Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Trafik Ceza Puanı Sorgulama

Trafik Ceza Puanı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Tüm cihazlardan rahatlıkla internete bağlanmak mümkündür. Birçok işlemi daha hızlı ve pratik bir hale getiren internet, çeşitli alanlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Devlette de birçok kamu kuruluşu, uzun sıraları engellemek, kişilerin daha rahat işlem yapmasını sağlamak için online işlem hizmetini sunmaktadır. Bu alanda en sık kullanılan online işlemlerin başında trafik ceza puanı sorgulama işlemi gelmektedir. Online olarak giriş yapan bir kişi, birkaç basit bilgiyi doğru ve eksiksiz doldurarak birkaç dakika içerisinde ceza detay bilgilerinin tümüne ulaşabilmektedir.

Ehliyet sahibi olan herkese 1 sene boyunca maksimum 100 ceza puanı hakkı tanınmaktadır. 100 ceza puanına ulaşan kişilere, kurallar gereği cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Ceza puanının aşılması durumunda ehliyet sahiplerinin ehliyetlerine el konularak trafikten men edilmektedir. Bu durumda olan kişiler, bir süre sonra trafik şubelerinden ehliyetlerini geri alamamakta, tekrar ehliyet kursuna katılıp başarı gösterdiği taktirde ehliyeti geri verilmektedir. Bu nedenle ehliyet sahipleri için ceza puanı büyük önem taşımaktadır. Her ehliyet sahibi ceza puanını takip ederek maksimum sınırı aşmamaya özen göstermelidir.

Trafik Ceza Puanı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Online işlemlerinin devlet kurumlarında da kullanılması ile birlikte tüm kurumların online işlemleri e-devlet online sitesinde tek adres altında toplanmıştır. Böylece kişiler, tek adresten birçok işlemi rahatlıkla ve ücretsiz gerçekleştirebilme imkanı yakalamaktadır. E-devlet sitesinden trafik ceza puanı da sorgulanabilmektedir. Siteye giriş yapıldığında kimlik doğrulama kısmından ilk önce kimlik doğrulama işlemi yapılmaktadır. Bu esnada TC kimlik no ve PTT tarafından verilen e-devlet şifresi istenmektedir. Bu adım geçildikten sonra istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulduğunda sisteme giriş yapılmaktadır. Açılan sayfada ceza puanı bilgileri de görüntülenmekte, kişiler trafik ceza puanları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmektedir.

Trafik Ceza Puanı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK