Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 60/1-a

Trafik Cezası Madde 60/1-a

0
PAYLAŞ

Trafik kurallarından bir olan Trafik Cezası Madde 60/1-a maddesine göre taşıt yolu üzerinde duraklama yapmanın yasaklanmış olduğunun belirlenmiş trafik işareti ile gösterildiği yerlerde duraklama halinde ceza ihlali olmaktadır. Duraklama yapmak sadece yolcu indirip bindirmek, kısa süreli durmak, yük indirip boşaltmak gibi durumlarda yapılır. Bunun dışında uzun süreli olan durma işlemi ceza ihlalini gerektirmektedir. Duraklamanın süresi en çok 5 dakika kadardır. Daha uzun süre durmak park yerine geçeceği için belirtilen yerlerde durmak trafik kanunlarına göre yasaktır ve belli bir düzeyde ceza ödeneğini ve aynı zamanda ceza puanını kapsamaktadır. Durmanın yasak olduğu durumları maddelersek;

  • Taşıt Yolu üzerinde
  • Duraklamanın yasaklanmış olduğunun göstergesi olarak trafik işaretiyle belirtilen yerlerde
  • Yayalar için yarılan yerlerde ve okul geçitlerinin olduğu yerlerde
  • Sol şerit kısımlarında
  • Kavşak, tünel, köprü ve bağlantı yolarında ve buralara yerleşim birimlerine 5, yerleşim dışı yerlere ise 100 metre olan yerlerde
  • Görüş açısının yetersiz olduğu tepe, yamaç gibi yerlerde
  • Otobüs, tramvay gibi duraklarda duraklamaya izin verilen taşıtların haricinde 15 m mesafede
  • Duran ve park halindeki araçların yol tarafında
  • Zorunlu haller dışında yerleşim dışında bulunan kara yollarında taşıt yolları üzerinde duraklamak yasak olmaktadır. Bu durumlarda duraklama yapan kişiler için 60/1-a maddesine göre gerekli olan ceza işlemleri yapılacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

60/1-a maddesine göre taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığının bir trafik işareti ile belirtilmiş olduğu yerlerde duraklamak ihlali trafik ihlalinin konusudur. Buna göre bu ihlali yapan kişiler belirli miktar para cezası ile cezalandırılmaktadırlar.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Maddede yer alan belirtmiş olduğumuz hataları yapan kişilerin durulmaması gereken yerlerde durdukları zaman bu kişilere bu ceza işlemi uygulanır.

Kimlere Uygulanacak?

60/1-a maddesine göre duraklamanın yasaklandığı bir trafik işareti ile belirlenmiş olan yerlerde duraklama yapan sürücüler için bu ceza uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayan Kuruluş?

60/1-a maddesine göre sözü edilen durumlarda kural ihlali yapan kişiler için ceza bedeli 92TL dir. Eğer peşin ödeme yapılacaksa bu ceza 69 TL ye kadar düşmektedir. Bu ceza bedeli trafik zabıta tarafından ceza sahibi kişilerden tahsil edilmektedir. 5252 yasanın 7. Maddesi gereğince Mülki Amir tarafından bu ceza işlemi uygulanamaz.

Trafik Zabıtası- İdari Para Cezası?

60/1-a maddesine göre trafik zabıtası tarafından ceza bedeli 92 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Belirtilen Ceza Puanı Nedir?

60/1-a maddesine göre taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığının bir trafik işareti ile belirtilmiş olduğu yerlerde duraklama halinde sürücüye verilen ceza bedeli yanında 10 ceza puanı da verilmektedir. Bu ceza puanı 100 puanı aştığında sürücünün ehliyetine el konulmaktadır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

60/1-a maddesinde belgelerin iptali, mülki amirce para cezası, belgelerin iptali, trafikten men cezası, belgelerin geri alınması gibi durumlar olmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK