Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Trafik Akışına Engel Olma Cezası

Trafik Akışına Engel Olma Cezası

0
PAYLAŞ

Trafikte güvenli bir şekilde trafik akışı sağlanmak zorundadır. Trafik akışından sorumlu trafik polisleri bu işle görevlidirler. Trafik akışını ve düzenini bozan her hangi bir durum ya da kişiye karşı önlem almak zorundadırlar. Bu hem düzenli trafik akışı için hem de diğer sürücülerin güvenlik ve düzenleri için gereklidir. Trafikte düzen belli kurallarla sağlanmaktadır. Bu kurallara uymayanlar için ise belli bir ceza işlemleri uygulanmaktadır. Kara Yolları Trafik Yönetmeliğine göre bu trafik kurallarını ihlal eden ve düzeni bozan kişiler için belli bir ceza işlemleri uygulanır. Trafik akışına engel olma cezası olarak bu işlemler bu kişilere yansıtılır.

Trafikte düzeni sağlamak ve trafik kurallarına gereği şekilde uymak her vatandaşın asli görevleri içinde yer almaktadır. Sebep ne olursa olsun bu düzeni bozan kişiler için ceza işlemleri kaçınılmaz olmaktadır. Bu düzeni bozan kişiler hem diğer kişilere ve trafiğe zarar vermekte hem de kendi güvenliklerini de tehdit altında bırakmaktadırlar. Bu tip davranışlar sergileyen ve trafik kurallarını ihlal eden kişiler için trafik akışına engel olma cezası uygulanır. Bu konuda ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Trafk Akışına Engel Olma Cezası Ne Kadardır?

 

Trafikte düzenli bir trafik akışı için trafik kuralları uygulanmaktadır. Bu kurallar dahilinde trafik akışı düzenli bir şekilde normal seyrinde devam edecektir. Olası trafik kazalarına karşı bu kurallar önlem dahilindedir. Bazı sürücüler trafik ışıklarına uymak yerine bir an önce yoluna devam etmek için bu kurala uymazlar ve neticesinde kazalar kaçınılmaz olur. Bu şekilde hareket eden kişiler tespit edildiğinde ceza işlemleri o kişiler için uygulanmaktadır. Trafik ışıklarının ihlali dışında trafikte düzen ve akışı bozan diğer durumlardan biri de yola geçitlerde zorluk çıkaracak bir şeyler atılması, konulmasıdır. Bu durumlarda da tespit edilen kişiler için ceza işlemleri uygulanmaktadır.

Trafik düzen ve akışı konusunda bu gibi durumlar için 2017 yılı Trafik Ceza Kanununun ceza maddelerinden madde 14’ e göre bu konuda şu ibare geçer; Kara yolu yapısı üzerinde, trafiğin durumunu zorlaştıracak, tehlikeye sokacak ya da engel oluşturacak, trafik levhalarının görülmelerini engelleyecek ya da zorlayacak şekilde bir şeyler dökmek, atmak gibi davranışlarda bulunmak, kara yoları yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik levhalarına zarar verilmesi, yerlerinin değiştirilmesi ve ya ortadan kaldırılması durumunda bu kurallara uymayanlara karşı para cezası verilmektedir.

Trafik Akışına Engel Olma Cezası

Bu cezaya mütakip  istenen ücret 412 TL civarındadır. Bu cezanın hemen ödenmesi durumunda %25 lik indirim söz konusudur ve ücret 309 TL olarak ceza alan kişiye yansır. Engeller doğrultusunda yolda olan tehlikeli durumlar zabıta tarafından kaldırılır, eksiklikler giderilir. Ortaya çıkan masraf ta sorumlu olan kişiye aittir. Para cezasının  yanı sıra bu kişilere 10 ceza puanı da yansıtılır.

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bu sorunlara çözüm bulmak adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiğin kilitlenmesini sağlayan durumlara önlem almak için ve yavaşlayan trafik akışını hızlandırmak için Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi hayata geçirilmiştir.  Buna göre trafikte ortak kullanım alanında ihlal yapan kişiler tespit edilerek ceza kesilmektedir. Bu sistem ile ihlal yapan kişilerin fotoğrafları çekilerek gerekli işlemler yapılmaktadır.

Sistem devreye girdiğinde otomatik olarak sorun çıkaran araçları algılamaktadır. Dar açı ve geniş açıdan çekilen fotoğraf ve ihlalden önce de aracı tespiti yapılarak ayrıntılı olarak ihlal yapan kişi için tarama yapılıyor. Bu sistemle trafik düzeni sağlanmakta ve trafik akışı hızlandırılmaya çalışılmaktadır.

Yeşil Işıkta Taralı Alana Girme Cezası

Trafik kuralları neticesinde ışıklı trafik işaretleri izin verse de trafik akışını engelleyen bir durumda kavşağa girmek ihlal tipi maddesine göre Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü tarafından işlem uygulanır. Yeşil ışıkta taralı alana girene madde 57/1-d’ e göre 92 TL para cezası uygulanır. Bu sistem ile trafik akışını hızlandırmak, trafik düzenini en olumu şekilde sağlamak, kavşakların verimli olarak kullanılmasını sağlamak hedeflenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK