Ana sayfa Sınavlar TEOG Sonuçları Sorgulama

TEOG Sonuçları Sorgulama

0
PAYLAŞ

Ortaöğretim öğrencileri uzun bir çalışma döneminin ardından yeni bir sisteme girerek TEOG sınavına girdiler. Sınav tamamlandıktan sonra tüm sınava girmiş olan öğrenciler büyük bir merak ile sınav sonuçlarını beklemekte ve bunun sonucunda hangi liseye gidecekleri bilgisini büyük bir merakla bekliyorlar. Çünkü bu sınav ile birlikte belki de hayatlarında ilk büyük adımı atmış oluyorlar diyebiliriz. Sırf öğrencilerin telaşı değil anne ve babalar da en az öğrenciler kadar heyecanlı diyebiliriz. Veliler çocuklarının hangi liseye gideceğini ve bu sınavda ne kadar başarı kazanmış olduklarını merak etmektedirler. Sizler için bu yazımızın içeriğinde siz sevgili öğrencilere ve değerli velilere, TEOG sonuç sorgulama işleminin nereden ve nasıl yapıldığını açıklayacağız. TEOG sonuç sorgulama işlemleri için ilk olarak yapmanız gereken yazımızı son kısmına kadar okuyarak tüm bilgileri sistem üzerinden uygulayarak işleminizi yapmanızdır. TEOG sonuç sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınızı anlatalım.

TEOG Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak TEOG sonuçları sorgulama işlemi yapabilmek için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkini tıklamanız gereklidir.

 

Linki tıkladıktan sonra ise açılan sayfa üzerinden e-okul sitemi sayesinde sorgulama yapabilirsiniz. Bu sistem üzerinden T.C kimlik numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme giriniz. Ardından öğrenci okul noyu düzgün bir şekilde istenilen bölüme yazınız.

Güvenliğimiz için bizlere verilmiş olan güvenlik kodunu eksiksiz bir şekilde ilgili kutucuğa yazınız.

TEOG sonuç sorgulama işlemleri için son işlem ise “giriş” butonu tıklamak olmalıdır.  Ve böylece TEOG sonuç öğrenme işlemini güvenli bir şekilde tamamlamış oluyorsunuz. Bu sayfa üzerinden TEOG sonuç sorgulama işleminizi bu şekilde yapılmış olacaktır.

TEOG Sonuçları Sorgulama Sayfasına Ulaşmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

TEOG Sonuçları Yüzdelik Dilimleri

TEOG tercihi yapmak isteyen öğrenciler için çok önemli bir nokta bulunmaktadır.  Günümüzde liseye geçme sınavı olarak bilinen bu sınav için TEOG lise puanları ve bu puanların yüzdelik dilimleri e-okul sistemi tarafından tek bir sitede birleştirilerek öğrencilere sunulmaktadır. Tercih yapmak isteyen öğrenciler bu site üzerinde verilen bilgilere dayalı olarak okul seçmelidirler. TEOG sınavına girdikten sonra bu sınavın sonuçlarına göre tercih yaparken MEB –  TEOG tercih takvimine göre mutlaka tercih yapmanız gereklidir. Tercihlerinizi yapmak istediğiniz zaman OYP puanınızı ve buna ek olarak yüzdelik dilimleri inceleyerek tercih yapmanız gerekmektedir. Yüzdelik dilim nedir? diye öğrenciler soracak olurlarsa, yüzdelik dilim sizin kazanmış olduğunuz sınavda sıralamanızın yüzde olarak belirtilmiş olan ifadesidir. Bu ölçülendirme MEB tarafından açıklanan sonuçlar ile birlikte Ülkemizde ve bulunduğunuz ilde kaçıncı olduğunuzu değil de size ait sıralamanın yüzde olarak sonucunu göstermektedir. Yüzdelik dilimlere göre sonuç görmeniz dahilinde sizin için daha iyi bir sonuç olduğu açıktır. Çünkü bu sisteme göre puanlar her yıl değişirken bu hesaplamaya göre yüzdelik dilimler daha sabit ve daha kalıcı bir sonuç vermektedir. Bu neden ile yüzdelik dilimleri inceleyip tercih yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yüzdelik dilimler son girilen TEOG sınavlarında puanlardan daha fazla önemlidir. Son sınavlarda OYP puanları her sene değişiklik göstermekte olup yüzdelik dilimler başarı sırasını daha net gösterdiği için daha doğru bir sonuç alınır. TEOG sınavlarının sonuçlarındaki puan ile yüzdelik dilim arasında bir çeşit hesaplanması gereken ters orantı bulunmaktadır.  Yani TEOG puanınız ne kadar yükselirse yükselsin yüzdelik diliminiz o kadar düşecek ve sizi yükseklere taşıyacaktır. İstediğiniz bir liseye girme oranınız yüzdelik diliminize bağlı olarak gelişmektedir.

TEOG Sonuçları Nasıl Hesaplanır?

TEOG sınavı ile ilgili öğrencilerin ve buna bağlı olarak veliler kafasında birçok soru işareti bulunmaktadır. Mesela internet arama motorunda aratılan konulardan biraz bahsedelim; TEOG yüzdelik dilim hesaplama motoru, TEOG nasıl hesaplanır MEB, yüzdelik hesaplama motoru, TEOG 1.sınavın yüzde kaçı alınabilir gibi başlıklar ile arama motorlarında aratılan konular yoğunluktadır. Şimdi TEOG sınavı ve buna bağlı olarak TEOG sınav sonuçları açıklaması ile ilgili birkaç tane bilgi verelim.

TEOG sınavı yıl boyunca her iki dönemde de yapılan bir sınavdır. Matematik, Türkçe, Fen ve Teknoloji, İngilizce,  Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü isimli derslerden toplam olarak 6 tane merkezi ortak sınav yapılır. Öğrenciler ilk dönem içinde 6 ve ikinci dönem içinde 6 olmak üzere 2 dönem içinde toplam olarak 12 ortak sınava tabi tutulmaktadır.

TEOG sınavının sonuçları hesaplama işlemlerinden bahsedersek; TEOG  sınavı her dönem 700 puan üzerinden hesaplanır. Ortak sınavların puanlarının üzerine 6. 7. ve 8. Sınıfa ait yıl sonu başarı puanları eklenerek bu puanlardan elde edilen sonuçlar 2’ye bölünür ve bununla birlikte TEOG yerleştirme puanı elde edilmiş olur. Birçok internet sitesi üzerinden TEOG puan hesaplama işlemi yapılabilmektedir. TEOG yerleştirme puanı nasıl hesaplandığını anlatabilmek için belirlenmiş olan puanlar üzerinden bir örnek verebiliriz.

TEOG Sonuç Hesaplama

6.Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı:85.97
7.Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı:90.78
8.Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı:97.88
TEOG Yerleştirme Puanı:(639.7222 +85.97+90.78+97.88)2=457.1761

TEOG yerleştirme puan sistemi yukarıdaki tablodaki gibi hesaplanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK