Ana sayfa Trafik Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi

0
PAYLAŞ

Trafik her zaman için önemli bir durum oluşturmaktadır. Aynı anda yüz binlerce aracın trafiğe çıkması sonucu oluşan trafik kurallarına hem sürücülerin hem de yayaların uyması zorunludur. Trafik kuralları asla esnetilemez ve değiştirilemez. Trafik kurallarında en küçük ihmaller bile sonu ölümlü biten kazalara neden olmaktadır. Bu yüzden dolayı da trafik kurallarına uyulması gerekli olduğu kadar uyulmaması durumunda cezai işlemler de uygulanmaktadır. Her trafik kuralının ihlal edilmesinde belli oranlarda kesilen cezalar bulunmaktadır. Trafik kuralları gibi bu kurallara uyulmadığı takdirde kesilecek cezalar da mevzuatta açık bir şekilde belirtilmiştir.

Trafiğin daha düzenli ve daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlamak ve kişilerin güven içinde bir yerden başka bir yere ulaşmasına yardım etmek için oluşturulan trafik cezalarının ası amacı kuralların korunmasını sağlamaktır. Trafik cezaları hem trafik sorunlarını önlediği gibi aynı zamanda maliye açısından da oldukça işlevsel bir durum sunmaktadır. Toplanan trafik cezaları devlet tarafından tekrar kamu yararına kullanılmaktadır. Bu da yeni yolların yapılması ve ulaşımın daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Ancak yazılan bu cezalara sürücüler itiraz da edebilmektedir. Eğer o kural hatasını yaptığını düşünmüyorsa veya ortada bir yanlışlık varsa kişiler Sulh Ceza mahkemelerine başvurarak cezaya itiraz edebilmektedir. Kesilen trafik cezası eğer 10 iş günü içerisinde sizlere tebliğ edilmezse de mahkemeye itiraz hakkınız bulunmaktadır. Trafik Kanununun 116. Maddesi uyarınca plakaya yazılan tüm cezalarda ve polisin bizzat trafik akışında sürücüleri durdurarak yazdığı makbuzlu cezalarda cezanın yazıldığı tarihten itibaren ilk 15 gün içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

 

Herhangi bir nedenden dolayı kesilen trafik cezasının kesim tarihindeki yıl sonuna kadar tebliğ edilmesi gerekmektedir. Tebliğ edilmesi zorunlu olan bu süre zarfında eğer bu ceza elinize ulaşmazsa gecikme süreleri için uygulanacak olan faizler de trafik ceza tutarının üstüne eklenecektir. Aynı zamanda bu süre zarfı dışında hiçbir şekilde itiraz hakkı da bulunmaktadır. Bu şekilde bir ceza makbuzunuzun sizin elinize ulaşmaması durumunda direkt olarak mahalle muhtarına gönderilecektir. Bu da sizin sorumluluğunuzda bir hadise olmasından dolayı hiçbir şekilde sorumluluk ve yükümlülük kabul edilmemektedir. Bu yüzden dolayı da sürekli olarak adreslerinizi güncel tutmalı veya online sistemler üzerinden trafik cezası sorgulamaları yapmalısınız.

Trafik suçları veya trafik cezalarına itiraz etme gibi durumlara aslında ülkemizde Trafik Mahkemeleri bakmaktadır. Ancak trafik mahkemeleri her yerde olmadığından dolayı bu davalara nöbetçi Sulh ve Ceza mahkemeleri de bakabilmektedir.

Trafik Cezası İtirazı İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

  • Öncelikle Trafik cezası itiraz dilekçesi hazırlanmalıdır.
  • Ruhsat fotokopisi evraklar arasında bulunmalıdır.
  • Trafik idari para cezasının karar tutanağı aslı veya fotokopisi evraklar arasında bulunmalıdır.
  • Trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatı da bulunması zorunludur.
  • Bunlara ek olarak sürücü belgesi yani ehliyet ve nüfus cüzdanı fotokopileri de evrak listesinde bulunması gerekmektedir.

Bu evraklar arasında en zor şekilde hazırlanacak olan evrak ise hiç şüphe yok ki trafik cezası itiraz dilekçesi olmaktadır. Bu tür trafik cezası itiraz belgelerini adliyelerin önündeki arzuhalcilere yazdırabileceğiniz gibi aynı zamanda internet üzerinden de indirerek doldurabilirsiniz. Dilekçe arz edilen bir durumu açıklayan belgeler olmaktadır. Kendi haklılığınızı belirtmek için dilekçe kurallarına göre hazırlanmalıdır. Ancak bu kuralları herkes bilmediğinden ve verilecek evrakların da resmi bir makama gideceğinden dolayı ciddiyet oluşturması gerekmektedir. internet üzerinden trafik cezası itiraz dilekçesi indirebilir ve buradaki bilgileri kendinize göre düzenledikten sonra evraklar arasına ekleyerek mahkemeye başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Mevzuatını İncelemek İçin TIKLAYINIZ!

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneğini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK