Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Trafik Cezası Haciz

Trafik Cezası Haciz

0
PAYLAŞ

Kanunlar gereği, araç sahibi ve sürücülerin trafik kurallarına uygun davranmadıkları durumda ödemeleri gereken trafik cezası tutarları bulunmaktadır. Bu ödemelerde aksaklık yaşanmaması amacıyla bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Rehin veya bloke yönteminin yanı sıra cezasını ödemeyen kişilere trafik cezası haciz işlemi de uygulanabilmektedir. Haciz, bloke, rehin işlemlerinde ceza tutarına faiz işlediğinden kişilere ekonomik zorluk yaşatmaktadır. Bu nedenle belirtilen sürede ceza tutarını ödemek daha mantıklı olacaktır. Üstelik ceza tebliğ edildikten 15 gün içerisinde ceza ödendiğinde %25’lik indirimden faydalanılabilmektedir. Bu süre içinde bazı durumlarda cezanın taksitlendirilmesi de mümkün olmaktadır. Trafik cezası tarafınıza tebliğ edildikten 1 ay sonra halen cezayı ödemediyseniz, cezanıza faiz işlemeye başlamaktadır. Ödenmeyen her ay için %5 faiz uygulanmaktadır. Aynı zamanda gecikmelerde indirim ve taksitlendirme imkanları da sunulmamaktadır. Cezanın uzun bir süre ödenmemesi durumunda devlet kişi adına haciz işlemi başlatarak ödenmeyen cezayı, faiziyle birlikte temin etmektedir. Ceza kesilen kişinin varsa gayrimenkullerine el konulması da söz konusudur. Banka hesabına el konularak bloke etmek de ceza tutarını ödemeyen kişilere uygulanan yaptırımlar arasında yer almaktadır. kişini gayrimenkul ve banka hesabı sahibi olmaması, bu yöntemlerin kullanılamaması durumunda haciz işlemine başvurulmaktadır. Sıklıkla motorlu taşıtlar vergi ödemelerini geciktiren araç sahiplerine haciz işlemi uygulanmaktadır.

Yılda iki defa olmak üzere ödenmesi zorunlu olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, hem deniz hem kara hem hava araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit olarak ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi ödenmediği taktirde kişilere çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır. E-haciz yöntemi bu durumda sıklıkla uygulanmaktadır. Eğer kişinin banka hesabı varsa e-haciz ile bloke edilmekte, vergi tutarı bu yolla tarafından alınmaktadır. Banka hesabı olmaması veya banka hesabında yeterli tutarın olmaması durumunda bu yöntem uygulanmamaktadır. Bu durumda da 2 yıl boyunca vergi ödemesini geciktiren kişiler hakkında Maliye Bakanlığı icra takibi başlatmaktadır.

Hakkında trafik cezası kesilmiş ve henüz cezayı ödemeyen kişilerin aklında çeşitli sorular oluşmaktadır. Eğer o dönem araç satışı düşünülüyorsa, araç sahibi trafik cezasının satışa engel olup olmayacağını ya da muayene dönemi gelen aracın trafik cezasının olmasının muayeneye engel oluşturup oluşturmayacağını merak etmektedir. Eğer satışı düşünülen araç üzerinde trafik cezası haciz işlemi bulunuyorsa, bu aracın satışı yapılamamaktadır. Bu aracın satışa çıkarılabilmesi için tüm borç ve faizlerin ödenerek borcun kapatılması gerekmektedir. Trafik cezasının ödenmemesi durumunda iki yılda bir yaptırılan araç muayenesi de yaptırılamamaktadır. Aracı trafikten men edilen araç sahibi, aracını tekrar alabilmesi için tüm geriye dönük vergi ve faizleri ödemekle yükümlüdür. Aynı zamanda men durumunda ödenmesi gereken tutara otoparkta aracın durduğu gün sayısına göre otopark ücreti de eklenmektedir. Bu araçları devlet trafik ceza borcunu tahsis etmek için satışa çıkarma hakkına da sahiptir.

 

Trafik Cezası Haciz Takip İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden online tüm haciz işlemi sorgulamaları yapılabilmektedir. İnternet bağlantısı olan tüm cihazlardan online ücretsiz sorgulama yapılabilmektedir. Hakkınıza kesilen bir trafik cezasını uzun süre ödemediğinizde taşınmaz mallarınıza haciz işlemi uygulanabilmektedir. Eğer hakkınızda bir haciz işlemi başladıysa direk icra dairelerine giderek takip etmeden internetten rahatlıkla her an icra dosyanızı takip edebilirsiniz.

Gelir İdare Başkanlığı adresine giriş yaparak formu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurduğunuzda sorgulama işlemi kısa sürede tamamlanmaktadır. Bu sorgulama ile hakkınızda açılmış bir icra takibi olup olmadığını takip edebilirsiniz.

Adınıza kayıtlı haczin olup olmadığını öğrenmek için TIKLAYINIZ!!!

BİR CEVAP BIRAK