Ana sayfa Trafik Trafik Cezası İtiraz

Trafik Cezası İtiraz

0
PAYLAŞ

Trafikte düzenin sağlanması ve güvenli bir şekilde ulaşım sisteminin gelişmesi için trafik kuralları bulunmaktadır. Bu trafik kurallarına sürücüler her zaman için riayet etmesi zorunludur. Önceden belirlenmiş olan bu trafik kurallarına uyulmadığı takdirde cezalar yazılmaktadır. Bazen direkt olarak trafik polisi tarafından cezalar kesildiği gibi aynı zamanda kameralar ve elektronik denetleme sistemleri sayesinde de trafik cezaları aracın plakasına kesilmektedir. Kesilen bu cezalar bir süre sonra sizlere gönderilmektedir. Bu cezalar elinize geçtiğinde ve cezanın niteliği yani içeriğini incelediğinizde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bu cezaya itiraz etme hakkınız bulunur. Trafik cezası itiraz hakkı bizzat kişiler tarafından uygulanmalıdır. Diğer şahıslar tarafından başvuru yapılamamaktadır. Trafik cezaları ve trafik ile alakalı diğer tüm soğulama ve ödemelerde online işlemler uygulanırken trafik cezası itiraz işlemlerinde online işlemler uygulanamamaktadır. Trafik cezalarına yapılacak olan itirazlar nasıl yapılır hakkında yazımızın ilerleyen bölümlerinde bilgi verilmeye devam edeceğiz.

Trafik Cezası İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası itiraz işlemleri için öncelikle trafik mahkemelerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Trafik mahkemesine yapılacak olan başvurular yukarıda da belirttiğimiz gibi bizzat araç sahibi tarafından yapılacaktır. Başvurularda istenen evraklar da eksiksiz ve tam bir şekilde bulunacaktır. Trafik cezası itiraz işlemleri sadece Trafik Mahkemeleri bünyesinde yapılacaktır. Başka bir mahkeme bu işlemleri yapmayacaktır. Trafik mahkemelerine yapılacak olan başvurular sonrasında eğer haklı bulunursanız bu cezalar bedelleri ödenmeyeceği gibi aynı zamanda sistemden de silinecektirler. Trafik mahkemelerine yapılacak olan başvurularda tüm evraklar eksiksiz ve tam olarak bulunması gerekmektedir. Eksik belge ve evrak bulunması durumunda dava işleme alınmayacaktır. Trafik cezası itiraz başvurusunda gerekli olan evraklar şu şekilde olacaktır.

 

Trafik Cezası İtiraz İşlemi İçin Gerekli Belgeler

  • Dava Başvurusu Dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına dair tebligat belgesinin fotokopisi
  • Araç ruhsatının fotokopisi
  • Kimlik ve Sürücü Belgesi Fotokopisi

Gerekli olan belgeler temin edildikten sonra trafik mahkemesine başvurulması gerekmektedir. Trafik cezası itiraz etme için yapılan bu başvurulardan sonra mahkeme süreçleri başlamış olacaktır. Gerekli olan incelemeler sonrasında itiraz kabul edilecek veya edilmeyecektir. Başvuru yapan kişiler bu dava süreçleri sonrasında mahkemeye çıkma durumunda değillerdir. Eğer bu şekilde bir yanlışlık yapılmış ise trafik cezaları sistemden direkt olarak silinecektir. Bunu da internet üzerinden sürekli olarak sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Artık Online işlemler sayesinde trafikteki tüm sorgulamalar yapılabilmekte ve oldukça da avantajlı şekilde işlemler gerçekleşmektedir.

Trafik cezası itiraz başvurularında gerekli olan evraklar içerisinde en önemli evraklardan biri de dilekçe olmaktadır. Dava başvurusu dilekçesinin doğru bir şekilde hazırlanması ve itirazınızı haklı kılacak olan ifadeleri en iyi şekilde anlatmalıdır. Bu trafik cezası itiraz dava dilekçelerini direkt olarak yazmak yerine internet üzerinden indirdiğiniz taslakları da kullanabilirsiniz. Her zaman için iyi kurulmuş cümleler ve itirazı haklı kılacak şekilde kanıtlı bir anlatım birçok açıdan farklılık sunacaktır. Bu aynı zamanda dava sürecini de etkileyecek ve sistemden cezanın silinmesini sağlayacaktır. Dava süreçleri sonrasında trafik cezalarınızın silinip silinmedi konusundaki tüm bilgileri e – devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Eğer yaptığınız itiraz yapılan soruşturmalar sonrasında haklı bulunmaz ise trafik cezası  ödenmesi gerekmektedir. ödenmediği takdirde ise ceza faize  girerek daha yüksek bir meblağ oluşturacaktır. Artık tüm trafik cezaları, trafik sigortaları ve motorlu taşıt verileri internet üzerinden sorgulanabildiği gibi aynı zamanda ödenebiliyor. İnternet üzerinden kredi kartı ile trafik ödemelerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK