Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 60/1-b

Trafik Cezası Madde 60/1-b

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları içinde yer alan ve Trafik Cezası Madde 60/1-a maddesi ile belirlenmiş maddeye göre sürücülerin taşıt yolu üzerinde sol şeritte8raylı sitemin bulunduğu yollar hariç) duraklamak yasaktır. Sol şerit yayalar için ayrılmıştır. Buralarda durmak yayaların güvenli için tehlike oluşturmaktadır. Raylı sistemim bulunduğu yollarda duraklama yapmak için ise duraklama yapılacağı zaman çok dikkatli olmak gerekir. Kişilerin güvenliğini riske atmadan durmaya çalışmalıdır. Duraklama yapılacağı zaman gerekli tedbirlerin önceden alınması çok önemlidir. Bu tedbirleri sıralayacak olursak;

  • Bulunulan şeritte mümkün olduğunca çok az yer kaplamaya özen göstermek
  • Banketlerden yararlanmaya çalışmak
  • Eğer park halinde durmak zorunda olunursa park farlarının yanık olması, motorun durdurulup aracın iniş eğiminde ön tekerleklerine aracın dingil sayılarına niteliğine uygun şekilde takoz konulması, el fenerinin çekilmiş olması, çıkışta 1. İnişte ise geri vitesin takılmış olması, tekerleğin ise sağa çevrilmiş olması gerekmektedir.
  • Durma esnasında seyir halinde olan diğer araçların geçişlerini zorlamadan ve kara yolarının yapısını bozmadan durmak gereklidir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

60/1-b maddesine göre sol şeritte (yaylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklamak trafik ihlalinin konusudur. Bu ihlali yapan kişilere trafik zabıtası tarafından ceza kesilir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

60/1-b maddesine göre bu ceza taşıt yolu üzerinde sol şeritte(yaylı sitemin bulunduğu yollar hariç) duraklama yapan sürücülere için uygulanacaktır.

Kimlere Uygulanacak?

60/1-b maddesine göre bu ceza taşıt yollarında sol şeritte(raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklama yapan kişiler için uygulanacaktır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş?

60/1-b maddesinin ihlal edilmesi sonucu sürücülere kesilen ceza bedeli 92 TLdir. Peşin ödeme durumlarında bu ceza % 25 lik indirimle 69 TL ye düşmektedir. Trafik zabıtaları tarafından bu ceza uygulanır. 5252 yasasının 7. Maddesi gereğince Mülki Amir tarafından bu ceza uygulanmaz.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

60/1-b maddesi gereğince Trafik Zabıtası tarafından belirlenen ceza bedeli 92 TL kadardır.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

60/1-b maddesine göre taşıt yolu üzerinde sol şeritte(raylı sistemin bulunduğu yollar) hariç duraklayan kişiler için verilen ceza parası dışında 10 puan da ceza puanı eklenir. Bu puan 100 ü aşarsa sürücülerin ehliyetlerine el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

60/1-b maddesi gereğince mülki amirce para cezası, belgelerin geri alınması(Trafik Zabıtası), Belgelerin iptali(Mahkemelerce), Trafikten men, araç kullanmaktan men edilmek gibi ceza işlemleri söz konusu olmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK