Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 61/1-a

Trafik Cezası Madde 61/1-a

0
PAYLAŞ

Yaşanan trafik sorunları her geçen gün araç sayısının daha çok olması sebebiyle artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde bu sorun daha da büyümektedir. Normal zamanlarda bile büyük şehirlerde trafik sorunları yaşanmaktadır. Trafik kurallarına yeterince uyulmadığında bu sorunlar ikiye katlanmaktadır. Bu konularda önlem almak ve güvenli ve sorunsuz bir trafik akışı için Emniyet Genel Müdürlüğü bu konularda birtakım yasaklayıcı maddeler koyarak bu konularda yardımcı olmaktadır. Trafik cezası madde 61/1-a  maddesi de trafikte yaşanan  sorunlara karşı alınan önlemlerden biridir. Bu maddeye göre taşıt yolu üzerinde durulması yasaklanmış olan yerlerde araçların park edilmesi ya da durmaları yasaklanmıştır. Bu kurala uymayan kişiler hakkında ceza işlemleri yapılmaktadır. Çok soruna yol açan bu kuralın ihlali neticesinde trafikte olası kazalar ortaya çıkmaktadır. Bu üzücü durumları önlemek adına bu ceza bedeli uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/-a Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde daha önceden durulması yasak olan yerlere kişilerin araçlarını park etmesi ve buralarda durmaları neticesinde bu hatayı yapan sürücülere uygulanmaktadır. Bu maddenin içeriği tam olarak şöyledir: ‘’ Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığı yerlere park etmek’’ şeklinde geçer.

 

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş Kimlerdir?

Sayılan durumlarda bu kuralı ihlal eden kişilere uygulanacak olan para cezası 92 TL kadardır. Bu cezanın peşin ödenmesi durumunda bu ceza 69 TL ye kadar düşmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne Kadardır?

Madde 61/1-a ya göre bu maddenin ihlali durumunda kişilere ödetilecek olan para cezası dışında aynı zamanda ceza puanı da eklenmektedir. Bu Ceza puanı 15 puandır. Ceza puanın 100 puanı aşması durumunda sürücülerin ehliyetlerine el konulur.

Diğer Hususlar?

Yasaklara uymayan kişilerin araçları trafik zabıtaları tarafından kaldırılır. Sürücülere araçlarının teslim edilmesi ise masrafların ödenmesi durumunda olur.

Bunlar dışında Mülki Amir tarafından ceza işlemi, sürücülerin belgelerin elinden alınması(Trafik Zabıtasınca, belgelerin iptali(Mahkemelerce), trafikten men cezası ya da araç kullanımından men cezası gibi işlemlerin uygulanması söz konusu olamaz. Belirtilen ceza Trafik Zabıtaları tarafından sürücülere kesilir.

BİR CEVAP BIRAK