Ana sayfa Ceza Maddeleri Trafik Cezası Madde 61/1-c

Trafik Cezası Madde 61/1-c

0
PAYLAŞ

Trafikte yaşanan pek çok sorun bulunmaktadır. Bu sorunlar trafik kurallarına uymayan ve kuralları ihlal eden kişiler tarafından çıkmaktadır. Bunun sonucunda trafik te çok ciddi boyutlarda sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunlardan biri de taşıt yolarının üzerine ve ya bu taşıt yolarına bağlana giriş yollarını araç park etmektir. Bu durumda diğer araçlar bu park edilen araçlar sayesinde rahat hareket edemezler Giriş yolları tıkanır ve trafikte kilitlenme meydana gelir. Bunun neticesinde de gerginlikler ve diğer olası sorunlar beraberinde gelir. Bu gibi trafikte yaşanan bu sorunların önlenmesi adına madde 61/-c maddesine göre bu kişiler belli bir ceza bedeline çarptırılır. Bu maddeye göre trafikte taşıt yolu üzerinde, geçiş yolları önünde ya da diğer geçiş yollarına bağlana  yollar üzerine araç park etmek yasaktır. Bu konuda trafikte uyarı niteliğinde pek çok uyarı levhası bulunmaktadır. Buna rağmen sürücüler bu hataları yapmaya devam etmektedir. Bu tür kişilere karşı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bu kişilere ceza yaptırımı uygulanmaktadır.

Trafik Cezası Madde 61/1-c Nedir? Kimlere Uygulanmaktadır?

61/1-c maddesine göre trafik akışının yoğun olduğu yerlerde taşıt yolların üzerinde, geçiş yolu üstünde duran ve aracını park ettirerek trafikte birtakım sorunlara yol açan sürücülere uygulanan ceza bedelidir.

 

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Olan Kuruluş Kimlerdir?

Sözü edilen durumlarda kural ihlali yapıldığında ciddi sorunlar oluşmaktadır. Bu duruma sebep olan kişilere kesilen ceza bedeli 92 TL kadardır. Peşin ödemelerde bu ceza bedeli 69 TLye düşmektedir. Ceza bedeli trafik zabıtası tarafından kesilmektedir.

Ceza Puanı Sürücüler İçin Ne Kadardır?

61/1-c maddesini ihlal edildiği zaman ceza bedeli yanında aynı zamanda sürücülere ceza puanı da yazılmaktadır. Bu ceza puanı 10 puandır. Ceza puyanın 100 puanın aşılması durumunda sürücülerin sürücü belgeleri ellerinden alınmaktadır.

Diğer Hususlar?

Yasak yerlere park eden araçları zabıta memurları kaldırma hakkına sahiptir. Masraflar ödenmeden araçlar sahiplerine teslim edilmez.

Bunlar dışında Mülki Amir tarafından ceza uygulanması, belgelerin iptali, belgelerin tekrar geri alınması, trafikten men cezası, araç kullanımından men cezası gibi ceza yaptırımlarını uygulanamaz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK