Ana sayfa Trafik Trafik Cezaları

Trafik Cezaları

0
PAYLAŞ

Günlük hayatımızdaki bazı kurallar işlerimizi herhangi bir aksama yaşamadan düzenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmemiz için koyulmuş kurallardır ve bu günlük yaşamımızdaki kurallardan bazıları ise uyulması zorunlu olan kurallar arasında yer almaktadır. Bu kurallardan bazılarına uyulmaması durumunda ise kanunen cezai işlem uygulaması yapılmaktadır. Kanunen uyulması zorunlu olan ve uyulmadığı takdirde cezai işlem uygulanmakta olan kurallardan biri de trafik kurallarıdır. Trafik kuralları insanların hayatının içerisinde var olduğundan ve insan hayatını direk etkilediğinden dolayı kanunen uyulması zorunlu olan en önemli kurallar arasında yer almaktadır. Trafik kurallarına uyulmadığı takdirde sürücülere trafik cezaları verilmektedir. Yazımız trafik cezaları hakkında sizleri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. İçinde bulunduğumuz sene içerisinde düzenlenmiş olan trafik cezalarını maddeler halinde bu yazımızda bulabilirsiniz.

  • Trafik cezalarının en başında alkollü araç kullanmak gelmektedir. Belirli miktarın üzerinde alkol alan ve alkollü bir şekilde trafiğe çıkıp araç kullanmakta olan kişilerin tespit edilmesi durumunda cezai işlem uygulanmaktadır. Alkollü araç kullanma cezası ilk olarak para cezası olarak uygulanmakta ancak sürücünün alkollü bir şekilde yakalanma sayısına göre ehliyetine el koyma aşamasına kadar gidebilmektedir.
  • Ehliyetsiz olarak araç kullanmak da trafik cezaları arasında yer almaktadır. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası para olarak sürücüye kesilmektedir. Ehliyetsiz araç kullananın yanı sıra ehliyetsiz araç kullandıran ve ehliyetsiz kişiye araç veren kişi içinde ceza uygulaması yapılmaktadır. Eğer ehliyetsiz araç kullandıran bir kişi yok ise aracın tescil plakası üzerine para cezası kesilmektedir.
  • Trafikte araç kullanırken dikkat dağınıklılığına yol açmamak için telefonla konuşmak yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Ancak acil durumlarda telefon görüşmesi yapılacak ise telefon görüşmesi sadece kulaklık kullanılarak yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra trafikte bulunmakta olan diğer kişilere zarar verecek şekilde aracı sürmek, trafikte seyir halinde iken arabadan dışarıya cisim fırlatmak ve diğer sürücüleri rahatsız etmek de cezai işlemlere yol açmaktadır.
  • Trafik kurallarına ve trafik ışıklarına uymamak, kırmızı ışıkta geçmek de trafik cezaları arasında yer almaktadır. Bu ceza para cezası olarak uygulanmaktadır.
  • Emniyet kemeri trafikte can güvenliği açısından büyük ölçüde önem arz etmektedir. Emniyet kemerleri hem sürücü tarafından hem de sürücünün yanında oturan kişi tarafından takılmak zorundadır. Trafikte araç seyir halindeyken emniyet kemeri takılmazsa ceza yazılabilir. Ayrıca aracın içerisinde bulunmakta olan emniyet kemeri arızalı ise sürücü ceza yiyebilmektedir.
  • Araç muayenelerinin geciktirilmesi, muayenesinin yapılmaması veya unutulması durumlarında aracın trafiğe çıkmaması gerekmektedir. Muayenesi olmayan aracın trafiğe çıkması durumunda trafik cezası yazılabilmektedir.
  • Trafik cezalarının bir diğer nedeni ise sürücülerin belirlenen hız sınırını aşmalarıdır. Hız sınırının belirlenen sınırdan %10’dan başlayarak aşılması durumunda para cezası belirlenmiş oranda yazılmaktadır. Hız sınırlarının 1 yıl içerisinde 5 veya daha fazla aşılması durumunda sürücünün ehliyetine geçici süreliğine el koyulabilmektedir.
  • Yerleşim birimlerinin dışında karayollarında park yasağının olduğu bölgelere aracın park edilmesi veya bu yasak olan bölgelerde aracın durdurulması durumunda ceza işlemi uygulanmaktadır.

Yukarıda belirtilmekte olan durumlar karşısında ceza işlemleri uygulandığı gibi aynı zamanda bazı durumlarda da ceza ehliyet puanına da işlemektedir. Trafikte can güvenliği önemli bir kavram olduğundan dolayı hem kendi sağlığımız hem de trafikte bulunmakta olan diğer insanların sağlığı ve can güvenliği açısından kanunen trafik kurallarına uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Trafik kurallarına uyulmadığı takdirde herhangi bir insan zarar görmese dahi trafik kurallarına uymayan kişi trafik cezalarına tabi tutulmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK