Ana sayfa Trafik Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

0
PAYLAŞ

Araç Sorgulama

Araç sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılan ve son derece de basit işlemlerden oluşan bir uygulamadır. Araç alım satımlarında özellikle de ikinci el araçların alınmasında ve satılmasında bu sorgulama işlemleri çok önemlidir. Çünkü araç hakkında doğru bilgiler olmadığında dolandırıcılık oldukça yaygın olmaktadır. Araç sorgulama sistemi sayesinde herkes araç hakkında detaylı bilgi edinebilirler. Araç sorgulama işlemleri mobil cihazlar üzerinden veya direkt olarak internet üzerinden basit sistemler ile yapılmaktadır. İkinci el araç almak isteyen kişiler bu araç sorgulama işlemleri sayesinde araçların tüm hasar geçmişlerini, kaza bilgilerini,  sigorta poliçe durumlarını ve geri kalan tüm araç bilgilerini eksiksiz şekilde öğrenilebilmektedir.

Araç sorgulama işlemlerini e – devlet sistemi üzerinden basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Araç alım satımlarında özellikle e – devlet şifresi ile aracın tüm sorgulama işlemleri yapılabilir ve araçlar ile alakalı tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde öğrenilebilir. Araç sorgulama işlemleri sayesinde istediğiniz aracı güvenli bir şekilde alabilir ve sorunsuz alışverişler gerçekleştirebilirsiniz.

 

Plaka Sorgulama

Araç sorgulama işlemlerinde en önemli bilgi plaka numaralarının bilinmesidir. Araç alım satımlarında araçların üzerinde, rehin, borç, haciz veya ceza olup olmadığı eksiksiz bir şekilde öğrenilebilmektedir. Alınacak araçların bilgisi sadece plaka sorgulama işlemleri ile gerçekleştirilecektir. Satışların gerçekleştirileceği noterlerde araçların tüm bilgisinin eksiksiz bir şekilde öğrenilmesini isteyecektir. Bunun nedeni ise noterler üzerinde borç vs gibi olan araçları satmak yasal olmayacaktır.

Daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğü tüm araçların bilgilerini saklı şekilde tutmaktaydı. Ancak internet veri tabanına taşınması ile birlikte bu bilgilere erişim imkanı da oldukça basit olmuştur. Herkes satın almak istediği aracın bilgisini internet üzerinden rahatlıkla öğrenebilmektedir. İnternet üzerinden araç sorgulama işlemleri için iki farklı yol bulunmaktadır. Araç sorgulama işlemleri için sadece plaka no ile e- devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerinin yapılacağı gibi aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden de plaka kodu ve araç sahibinin bilgileri ile tüm araç sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. İlerleyen kısımlarda araç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

E-Devlet Sistemi ܜzerinden Plaka Sorgulama Adresine Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

EGM Resmi Sitesinden Trafik Ceza Sorgulama Adresine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası Sorgulama

Trafikte araç kullanmanın belli kuralları ve sorumlulukları bulunmaktadır. Önceden belirlenmiş olan bu trafik kurallarına sürücülerin uymaması durumunda belli oranlarda para cezaları uygulanmaktadır. Bu durum bilinçli veya bilinçsiz şekilde gerçekleşebilmektedir. Bir dalgınlık nedeni ile kırmızı ışıkta geçmek veya hız sınırını aşmak gibi kural ihlalleri yapılan hatanın niteliğine göre farklılık gösterecek cezalar uygulanmaktadır. Plakaya veya sürücü belgesine kesilen cezaları bir süre sonra sizlere tebliğ edilmektedir. Tebliğin elinize geçmesi ile birlikte trafik cezasının ödenme süreçleri başlamış olacaktır. Cezanın son ödenme tarihi cezanın elinize geçmesi ile başlayacaktır.

İnternet üzerinden araçlara herhangi bir elektronik denetleme sistemi ile kesilen cezaları da öğrenebilirsiniz. Direkt olarak plaka ve kişisel bilgiler ile yapacağınız sorgulamalar sonrasında araçlara kesilen cezaları eksiksiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Trafik cezalarını sorgulama işlemlerinde öncelikle Emniyet Genel müdürlüğü resmi internet hesabını kullanabilirsiniz. EGM sistemi üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde sorgulama işlemlerini yaparak tüm borç miktarlarını öğrenebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinde trafik cezası sorgulama işlemleri için öncelikle isim soy isim, T.C kimlik numarası, doğum tarihi bilgileri sizden istenen alanlara doğru bir şekilde girilmeli ve sonrasında da kimliğimi doğrula seçeneği seçilerek işlemler gerçekleştirilmelidir. Gelecek olan sayfada plakadan trafik cezası sorgulama seçeneğini seçmeyi unutmayın. Oldukça pratik bir şekilde hızlı ve güvenli bir biçimde araç trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Borç Sorgulama

Plakadan Borç Sorgulama

Araç sahipleri son derece basit bir şekilde internet üzerinden araçlarına kesilmiş olan cezaları plaka numarası üzerinden sorgulama işlemleri ile yapabilmektedir. Plaka üzerinden borç sorgulaması yapıldığı gibi aynı zamanda borç ödeme de yapılabilmektedir. Plaka üzerinden borç sorgulamak için üç farklı online adres kullanılabilmektedir. Bu sorgulama sitelerinden ilki Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi olmaktadır. İsteyen kişiler e – devlet şifreleri ile E – Devlet sistemi üzerinden de borç sorgulama yapabileceği gibi son sistem olarak da Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet adresi tercih edilebilmektedir. Bu sistemler sayesinde tüm araç sürücüleri borçlarını sorgulayabilir ve yine aynı şekilde anlaşmalı bankaların kredi kartları ile kolay bir şekilde internet üzerinden ödemelerini de gerçekleştirebilir. Bu sistemler son derece güvenli bir yapı sunarak tüm vatandaşlara hızlı, kolay, pratik ve güvenli bir sistemde işlemlerini halletmeyi sağlamaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden borç sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda borcun ne zaman kesildiği, borçların ne zaman son ödeme tarihi olduğu ve borçların neden oluştuğu gibi tüm bilgileri tek bir sayfa üzerinden öğrenebilirsiniz. Var olan trafik borçlarınızı Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi sistemi üzerinden kredi kartı ödeme yöntemi ile ödeyebilirsiniz.

GİB Borç Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı direkt olarak Maliye Bakanlığı’na bağlı olan bir devlet kuruluşudur. Bu sistemde bulunan internet vergi dairesi sayesinde direkt olarak tüm borç işlemlerini sorgulayabilir ve ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu adrese giriş yaptığınızda öncelikle Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçenekleri karşınıza gelecektir. Bu seçenekleri tıklayarak GİB borç sorgulama işlemlerine giriş yapmış olursunuz.

Sorgulama adımlarını takip ettiğiniz anda karşınıza gelecek olan sayfada sizlerden plaka numarası istenecektir. Bu plaka noyu büyük harflerle ve aralarında boşluk olmadan istenen alana doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Eğer plakanız özel plaka içeriği oluşturuyorsa EVET seçeneğini plakanız özel plaka değilse de HAYIR seçeneğini seçerek devam etmelisiniz. Sonrasında karşınıza gelecek olan sayfada sizlerde kişisel kimlik bilgileriniz istenecektir. Bu kimlik bilgileri ise T.C kimlik numarası veya vergi kimlik numarası olacaktır. Bu bilgiler de istenen alanlara doğru bir şekilde girildikten sonra aracın tescil tarihi istenecektir. Sonrasında TAMAM sekmesini tıklamanız gerekir. Bu şekilde sisteme giriş yapmış olursunuz. Sisteme girişten sonra da borç sorgulamasını yapmış olursunuz. Eğer bir borç tutarı bulunuyorsa bu borç tutarı için de kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz ve açılacak olan yeni ödeme sayfasında kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemelerinizi gerçekleştirmeniz gerekir.

Bu trafik borçlarını kredi kartı ile ödeyebileceğiniz gibi aynı zamanda internet bankacılığı ile de son derece hızlı bir şekilde ödeyebilirsiniz. Direkt olarak banka havalesi yapabilir ve tüm borç tutarlarınızı kapatabilirsiniz.

Gelir İdaresi Bakanlığının İnternet Sitesinden Borç SorgulamakTIKLAYINIZ !

Nakit Olarak Paranın Ödeneceği Ödeme Yerleri

Nakit olarak ödeme yapabileceğimiz noktalar

  • Vergi Daireleri
  • PTT şubeleri
  • Banka şubeleri

İnternet üzerinden ceza sorgulaması yaptığınızda veya herhangi bir başka kurumdan cezanız olduğuna dair belge aldığınızda oluşmuş olan tüm ceza tutarlarını yukarıda sayılmış olan noktalara nakit olarak ödeyebilirsiniz. Tabi bu noktalarda kredi kartı ile ödeme imkanı da bulunmaktadır.

Hasar Kaydı Sorgulama

Araç sayısının artması ve trafik yoğunluğunun da oldukça fazla olması sonucunda trafik kazaları da kaçınılmaz olmaktadır. Küçük bir dikkatsizlik bile trafik kazalarına neden olabilmektedir. Herhangi bir kaza veya hasar durumunda oluşan bu hasarların tüm bilgileri veri tabanlarına işlenmektedir. Araç alım ve satımlarında bu hasar kaydı sorgulama işlemi sayesinde aracın trafikteki tüm geçmişi öğrenilebilmektedir. Özellikle de ikinci el araçları almadan önce yapacağınız hasar kaydı sorgulaması ile aracın geçirdiği en ufak trafik kazasını bile görebilir ve böylece de tamamen bilinçli bir şekilde aracınızı alabilirsiniz. Hasar kaydı oluşması için aracın çok büyük kazalar geçirmesine gerek yoktur. Herhangi bir nedenden dolayı en ufak bir hasar durumu bile bu kayıt veri tabanına işlenmektedir. Bu sayede de alıcılar bu kayıtlardan alacakları araç hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Kaza geçirmiş ve hasar görmüş araçların değerleri daha düşük olacağından dolayı araç alımlarında fazla ücretler ödememiş olursunuz. Sizler için son derece avantaj sağlayacak ve oldukça da kaliteli bir sorgulama işlemi oluşturacak olan hasarlı araçların sorgulanması üzerine detaylı tüm bilgileri yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ikinci el araç alacak olan kişiler araçları almadan önce aracın hasar sorgulamasını yaptırması gerekmektedir. Bu sayede aracın en ufak hasarı bile görüntülenecek ve doğru bir alışveriş sistemi sağlanacaktır. Alınacak olan ikinci el araçların hasar kaydına bakmak ve bilgilendirme sağlamak için internet üzerinde iki farklı adres bulunmaktadır. İnternet üzerinden araç hasar kaydı sorgulaması yapılacağı gibi operatör farkı olmadan SMS sistemi ile de araç hasar kaydı sorgulamaları yapılabilmektedir. Vatandaşlar için oldukça önemli ve kaliteli bir sistem sunan araç hasar sorgulama işlemleri için tercih edeceğiniz ilk adres Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi internet sitesi olmaktadır. Bu internet adresinde alınacak olan ikinci el araçların hasar kayıtlarını öğrenmek için üç farklı yol sunulmaktadır. Bu üç farklı yol için ayrı bilgilerin girilmesi gerekir. Sorgulamasını yapacağınız aracın hangi bilgileri elinizde ise bu bilgiler ile sorgulama yapılacak olan yolu seçerek aracın tüm hasar geçmişini anında öğrenebilirsiniz. Hasar kaydı sorgulamak için başvurulacak sistemlerden biri de e – devlet sistemi olmaktadır. Bu sistemde sorgulama yapmak için e – devlet şifresi bulunmalıdır. E – devlet şifresini ise herhangi bir postaneden 2 TL karşılığında alabilir ve E – devlet sistemi üzerinden tüm araç sorgulama işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi internet sitesine giriş yaptığınızda hasar kaydı sorgulama işlemlerinin ilk sırasında karşısına Kaza Tespit Tutanağı sorgulama ve İtiraz Etme başlıklı bir giriş ekranı gelecektir. Açılacak olan bu sayfada sistem sizden araca ait olan hangi bilgileri elinizde bulundurduğunuzu öğrenmek isteyecektir. Araca ait bilgilerden ne varsa elinizde o sistemi tercih ederek sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz. Yapacağınız araç hasar sorgulama işlemlerinden ilki plaka ve sigortalı TC kimlik numarası ile sorgulama işlemi olacaktır. Eğer bu bilgiler ile araç hasar kaydı sorgulaması yapacaksanız sizden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde istenen alanlara girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra güvenlik resminde bulunan karakterleri de büyük ve küçük harf özelliklerine dikkat ederek güvenlik sorgulaması bölümüne girmeniz ve sonrasında da ARA butonunu tıklamanız gerekmektedir. Sistem girdiğiniz bilgiler doğrultusunda sorgulamasını yapmak istediğiniz aracın tüm hasar geçmişini saniyeler içinde karşınıza çıkartacaktır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi online sorgulama işlemleri içerisinde sorgulama yapacağınız ikinci yol ise Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik Numarası ile sorgulama işlemi olacaktır. Araç ile alakalı elinizde bu bilgiler varsa bu sekmeyi tercih edebilir ve acıkacak olan sayfada bu bilgileri sizden istenen alanlara doldurabilirsiniz. Aynı şekilde güvenlik görselinde bulunan güvenlik şifresini de istenen alana büyük ve küçük harf gözetimi yaparak girmeniz gerekmektedir. Sonrasında da ARA butonuna basarak tüm araç hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Aynı sistem üzerinden araç hasar kaydı sorgulama işlemleri için tercih edebileceğiniz diğer bir yol ise Plaka Kodu ve Sürücü T.C Kimlik numarası ile sorgulama yapmak olacaktır. Bu bilgileri de karşınıza çıkacak olan boşluklara doldurup gerekli olan güvenlik şifresini de doğru bir şekilde giriş yaptıktan sonra ARA butonuna basarak istediğiniz aracın sorgulamasını yapabilirsiniz.

Sigorta Gözetim Sisteminden Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2008 yılından beri sorunsuz olarak kullanılan ve güvenli bilgi alma, sorgulama sistemlerinden biri olan E – devlet sistemi ile de araç hasar kayıtları sorgulanabilmekte ve oldukça da hızlı, kaliteli ve pratik şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi e – devlet şifresini herhangi bir postaneden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Daha önceden aldığınız fakat bir süre sonra unuttuğunuz e – devlet şifreleri için tekrardan postaneden yeni şifre talebinde bulunabilirsiniz. Ancak her yeni şifrede ödenecek olan ücret bir miktar yükselmektedir. E – devlet sistemi üzerinden araç hasar kaydı sorgulaması yaptığınız gibi aynı zamanda birçok farklı bilgi alma ve sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede de devlet kurumlarında olan uzun kuyruklardan, sıra beklemelerden ve zaman kayıplarından trafik kurtulmuş olursunuz. Her zaman için en hızlı ve en kaliteli şekilde sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz bu sistem için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalı ve karşınıza çıkacak olan sayfada T.C kimlik numarası ile e – devlet şifresi bilgileri istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde istenen alana girmeniz ve sonrasında da kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Bu sistem sonrasında sizler için istenilen bilgileri en hızlı şekilde karşınıza çıkartacaktır.

Bu sistemlerde sorgulama yapmak son derece basit olacağı gibi aynı zamanda güvenli ve pratik bir halde sunacaktır. İnternet üzerinden sorgulama sistemleri yokken kişiler devlet kurumlarına gitmekte ve buralarda tüm sorgulama ile bilgi alma işlemlerini gerçekleştirmekteydiler. Bu da oldukça zaman alan ve neredeyse tüm günü bitiren bir süreç oluşturuyordu. Bu neden dolayı insanlar hem zaman kayıpları buna bağlı olarak hem de maddi kayıplar yaşıyorlardı. Artık bu gibi durumlar yaşanmadan direkt olarak online şekilde bilgisayarlardan veya akıllı telefonlar üzerinden sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda sorgulaması yapılan bu işlemler sonrasında var olan borçlar, cezalar, vergiler kredi kartı ile veya banka havalesi sayesinde internet bankacılığı ile ödenebilecektir.

Bu sistemleri kullanan kişilerin aklında genellikle bu sistemlerin güvenli olup olmadığı gelmektedir. Kişisel bilgilerin ve diğer hesap bilgilerinin kullanılabileceğini düşünürler. Ancak bu durum kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Tüm bu sistemler devletin veri tabanı üzerinde güvenli bir şekilde oluşturulmuştur. Hiçbir şekilde dışarıdan müdahaleye açık değildir ve kişilerin bilgileri bu alanlarda özel güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Bu sayede de işlem yapan ve bilgilerini giren tüm vatandaşlar devlet güvencesinde korunarak güvenli, hızlı ve kaliteli bir işlem yapması sağlanmaktadır.

Cep telefonları ve tabletler üzerinden de bu sistemlere girilerek işlemler yapılabilmektedir. Her yaştan kişi bu sistemleri son derece rahat bir şekilde kullanabilmektedir. Yönlendirmeler ve tüm açıklamalar site içerisinde mevcuttur. Hiçbir şekilde zorlanmadan işlem basamaklarını takip ederek ve doğru bilgileri girerek tüm sorgulama işlemlerini yapabilir ve güvenli şekilde alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik oturduğunuz yerden zaman kaybetmeden yaparsınız.

E-Devlet Aile Hasar Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK