Ana sayfa Trafik Trafik Cezası Kontrol

Trafik Cezası Kontrol

0
PAYLAŞ

Hem gelişen teknolojik sistemler sayesinde hem de yeni düzenlemeler ile trafik cezaları sadece trafik polisleri tarafından kesilmemektedir. Trafik polisleri her zaman ve her yerde olamadıklarından dolayı trafik akışının olduğu ve düzenlenmesi gereken noktalarda teknolojik gelişmelerden yararlanılmaktadır. Özellikle de mobese, radar gibi elektronik denetleme sistemleri ile trafiğin işleyişi her an kontrol altında tutulmakta ve trafik kurallarına riayet etmeyen sürücüler için bu sistemlerden yapılan hatalara göre farklı cezalar kesilmektedir. Bazen sürücüler hiç farkında olmadan kural ihlali yapabilmektedir. Yanlış parklar, hız sınırını aşma, kırmızı ışıkta geçme gibi durumlarda direkt olarak trafik cezası kesilmektedir. Böyle bir durumda ceza yiyen araç sahibi bu cezadan en yakın sürede haberdar olmalı ve cezasını ödeyerek cezanın faize girmesinin önüne geçmelidir. Bilindiği üzere ceza kesim tarihinden sonra 15 gün içerisinde ödenecek olan cezalarda indirim uygulanmaktadır. Ceza indirimleri küçük rakamlar gibi görünse de bu cezaların uzaması ve son ödeme tarihlerinin geçmesi durumunda uygulanacak olan faiz miktarı artış göstermektedir. Bu yüzden dolayı da sürücüler belirli aralıklar ile trafik cezası kontrol sistemi üzerinden plakasına kesilen ceza olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Oldukça basit şekilde öğrenilen ve tüm ceza sorgulama ile ceza ödeme işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilen özellikler sunmaktadır. Yazımızın ilerleyen kısımlarında iki farklı kurum üzerinden trafik cezalarının nasıl sorgulandığını ve bu trafik cezalarının nasıl ödendiğini anlatmaya çalışacağız.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Cezası Kontrol Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden tüm trafik cezası sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden hem plakaya yazılan trafik cezaları hem de sürücü belgesine yazılan cezaları ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi trafik cezası sorgulama sistemi bölümünden sorgulamaları yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemleri sırasında plaka numaranızı kullanacağınız gibi aynı zamanda sizden bir takım kişisel bilgiler de istenecektir. Bu kişisel bilgiler ise T.C kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile isim, soy isim, doğum tarihi gibi bilgileri oluşturmaktadır. Sizden istenen boşluklara bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız ve sonrasında da trafik cezası kontrol işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

EGM Üzerinden Trafik Cezası Kontrol İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Kontrol Nasıl Yapılır?

 

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet adresinden trafik cezası sorgulama işlemleri yapılacağı gibi aynı zamanda Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan ve devletin tüm gelir işlemleri ile ilgilenen resmi kurumu olan Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi adresinde de trafik cezaları sorgulama ve ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu adres üzerinde hem trafik cezası borçlarını hem de motorlu taşıt vergilerinin sorgulamasını ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemde sorgulama yapmak için de öncelikle araç plaka numarasını, TC kimlik numarasını, isim soy isim, doğum tarihi gibi bilgilerin yanı sıra bir de aracın trafik tescil tarihinin doğru bir şekilde istenen alanlara girilmesi gerekmektedir. Bu işlemler sonrasında direkt olarak sorgula butonuna basılmakta ve tüm trafik borçları ile vergi borçları ekrana yansımaktadır. Eğer bu sorgulama işlemleri sonrasında herhangi bir trafik borcunuz veya motorlu taşıtlar vergisi borcunuz varsa sitede kredi kartı ile ödeme sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeyi tıkladıktan sonra kredi kartı ile ödeme yapılacak sayfa karşınıza çıkacaktır. Bu sayfa da sizlerden kredi kartı bilgileriniz istenecektir. Kredi kartı bilgilerinin girilmesi ve sonrasında da öde talimatının verilmesi ile tüm borçlar en çabuk şekilde pratik bir biçimde ödenmiş olacaktır.

GİB Üzerinden Trafik Cezası Kontrol İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK