Ana sayfa Trafik Trafik Belgesi Yenileme

Trafik Belgesi Yenileme

0
PAYLAŞ

Araç muayene işlemleri, araçların trafikte daha uzun yıllar güvenli ve kaliteli bir şekilde kullanılması için oldukça önem arz eden işlemlerden olmaktadır. Araçların rutin muayene işlemleri gelmesine rağmen araç ruhsatında muayene yeri dolmuş ise bu belgenin yenilenmesi gerekmektedir. Bu şekildeki durumlara halk arasında belge yıpranması denmektedir. Yıpranmış olan trafik ve tescil belgelerinin yenilerinin alınması şarttır. Örneğin aracınızın rutin muayene dönemi geldi ve aracınızı muayene için götürdünüz. Ancak araç ruhsatında bu muayene sürecinin işlenmesi gereken alanın dolu olduğunu fark ettiniz. Böyle bir durumda aracınızı muayeneden çıkarmamalı ve normal muayene süreçlerinin gerçekleşmesini sağlamalısınız. Çünkü oldukça basit bir belge yenileme işlemi ile araç ruhsatına yapılan son muayene işlemi kolayca eklenebilecektir. Aracın ve sizlerin güvenliği bu basit belge işlemlerinden daha önemlidir ve bu belge işlemleri son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Araçların muayenesi bittikten sonra görevliler sizlere bir belge verecektir. Aracın muayene edildiğine dair olan bu belge ile Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderek bu belgeyi yeniletmeniz gerekmektedir. Yenilenmesi gereken bu belgenin süresi bir haftadır ve muayeneden sonraki hafta içinde belgenin yenilenmesi gerekmektedir. Yazımızın devamında anlatılan basamakları takip ederek yıpranan diğer bir değişle araçların ruhsatlarındaki muayene alanlarının dolması ile gerçekleştirilecek olan trafik belgesi yenileme işlemlerinin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Trafik Belgesi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik belgesi yenileme işlemleri için öncelikle randevu işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Bu sayede de işlemler sırasında uzun beklemeler ve yığılmalar olmadan işlemleri gerçekleştirmeniz sağlanmaktadır. Bu randevu işlemlerinden sonra verilecek olan gün ve tarihte aracın muayenesi yapıldıktan sonra görevliler tarafından sizlere verilmiş olan muayene yapılmıştır belgesinin de yanınızda olması gerekir. Bu belge ile gideceğiniz Trafik Şube Müdürlüğü’nde öncelikle bu durumu açıklayan bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Muayene yeri dolmuş olan ruhsatın değişmesi için vereceğiniz dilekçenin örneğini kolaylıkla site üzerinden bulabilir ve bu dilekçenin aynısını yazarak durumu yetkililere kolayca anlatabilirsiniz. Trafik belgesi yenileme işlemleri için sırası ile aşağıdaki evrakları toplamanız gerekmektedir.

  1. Trafik Tescil Bürosundan alınacak olan bir adet Araç trafik tescil ve müracaat işlem formu
  2. Dilekçe
  3. Eskimiş, yıpranmış veya kullanım ömrü dolmuş olan eski tescil belgeleri
  4. Araç muayene sonrasında görevliler tarafından verilen muayene yapılmıştır belgesi

Bu belgeler ve işlemler sonucunda trafik belgesi yıpranmış olan kişiler bizzat Trafik şube müdürlüğüne başvurarak istedikleri bu belgeyi en kısa sürede çıkarabilirler. Trafik belgesi ile tescil belgesi yenileme işlemlerinin değişen miktarlarda harç ücretleri de bulunmaktadır. 2016 yılı itibari ile tescil belgesi yenileme ücreti 81.50TL olurken, trafik belgesi yenileme ücretleri ise 108.50TL şeklinde olmaktadır. Fakat eski tip bir ruhsata sahipseniz ve bu ruhsatın da muayene kısmı dolmuşsa o zaman bu iki belgeyi de almanız gerekmektedir. Bu iki belgeyi almak isteyen vatandaşların ise belge yenileme işlemleri olarak 190 TL ödeme yapmaları gerekmektedir. Araç muayenesi araçların trafikte daha iyi bir şekilde ulaşımlarını sağlaması için gerekli bir durum oluşturmaktadır. Güvenli ve sağlıklı bir sürüş için gerekli olan bu muayene işlemlerinin yapılmaması veya belgelerde bu şekilde eksiklikler olması durumunda trafikte yakalanıldığı anda trafik cezaları uygulanmaktadır. Bu cezalar para cezalarından araçların bağlanmasına kadar birçok farklı ceza içeriği oluşturmaktadır. Bu yüzden de araç muayenelerinin zamanında yapılması oldukça önemli olmakla birlikte aynı zamanda araç ruhsatında muayene alanlarının dolması durumunda direkt olarak araç belgesi yenileme işlemlerinin de yapılması gerekli ve zorunlu durumlar oluşturmaktadır.

Trafik Belgesi Yenileme Trafik Tescil Belgesi Dilekçe Örneği

 

TRAFİK TESCİL DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NE
………………….. plakalı aracımın Ruhsatında Muayene yeri dolmuştur.
Gereğini arz ederim. …./…../…..

 

ADRES:

ADI SOYADI

Trafik Belgesi Yenileme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK