Ana sayfa Plaka Sorgulamaları T.C Araç Plaka Sorgulama

T.C Araç Plaka Sorgulama

0
PAYLAŞ

İkinci el araç alım ve satım işinde T.C araç plaka sorgulama uygulaması alıcılar konusunda her zaman büyük önem arz eder. Satın almak istediğiniz ya da satacağınız araca ait olabilecek rehin, borç, ceza gibi önemli pek çok konuyu biliyor olmanız gerekmektedir. Bunun nedeni araca ait olabilecek rehin, borç ya da ceza olan araçların satımı ve alımı noterler tarafından yapılmaz. Araç ile ilgili olarak pek çok bilgiyi araç plaka bilgileri sorgulama imkânı ile anında öğrenebilirsiniz. Araç satış ya da alış işlemleri sırasında noter yetkilileri ilk olarak sizlerden araç üzerinde yer alan sorunlu durumları gidermenizi istemektedir. Araç satış ya da alışa uygun hale getirildikten sonra işleme konmaktadır. Bu nedenle notere giderek işlemlerinizin geri döndürülmesi ihtimaline karşı internet üzerinden araç plaka sorgulama işleminin önceden yapılması önerilmektedir. Araç plaka sorgulama uygulaması sayesinde araç ile ilgili yer alan tüm bilgilere internet üzerinden kolayca erişebilirsiniz. Araç plaka sorgulama uygulamasını Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet adresinden, Tramer online internet sitesinden ya da E-Devlet online web sayfasından kolayca yapabilmektesiniz. T.C araç plaka sorgulama hizmetlerini de Gelir İdaresi Başkanlığı online adresinden yapabilirsiniz. T.C araç plaka sorgulama işlemlerini ise isterseniz TC kimlik numarası ile yahut plaka bilgisi yapabilirsiniz. Bu işlem ile araca ait olan borç bilgilerine de erişebilirsiniz.

T.C Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi, sahip olduğunuz araçların konumu ve cinsine göre ödemesi gerekebilen bir vergi çeşididir ve trafiğe çıkacak olan her araç bu vergiyi ödemekle yükümlü yer almaktadır. 1 yılda iki taksit şeklinde ödenebilen bu vergi ilk taksiti ise Ocak ayı olmak üzere ikinci taksiti de Temmuz ayı içerisindedir. Bu aylarda sürücülerin bu vergiyi mutlaka ödemesi gereklidir. Aksi durumda ödenmeyen vergiler borç olarak sürücüye işlenmekte ve ceza kesilmektedir. İlerideki dönemlerde de ödenmediği takdirde faiz işlemleri uygulanır. Motorlu taşıtlar vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden internet vergi dairesine giriş yapılarak ödenebilmektedir. Bunun yanında yine bu siteden aracınıza ait bir borç bulunuyorsa sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

 

T.C araç plaka sorgulama uygulaması ile araca ait olan borç sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı online adresine giriş yapmanız gerekmektedir. T.C araç plaka sorgulama uygulaması için öncelikle alt bölümde verilen linke basmanız gerekir. Daha sonra karşınıza resimde gördüğünüz ekran çıkmaktadır.

Bu ekran görüntüsünden de görüldüğü gibi tüm boş alanları doldurmanız gerekmektedir. İlk başta TC kimlik numarasının girilmesi gerekir. Daha sonra nüfus cüzdanı seri ve numarası girilir. Sonra annenizin, babanızın, eşinizin ya da çocuğunuzun, kısaca bunlardan bir tanesinin T.C. kimlik numarasını ya da annenizin sahip olduğu kızlık soyadının ilk ve ikinci harfini giriş yapınız. Son etapta güvenlik kodu da girildiği zaman işlem tamamlanır. Tüm boşluklu yerlerin doğru şekilde doldurulduğundan emin olmanız durumunda sorgulama işlemi için ‘tamam’ butonuna basmalısınız. T.C araç plaka sorgulama sayesinde sizde aracın var olan herhangi bir borcu ve bu borç konusunda yer alan bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı T.C Araç Plaka Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK