Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Sürücü Belgesi Sorgulama

Sürücü Belgesi Sorgulama

0
PAYLAŞ

Sürücü belgesi sürücülerin trafiğe çıkmadan önce edindikleri bir belgedir. Bu belge olmadan sürüş yapmaları ve araç kullanmaları yasaktır. Sürücü belgesi almak için sürücü kursuna gidilir, gerekli harç yatırılır ve eğitim, sağlık, yaş gibi şartları taşıdıktan sonra sürücü sınavlarını da başarı ile geçmek gerekir. Sürücü belgesi aldıktan sonra belgeyi almak güvenli bir sürüş için yeterli değildir. Belgeyi elde tutmak için trafik kurallarına uymak gerekir. Uyulmadığı takdirde ehliyetinize ceza puanı işlenir. 100 ceza puanı sonunda ehliyete el konulur. 2 ay süre ile araç kullanamazsınız. Ehliyetinizi tekrar almak için sürücü kursuna tekrar yazılıp sınavı geçmeniz gerekir. İkinci 100 ceza puanın da 4 ay sürüş cezası uygulanır. Bu 4 ayın sonunda psikolojik testlerden geçtikten sonra ancak sürücü belgenizi tekrar alabilirsiniz. Üçüncü kez 100 ceza puanı alırsanız ehliyetinize tamamen el konulur. Bunun sonucunda bir daha araç kullanamazsınız. Bu gibi sürücü belgesi ile ilgili sürücü belgesi sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Sürücü Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesi sorgulama işlemini kolay ve pratik olarak yapmak için altta sizin için verdiğimiz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Sürücü belgesi sorgulama işlemlerini E- Devlet sitesi portalından yapabilirsiniz. Verdiğimiz linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada öncelikle T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekir. Ardından karşınıza çıkan sayfada belge numarası sürücü belgesinin bağlı olduğu il, ilçeyi yazmalısınız. Sorgula butonuna bastıktan sonra sorgulama işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Bu site dışında Emniyet Genel Müdürlüğü online sitesinden de sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.  Bunun için altta yazılan bağlantıya tıkladıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Kimlik bilgilerini yazdıktan sonra doğrula butonuna basmalısınız. Ardından karşınıza çıkan 4 farklı arama motorundan sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. Buradan ceza ve ceza puanını öğrenebilirsiniz. Cezanızı öğrendikten sonra vakit kaybetmeden ödeme işlemlerini yapmalısınız.

Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ABSİS) Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Emniyet Genel Müdürlüğü Sürücü Belgesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sürücü Belgesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK