Ana sayfa Sınavlar TEOG Tercih Sonuçları Sorgulama

TEOG Tercih Sonuçları Sorgulama

0
PAYLAŞ

Temel Eğitim bittikten sonra Orta öğretime Geçiş sınavı olan TEOG 8. sınıf öğrencileri için lise öğrenime basamak olan bir sınavdır. TEOG sınavı tüm yıl içerisinde 1. dönem 6 tane 2. dönem 6 tane olmak üzere toplam 12 adet sınav olarak yapılır. TEOG sınavlarında öğrenciler matematik, Türkçe, T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen ve Teknoloji,  Yabancı dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi isimli dersler olmak üzere 6 tane ders üzerinden sınavlara katılmakta ve bu sınavlar üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Bu sistemin en iyi tarafıysa önceki yıllarda yanlış cevaplanan soruların doğru olan cevapları götürmüyor olmasıdır. Öğrenciler TEOG sınavlarına kendi okullarında girmektedirler sınava bir sebepten dolayı giremeyen öğrenciler için mazeret sınavları  Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenmiş olan okullarda yapılır. TEOG sınavlarının değerlendirilme işlemi ise, puanların yüzde 30luk bir kısmı 6, 7 ve 8. sınıf ortalamalarından yüzde 70lik kadar bir kısmı ise sınav ortalamalarından alınarak adayların puanları oluşturulur.

TEOG tercihlerini yapmış olan öğrencilerin sabırsızca TEOG tercih sonuçları sorgulama yapılacağı günü beklediklerini biliyoruz. Eğitim hayatları boyunca çok önem taşıyan bu sınav iyi bir lise kazanabilmek için önemlidir. Çünkü lise sınavını kazanmak iyi bir üniversitede okumaya hak kazanmayı getirmektedir. Yazımızın devam kısmında TEOG tercih sonuçları sorgulamasın nasıl yapılır ve lise kayıtları hangi tarihlerde yapılacaktır bu sistem üzerinden bulabilirsiniz. Yapmanız gereken aşağıda vermiş olduğumuz linkin üzerine bir kez tıklamanızdır. Linke tıkladıktan sonra TEOG hakkında merak ettiğiniz sonuç bilgilerine ve bir çok farklı bilgiye ulaşabilirsiniz.

TEOG Tercih Sonuçları Sorgulamasının Nasıl Yapılır?

 

TEOG sınavının tercih sürecinde öğrenciler için 25 tane tercih hakkı verilmiştir. Öğrenciler bu tercihleri diledikleri okullar için yapabilirler. TEOG tercihlerini yaparak hiçbir okula yerleşemeyen öğrenci ise otomatik olarak açık liseye kayıt yapılır. TEOG tercih sonuçlarınızın sorgulamasını online olarak yapabilirsiniz. Bu sonuçlar kesinlikle posta yolu ile kurumdan size teslim edilmez. Belirlenmiş olan tarihler arasında online olarak sonuçları öğrenebilirsiniz. Yazımızın bu kısmında TEOG tercih sonuçları nasıl sorgulanır ve bu sorgulama için hangi adımlar takip edilir bunu anlatacağız. TEOG tercih sonuçlarınızın sorgulama işlemini yapmak istiyorsanız sistemimiz üzerinde bulunan yazımızın devam kısmında vermiş olduğumuz bağlantı linkini tıklayarak başlayabilirsiniz.

Yazının devam kısmındaki linke tıklayarak ilk olarak bağlantıyı açınız.

Bağlantıyı açtıktan sonra yukarıda görmüş olduğunuz sayfaya bağlanacaksınız. Bu sisteme T.C kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi eksiksiz bir şekilde yazınız. Daha sonra da “tamam” butonuna tıklayınız. Bu işlem bittikten sonra tam olarak tarihi ise TEOG tercih sonuçlarınızı bu sistem üzerinden sorgulayabilirsiniz.

TEOG Tercih Sonuçları Sorgulamanızı MEB Üzerinden Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK