Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Kara yolları üzerinde izleyen sürücülerin ve yolcuların can ve mülki güvenliğini sağlamak için trafik cezaları uygulaması yapılır. Caydırıcı tesirini güçlendirmek nedeni ile her geçilen aşama hepten ağırlaştırılmış trafik cezaları para cezası ile birlikte ehliyet ceza puanı cezası yer almak üzere 2 biçimde cezai işlem uygulanır. Bununla beraber kara yolları kurallarına yönelik olarak görülmüş olan bir fiili davranışın işlenmesi ile birlikte araç sürücülerine bunları yapmasından dolayı bir para cezası verilir. Ehliyet puan cezası kişisel verilerine etkin olarak işlenmektedir. Bu gibi durumlarda bir yıl içinde 100 ehliyet ceza puanı meydana gelmiş olan araç sürücülerinin ehliyetine 2 ay zaman diliminde el konulur ve silinmemek üzere ehliyet ceza puanı kayıtlara yazdırılır.

Sürücü belgesi üzerinden ceza puanı sorgulama uygulamaları araç sürücülerinin hassasiyeti konusunda başarılı olarak arttırmaktadır. Ehliyetine el konulmasını istemeyen sürücü bu çeşit sorgulamalar vasıtasıyla ehliyet ceza detaylarını kolay bir şekilde görebilmekte ve yollarda daha temkinli davranarak hem kendilerinin hem de başkalarının can ve mal güvenliğini sağlayabilir.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Ehliyet ceza nokta sorgulama uygulamaları alt bölümde vermiş olduğumuz bağlantı vasıtasıyla kolaylıkla yapılır. Araç sürücüleri bu sorgulamalar ile beraber sürücü vesikası bilgisini ve ehliyet ceza puanlarını çabuk ve kolay şekilde sorgulamaktadır.

Ehliyet ceza puanı sorgulama uygulamasını E-Devlet internet adresi vasıtasıyla hangi işlemleri yapacağınızı sizlere resimli ve ayrıntılı bir biçimde gösterebilirsiniz. İlk olarak ehliyet ceza puanı sorgula işlemini yapmak amacıyla E-Devlet internet adresine girişi yapmanız gerekir. E-Devlet kapısı internet bağlantısına tıkladıktan hemen sonra giriş ekranı bölümünden kimlik doğrula üzerinden TC kimlik numaralarınızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekir. Bu şekilde sürücü ehliyet ceza puanı sorgulama karşınıza gelmektedir.

Sorgulama uygulaması için sırasıyla belge numaraları, sürücü belgesinin bağlı yer aldığı ili ve sürücü belgesinin bağlı bulunduğu ilçeyi seçmeniz gerekir. Ardından sorgula bölümüne basarak sürücü belgesi ceza puanı sorgulamasını yapabilirsiniz.

Sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemlerini kolayca yapacağınız diğer seçenek ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet adresidir. Bu bölümden sorgulama işlemi yapmak adına ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayarak internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza aşağıda vereceğimiz ekran görüntüsü gelmektedir.

Sürücü belgesi üzerinden ceza puanı sorgulama işinin kimin için yapacaksanız onun kimlik bilgileri girilmesi gerekir. İsim, soy isim, TC kimlik no ve doğum tarihinin doğru bir şekilde girilmekte ve doğrula butonuna basılması gerekir. Kısa zamanda alt bölümde verilecek olan ekran görüntüsüne kolayca yönlendirilirsiniz.

Bu 4 seçenek arasından baştan ikinci olan yani sürücü belgelerine yazılmış olan ceza sorgulama seçeneğine tıklayarak sorgulama işini yaptığınız kişinin ismine bulunan ceza puanını anında öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

EGM Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK