Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 61/1-b

Trafik Cezası Madde 61/1-b

0
PAYLAŞ

Trafikte artan araç sayısının  da etkisiyle pek çok sorun yaşanmaktadır. Trafikte yaşanan en büyük sorunlardan biri de araçları park ederken park edecek alan sıkıntısı çekmektir. Park edilecek yeterli alan olmadığında bazı kişiler yasak olan yerlere araçlarını park etmektedirler. Bu durumda beraberinde pek çok sorunu getirmektedir. Örnek verecek olursak yük taşıma işiyle meşgul olan bir kişi iş yerinin önünde kendisi için olan alana aracını park etmek durumundadır. Başka aracın buraya park etmemesi için de pek çok uyarı levhası asmasına rağmen başka bir araç park edilince sorunlar yaşanmaktadır. Bu tip kişiler için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından madde 61/1-b gereğince ceza işlemi uygulanmaktadır. Bu kuralı ihlal eden kişiler hakkında ceza bedelin yanı sıra aynı zamanda ceza puanı da bu kişilerin ehliyetlerine yansımaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/1-b Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu madde gereğince durulmasının yasak olduğu levalar ile belirtilmiş olmasına rağmen bu kuralı ihlal eden kişilere karşı bu ceza uygulanmaktadır . Bu maddeye göre taşıt yolu üzerinde park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlere park etmek kuralına göre bu kuralı ihlal eden kişiler için ceza işlemleri uygulanmaktadır.

 

Ceza Miktarı be Uygulayacak Olan Kuruluş Kimlerdir?

Bu ceza maddesine göre sayılan durumlar için kural ihlali yapan kişilere uygulanacak olan para cezası 92 TL kadardır. Bu ücreti peşi olarak ödeyen kişiler için%25 lik indirim yapılarak ceza miktarı 69 TL ye kadar düşmektedir. Bu ceza trafik zabıtaları tarafından uygulanmaktadır.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne Kadardır?

61/1-b maddesi gereğince bu maddenin ihlali neticesinde kişilere uygulanan para cezası dışında ceza puanı da eklenmektedir. Bu ceza puanı 10 puan kadar kişilere eklenmektedir. Ceza Puanın 100 puanı aşması durumunda sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır.

Diğer Hususlar?

Sayılan durumlarda yasak yerlere araç park eden kişilerin araçları zabıta tarafından kaldırılabilir ve masraflar ödenmeden de araçlar sahiplerine teslim edilmez.

Bunlar dışında Mülki Amir tarafında ceza işlemi, belgelerin alınması, belgelerin geri alınması, trafikten men cezası, araç kullanımından men cezası gibi cezalar söz konusu değildir.

BİR CEVAP BIRAK