Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Taksimetre ve Takoğraf Bulundurmama Cezası

Taksimetre ve Takoğraf Bulundurmama Cezası

0
PAYLAŞ

Sürücülerin araçlarının hızını ölçen, ne kadar zamanla sürücünün aracı kullandığına dair bilgiler veren cihaza takoğraf denir. Bu cihazı sürücülerin daima araçlarında taşımaları trafik güvenliği açısından önemlidir. Sürücülerin yolda güvenli bir sürüş yapmaları ve diğer kişilerin trafikte güvenliğini sağlamak için bu cihazı bulundurmak mecburidir aksi takdir taksimetre ve takoğraf bulundurmama cezası kesilir.

Örnek verecek olursak özel taksi tuttuğumuzda gittiğimiz yolun mesafesine göre belli bir ücret öderiz. Bunun için takoğrafla aynı işi yapan taksimetre denilen cihazlar devreye girer ve doğru bir sürüş mesafesi için doğru bir ücret çıkarılır. Ona göre ödememizi yaparız. Bu cihazlar ile verilen hizmete karşı belli bir bedel alınır. Bu açı8dan bu cihazın takılma zorunluluğu vardır. Bu cihaz taşımacılık faaliyeti yürüten kamyon, otobüs gibi araçlarda bulunur ve takılması zorunludur. Bu cihazı taktırmayan kişiler para cezasına çarptırılır. Taksiciler de aynı mantıkla görev yaparlar.  Müşteri arabaya bindikten sonra taksimetre açılır ve gideceği yere kadar ücret tarifesi işlemeye başlar. Her yüz metre de bir ücret katlanarak artar. Bekleme ücreti tarifesi olarak ta dakika başı ücretlendirme işler. Taksiciler eğer bu cihazı araçlarında bulundurmazlarsa bunun için kendilerine para cezası uygulanır.

Aynı durum çekici hizmeti veren araçlar içinde geçerlidir. Kaza anında ya da aracın çalışmadığı durumlarda araçlar çekiciler tarafından çekilir. Bu hizmet için takoğrafya cihazı bulundurmaları gereklidir Yoksa ceza alırlar. Taksimetre ve takoğraf bulundurmama cezası hakkında altta ayrıntılı olarak bilgiler verilecektir.

 

Taksimetre ve Takoğraf Bulundurmama Cezası Ne Kadardır?

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğrafya, taksilerde ise taksitmetre cihazı bulundurmak Kara Yolları Trafik Kanununun ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 31/1-b maddesine göre zorunludur. Eğer bu maddeye uyulmazsa sürücüler hakkında ceza işlemi uygulanır. Sürücüyle birlikte 9 kişiden fazla kişi taşımaya elverişli araçlar için takoğraf bulundurma zorunluluğu vardır.

Taksimetre ve takoğraf bulundurmayan kişiler için belirlenen para cezası 412 TL kadardır. Ceza vaktinde ödenirse %25 lik indirim yapılır. Buna göre ceza tutarı 309 TL’ye indirilir. Takoğraf ve taksimetre cihazlarını bozuk ve sorunlu satan kişilere de 6076 lira ceza parası uygulanır. Bunun dışında bu kişiler için 6 aya kadar çıkan hapis cezası uygulanır. Bu tür durumlarla karşılaşmak için araç sürücüleri ve cihaz sorumluları bu konuda dikkatli olmalıdırlar. Cihazın arıza ve değişim işlemleri için Sayısal Takoğraf Merkezine bağlı bulunan TOOB’A başvuru yapılmalıdır.

Sürücü araç sahibi değilse tescil plakasına da aynı ceza işlemi uygulanır. Bu ceza dahilinde trafikten uzaklaştırılan araçlar için sorunlarını gidermek konusunda bir hafta izin süresi verilir. Bu süre zarfında sürücüler cihazlarındaki sorunu gidermek ya da cihaz satın alıp ceza borçlarını da bir an önce ödemeleri gerekmektedir. Bu süre içinde bu işlemler yapılmazsa trafiğe çıkamazlar.

BİR CEVAP BIRAK