Ana sayfa Araç Taşıt Muayene Süreleri

Taşıt Muayene Süreleri

0
PAYLAŞ

Günümüzde en önemli ihtiyaçlardan biri ulaşımdır. Ulaşımı en kolay ve hızlı bir şekilde sağlamak için birçok insan araç sahibi olmaktadır. Bunun için ya ikinci el araçlara ya da sıfır araçlara yönelirler. Araç alımını gerçekleştirdikten sonra birçok işlem yaptırmaktadırlar

Araç vergisi, araç muayenesi gibi işlemler belirli dönemlerde yapılması ve ödenmesi gereken işlemlerdir. Araç sahibi kişiler araçlarının sorunsuz ve eksiksiz olmasına oldukça dikkat etmektedirler. Taşıt muayenesi aracınızın trafikte iken sürpriz sıkıntılara yolmasını önceden önleyen bir sistemdir. Araç muayenesi bundan dolayı oldukça önemlidir.

Aracınızın tam anlamıyla eksiz olduğunu görüldüğünde muayenede sonra trafiğe çıkabilir anlamı taşımaktadır. Eğer aracınız muayeneden geçmezse eksiklerinin tamamlanması gerektiğini belirtilir. Her şehirde araç muayene istasyonu yer almaktadır. Bundan dolayı oldukça kolay bir şekilde muayene ettirebilirsiniz. Öncelerde muayene gününde araçlar toplanarak muayene gitmeydi. Bu araç sahiplerine büyük sorunlar yaşatmaktaydı. Saatler süren muayene sırası kaça bir günün kuyrukta beklenmesine neden olmaktaydı. Son zamanlarda oluşan muayene randevuları sayesinde bunun önü kesilmiş oldu. Randevu saat diliminde anında muayene olarak zamanınızın size kalması sağlanmıştır. Birçok farklı çeşitte araç bulunmaktadır. Bu araç çeşitlerine göre taşıt muayene süreleri değişiklik göstermektedir. Bu araç muayene süreleri vatandaşların kullandığı hususi araçlar ve römorklar ilk üç yaş ve sonrasında ise her iki yılda bir muayene girmesi gerekmektedir. Traktörler ise, ilk üç yaşta ve sonrasında üç yılda bir muayeneye girmelidir.  Üç tekerlekli araçlar ve motorlar ilk üç yaş ve sonrasında iki yılda bir muayene edilmesi gerekmektedir.  Bunların dışında kalan taksi, kamyon, otobüs ve benzeri ticari araçlar ilk bir yaş ve sonrasında yılda bir muayene edilmesi gerekmektedir. Bu muayene zorunludur.

BİR CEVAP BIRAK