Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 60/1-c

Trafik Cezası Madde 60/1-c

0
PAYLAŞ

Trafikte güvenli bir sürüş için bazı kurallar trafikte yer almaktadır. Bu kurallar içinde Trafik Cezası Madde 60/1-c kuralına göre taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak halinde bu maddenin ihlali söz konusu olmaktadır. Araçların duraksama yapmaları için belli kurallar vardır. Örneğin, durma gibi durumlar dışında yolcu indirmek ya da bindirmek, yük yüklemek ya da boşaltmak ya da beklemek amacı ile kısa süreli olarak araçlar durabilir. Bu durmanın süresi en çok 5 dakika kadardır. Bu sür geçildiği takdirde araç park edilmiş sayılır. Bu amaçla taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ve diğer geçitlerde durmak yasak olmaktadır. Bu kurala uymayan kişiler için ceza sistemi uygulanmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Madde 60/1-c ye göre sürücülerin taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamaları halinde bu maddenin ihlali trafik ihlalinin konudur. Buna göre trafik zabıtaları tarafından bu kişilerden idari para cezası kesilmektedir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza madde 60/1-c maddesine göre taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklama yapan sürücülere uygulanacaktır.

Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklama yapan sürücüler için uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Sözü edilen durumlar için 60/1-c maddesini ihlal eden kişiler için 92 TL gibi para cezası kişilerden kesilmektedir. Bu ceza peşin ödenmesi durumunda %25 kadar indirim yapılmakta ve ceza 69 liraya kadar düşmektedir. Bu ceza tutarı trafik zabıtaları tarafından kişilerden tahsil edilmektedir. 5252 sayılı yasanın 7.maddesine göre bu cezayı Mülki Amir uygulayamaz.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

Madde 60/1-c ye göre Trafik Zabıtası tarafından 92 TL karşılığında bu ceza kişilerden tahsil edilmektedir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Madde 60/1-c ye göre taşıt yolu ve yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak durumunda sürücülere uygulana idari para cezası dışında 10 puan ceza puanı da alınmaktadır. Bu ceza puanı 100 ceza puanını aşarsa sürücülerin ehliyetleri elinden alınır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Madde 60/1-c ye göre mülki amirce idari para cezası, belgelerin mahkemelerce iptali, trafik zabıtası tarafından belgelerin geri alınması, trafikten men cezası, araç kullanmaktan men cezası gibi ceza durumları söz konusu olmaması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK