Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 60/1-d

Trafik Cezası Madde 60/1-d

0
PAYLAŞ

Trafikte yer alan kurallar içinde Trafik Cezası Madde 60/1-d de belirtilen kurala göre taşıt yolu üzerinde tüneller, kavşaklar, köprüler, rampalar ve bağlantı yollarında ya da buralara yerleşim birimleri içinde beş metre ya da mesafede duraklamak halinde trafik ihlali olmaktadır. Bu yerlerde yerleşim birimleri olan yerlerde 5 metre yerleşim dışında olan yerlerde ise 100 metre mesafe ile duraklama yapılması gerekir diye uyarı şeklinde yazılmaktadır. Bu maddeye göre bu kuralı ihlal eden kişiler için ceza işlemi uygulanmaktadır. Sürücüler bu kurala uymadıkları takdirde hem diğer sürücülerin hem de yayaların güvenliklerini tehlikeye atmaktadırlar.

Trafik ihlalinin Konusu Nedir?

Madde 60/1-d de yer alana kurala göre taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında ya da buralara yerleşim birimleri içinde beş metre ya da yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak halinde bu maddeyi ihlal etmek trafik ihlalinin konusudur. Bu kurala göre bu tür davranışlarda bulunan sürücüler için idari para cezası trafik zabıtaları tarafından kesilmektedir.

 

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Bu ceza madde 60/1-d d yer alan kurala göre belirttiğimiz durumlarda davranışta bulunan kişilere uygulanacak olan idari para cezası olarak bu sürücülere uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Bu maddede yer alan kurala göre bu ihlali yapan kişiler için 92 TL idari para cezası kesilmektedir. Eğer kişiler bu para cezasını peşin olarak ödeyeceklerse bu ceza % 25 lik indirimle 69 TL ye kadar düşmektedir. Sözü edilen ceza trafik zabıtası tarafından ilgili kişilerden kesilmektedir.

Trafik Zabıtasınca- İdari Para Cezası?

Madde 60/1-d ye göre trafik zabıtası tarafından sözü edilen durumlar için 92 TL para cezası kişilerden kesilmektedir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Madde 60/1-d de yer alan kurala göre sürücülerin taşıt yolun üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında ya da buralara yerleşim birimleri içinde beş metre ya da yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak durumunda kişilerden alınan para cezası dışında sürücüye 10 ceza puanı da verilmektedir. Bu ceza puanı 100 puanı aşarsa kişinin ehliyetine el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Bunlar dışında mülki amir tarafından idari para cezası alınması, belgelerin iptali, belgelerin geri alınması, trafikten men, araç kullanmaktan men gibi ceza işlemleri olması söz konusu olan maddeye göre uygulanmamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK