi sahibi olmak için ise MAGDUR yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numarası yazılmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK