Ana sayfa Araç T Cetveli Araç Listesi

T Cetveli Araç Listesi

0
PAYLAŞ

BÜMKO yani açılımı ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 5.6.1936 tarih ve 2996 sayılı vazifeler kanunu ile kurulan devlet kurumu olan ve bu kanunun 7. maddesine istinaden kendi Genel Müdürlüklerinin görevleri ve sorumlulukları şunlardır;

  • Tüm bütçe kuralları ve tasarıları ile kurallarının tüm gerekçesini oluşturmak.
  • İlgili bütçenin hayata geçirilmesi için gerekli olan tüm işlemleri gerçekleştirmek, ödenek işlemlerini kayıt altına almak.
  • İstenilen ek ödenek isteklerini değerlendirme altına almak.
  • Para çıkış taahhütlerini kontrol altından geçirmek ve gidere yönelik lan anlaşmaları kontrol ederek tescillendirmek.
  • Para çıkışını etkileyecek olan tüm kural tasarılarını inceleme altında tutarak bu kanunlar esasında görüş ve fikir beyan etmek.
  • Katma bütçeleri ile alakalı bütçe işlemlerini sağlamak.

Yukarıdaki maddelerdeki gibi şekillenmiştir.

Tüm bunlar ile birlikte yine bu sayılı Kanuna istinaden Merkez Daireleri Muhasebe Müdürlükleri de bir kurum şekillendirmesi olarak BÜMKO ile bağlantılı bir hal almıştır.

 

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 03.04.1950 tarihli ve 5655 sayılı Kanunun 2. maddesi ile kendi görev bütünlüğü yeniden düzene koymuş olmakla beraber gerçekçi bir değişiklik ve düzen sağlamamıştır.

14.02.1983 tarihli ve 178 sayılı Maliye ve Gümrük Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’yle Maliye Bakanlığı’nın teşkilat ve görevleri yeniden düzenlenmeye alınmıştır.

Tüm bunlarla birlikte ise Maliye Bakanlığı’nın asıl amacı ve asıl hedefi maliye düzenlemelerinin tüm paydaşlar ile beraber yüksek katılım bir anlayışı ile daha da ileriye taşıyan, uygulayan ve bunun izinden giden bir Devlet Maliye Bakanlığı’dır.

Genel müdürlükler olarak hedeflenmekte olan amaç ise Maliye Bakanlığı’nın mali politikalarının yaratımında bir katkı sağlamak, mali yönetim ve bunların kontrol mekanizmalarına uyum yaratmak, ilgili devlet yönetiminde olan hükümetin belirlemekte olduğu politika ve erişmek istedikleri asıl  hedeflere paralel bütçe düzenlemek, bu bütçe mekanizmalarını yönlendirmek ve bütçe mekanizmasını kontrol altında tutmayı sağlamaktır.

En başında ülke ekonomi politikalarını yaratmakta olan gerekli idareler bulunmaktadır.  Türk Kamu Yönetimi içerisinde; bu müdürlüklerden beklenen  politika yaratma ve mekanizma işleme süresine binaen bütün düzeylerde örnek olmak; ülkesel ve küresel seviye ölçüsünde gösterilen iyi politikalar örnekleri içerisinde bulunmakta olan; tüm ilgili çalışanlara gelişim düzeylerini arttırmaları amacı ile buna uygun olan uygulama ortamı sağlayabilen bir genel müdürlükler olmayı sağlayabilmektir.

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, kurumların gelir değerlerini ve gider değerlerini düzenleyen cetvelleri kendi internet sitesi üzerinde online olarak paylaşmaktadır.

T Cetveli Araç Listesi Nedir?

Araç cetveli gerekli kamu kuruluşlarının makam ve iş yerlerinde kullanılmak üzere istihdam dilen kendi içerisinde belli bir miktar ile sınırlandırılmakta olan araç satın alma, kurumların satın alabilecekleri tüm araçların bütçe kaynağı,  bunların nerede kullanılacağı, taşıtın cinsi ve modeli, aracın adeti ve finansman kaynağı gibi bilgilerin saklandığı kurumların uyması gereken sınırlandırma ve bilgilendirmeler bütününü kapsamaktadır.

T cetveli araç listesi; devletin birimlerinin, bakanlıklar, belediyeler, cumhurbaşkanlığı ve bunun gibi devlet bütçesinden alacakları araçların değer ve standartlarının bulunmakta olduğu bir listedir. T cetveli araç listesine Maliye Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Liste bu site üzerinde ayrıntılı bir şekilde verilmektedir. Liste her yıl yeniden güncellenmekte ve sitede listenin güncel hali yayınlanmaktadır. Kolay bir şekilde erişim sağlayabilmeniz için yazımızın sonunda T cetveli araç listesine erişim olanağı sağlamaktayız. Belediyeler ya da bakanlıklar taşıt kanunu adı altında, mevzuata riayet ederek araç alım satım işlemlerini gerçekleştirmektedirler.

T Cetveli Araç Listesine Nasıl Ulaşabilirim?

T cetveli araç listesine kolay ve başarılı bir şekilde erişim sağlayabilmek için internet arama motorları üzerinden arama işlemi gerçekleştirilebilir ya da yazının alt kısmında verilmekte olan internet bağlantısına tıklamanız erişim sağlayabilmeniz için yeterli olmaktadır.

Yazının hemen alt kısımda yer almakta olan bağlantı linkleri yardımı ile bu bağlantı linklerinden faydalanarak 2016 yılına ait olan T cetveli araç listesine kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilir ve her sene için düzenli bir şekilde  güncellenmekte olan bir sistem olduğundan dolayı da kendi internet sitesi üzerinden de kontrol işlemlerinizi başarılı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

T.C Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Online İnternet Sitesi Cetvelleri İçin TIKLAYINIZ!

2017 T Cetveli Araç Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılında Edinilebilecek T Cetveli Araç Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK